Reklama

Tydzień misteriów

Archidiecezjalne Sanktuarium Pasyjno-Maryjne Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce zaprasza do udziału w misteriach Wielkiego Tygodnia.

Obchody Wielkiego Tygodnia rozpoczną się w Niedzielę Palmową, 2 kwietnia o godz. 10.30 poświęceniem palm przy kaplicy Ogrójec.

Na stoku Góry Oliwnej zostanie odtworzona scena triumfalnego wjazdu Chrystusa na osiołku do Jerozolimy. Następnie procesja z palmami przejdzie na plac przed kościół Świętej Rodziny, gdzie znajduje się symboliczny mur świątyni jerozolimskiej, przy którym nastąpi ciąg dalszy inscenizacji. Po niej uroczysta procesja z palmami przejdzie do kościoła Świętej Rodziny, gdzie będzie celebrowana Eucharystia w intencji pokoju na świecie. Warto przypomnieć, że kalwaria w Praszce była przez śp. abp. Stanisława Nowaka nazywana „Jerozolimą ziemi wieluńskiej” jako miejsce modlitwy o pokój i ekspiacji za niezawinione cierpienia ofiar II wojny światowej rozpoczętej na tej ziemi. Szczególnie wymowne jest to w obecnym czasie, kiedy toczy się wojna na Ukrainie i w innych zakątkach świata.

W Wielki Czwartek, 6 kwietnia o godz. 18 nastąpi kolejna część misteriów kalwaryjskich. Po scenie Ostatniej Wieczerzy, zgodnie ze zwyczajem, miejscowy kustosz obmyje stopy dwunastu mężczyznom i odprawi Mszę św. Wieczerzy Pańskiej w kościele Świętej Rodziny na pamiątkę ustanowienia przez Jezusa Eucharystii i kapłaństwa. W jej trakcie zostanie poświęcony i rozdany wszystkim zebranym tzw. chleb Świętej Rodziny. Po Mszy św. Najświętszy Sakrament zostanie procesyjnie przeniesiony na „Syjon” – do dolnej kaplicy „U Kajfasza”, tzw. Świętej Piwnicy, gdzie do godz. 22 potrwa adoracja Pana Jezusa z modlitwą o dar pokoju na świecie.

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej zostanie połączone z misterium Męki Pańskiej, które odbędzie się w Wielki Piątek, 7 kwietnia. Rozważania poprowadzi bp Andrzej Przybylski. Początek modlitwy o godz. 14 w kościele sanktuaryjnym Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia. W duchu modlitwy św. Jana Pawła II, który dał podwaliny dla kalwarii w Praszce, pragniemy dołączyć do wielkiego wołania o dar pokoju na Ukrainie i na świecie. Liturgia Męki Pańskiej rozpocznie się o godz. 18 w kościele Świętej Rodziny, po czym Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony procesyjnie na szczyt kalwarii – do kościoła Ukrzyżowania i Grobu Pana Jezusa, gdzie rozpocznie się całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu.

2002-03-28 13:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Misteria w plenerze

Archidiecezjalne Sanktuarium Pasyjno-Maryjne Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce zaprasza do udziału w misteriach Wielkiego Tygodnia.

Jest to jedyne miejsce w naszej archidiecezji, gdzie odbywają się one w plenerze. Obchody Wielkiego Tygodnia rozpoczną misterium triumfalnego wjazdu Chrystusa na osiołku do Jerozolimy i poświęcenie palm przy kaplicy Ogrójec.

CZYTAJ DALEJ

Matka Chrystusowego Kościoła

Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła dekretem papieża Franciszka obchodzone jest po raz pierwszy na całym świecie.

Papież Paweł VI 21 listopada 1964 r., pod koniec III sesji Soboru Watykańskiego II, podczas uroczystej Mszy św. ogłosił Najświętszą Maryję Pannę „Matką Kościoła, to znaczy całego ludu chrześcijańskiego, tak wiernych, jak i pasterzy, którzy Ją nazywają Matką Najdroższą”. Postanowił też, aby „odtąd pod tym najmilszym tytułem cały lud chrześcijański jeszcze bardziej oddawał cześć Bożej Rodzicielce”.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymka mężczyzn do Piekar Śląskich zgromadziła 80 tys. pątników

2023-05-29 17:44

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Piekary Śląskie

PAP/Zbigniew Meissner

Wedle szacunkowych danych Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach w tegorocznej pielgrzymce mężczyzn i młodzieńców do Piekar wzięło udział ok. 80 tys. wiernych. To o 15 tys. więcej niż rok wcześniej.

Policja poinformowała, że pielgrzymka przebiegła spokojnie i nie odnotowano żadnego incydentu. Informacje te potwierdził ks. dr Roman Chromy, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Katowicach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję