Reklama

W diecezjach

Poznań: zakończyło się spotkanie dyrektorów wydziałów duszpasterstwa

Dyskusja nad perspektywą kolejnych programów duszpasterskich oraz nad przyszłością parafii w odniesieniu do statystyk przedstawionych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego zakończyła trzydniowe spotkanie dyrektorów wydziałów duszpasterstwa, które odbywało się w Poznaniu.

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

Poznań

Karol Porwich/Niedziela

Duszpasterstwo dzieci pod szczególną troską truskolaskich duszpasterzy

Duszpasterstwo dzieci pod szczególną troską truskolaskich duszpasterzy

„Ostatni dzień spotkania poświęcony był analizie wyników badań religijności Polaków przeprowadzonych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. Dyskutowaliśmy nad wizją parafii w odniesieniu do tych statystyk oraz nad tym, jak dostosować programy i prowadzić formację świeckich w następnych latach” – mówi KAI ks. Krystian Sammler.

Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa poznańskiej kurii podkreślił, że każdy program duszpasterski ma jedynie wyznaczać pewne trendy i proponować metody, nie jest natomiast gotowym rozwiązaniem.

„W archidiecezji poznańskiej winniśmy kłaść akcent na organizowanie rekolekcji kerygmatycznych, posługę katechistów czy katechizowanie dorosłych, co nie jest potrzebne np. w diecezji tarnowskiej, gdzie nadal jest duża liczba kapłanów” – tłumaczy ks. Sammler.

Reklama

Przekonuje, że w archidiecezji poznańskiej jedyną z metod ewangelizacji jest ożywianie struktur dekanalnych. „Pierwszą taką wspólnotą jest rada parafialna. Spotykamy się po to, by zachęcić świeckich do aktywnego angażowania się w życie Kościoła w ramach tych rad” – zaznacza ks. Sammler.

Uczestnicy poznańskiego spotkania podkreślali, że pierwszym i najważniejszym zadaniem Kościoła jest dziś głoszenie kerygmatu.

„Nie jesteśmy w stanie zainteresować tych, którzy są poza Kościołem przykazaniami kościelnymi, zresztą samo bycie w Kościele nie zakłada tylko przestrzegania doktryny i zasad moralnych, chodzi przede wszystkim o doprowadzenie człowieka do poznania Jezusa i nawiązania z Nim żywej i trwałej relacji” – opowiada ks. dyrektor Wydziału Duszpasterstwa poznańskiej kurii.

Ogólnopolskie Spotkanie Dyrektorów Wydziałów Duszpasterstwa pod patronatem Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, kierowanej przez bp. Andrzeja Czaję, trwało w dniach 21-23 marca. Towarzyszyło mu hasło: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”.

Następne spotkanie odbędzie się we wrześniu w Gdańsku.

2023-03-23 18:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poznań: studenci wyjeżdżają na misje do Afryki

[ TEMATY ]

misje

Poznań

Afryka

fotolia.com

Wielkopolscy studenci po raz kolejny wyjeżdżają na misje do Ghany, Zambii, Rwandy i Kenii w ramach „Praktyk Medycznych w Krajach Tropikalnych”. W tym roku w krajach Afryki i w Peru będzie pracować 11 wolontariuszy.

Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”, która organizuje wyjazd, współpracuje z poznańską Kliniką Chorób Pasożytniczych i Tropikalnych. Wolontariusze szkolą się u lekarzy specjalistów, aby przygotować się do pracy w trudnych warunkach. Na miejscu studenci będą pomagać w szpitalach i przychodniach misyjnych.

CZYTAJ DALEJ

Jezus uzdrowił go z alkoholizmu

2023-06-03 21:38

[ TEMATY ]

świadectwa

Bliżej Życia z wiarą

Archiwum Artura Balceraka

Płakałem trzy dni i byłem pewny, że więcej się już nie napiję – opowiada Artur Balcerak.

Podczas modlitwy zawołałem: „Jezu, zmień moje życie!”. Przed oczami zobaczyłem je całe. Zacząłem płakać...

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski do młodych na Lednicy: jesteście żywym Chrystusowym Kościołem

2023-06-03 18:31

Organizatorzy

„Nie jesteśmy jedynie odtwórcami przeszłości. Jesteśmy - jesteście - żywym Chrystusowym Kościołem, jesteście nadzieją” - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak witając młodych przybyłych na XXVII Ogólnopolskie Spotkanie Młodych, które odbywa się pod Bramą Rybą pod hasłem „Idź za Barankiem”.

„To już po raz dwudziesty siódmy, gdy spotykamy się na Lednicy. To właśnie tutaj, między Gnieznem a Poznaniem, w samym sercu piastowskiej ziemi rozumiemy lepiej, że wiara choć może mieć tysiącletnią tradycję, jest żywa i młoda. I za to świadectwo, a więc za waszą obecność, za to, że jesteście dziś tutaj, razem, serdecznie Wam dziękuję” - mówił do młodych arcybiskup gnieźnieński rozpoczynając jak co roku czuwanie modlitewne młodych na Polach Lednickich k. Gniezna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję