Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: zwycięstwo Chrystusa jest nam bardzo potrzebne w obliczu narastających zjawisk kultury śmierci

– Dzisiaj w czasie Wigilii Paschalnej kontynuujemy drogę spotkań i wpatrywania się w Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego – powiedział metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który 8 kwietnia przewodniczył liturgii Wigilii Paschalnej w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Łączy nas ta sama nadzieja, że jak uczy nas św. Paweł „przez chrzest zanurzający nas w śmierć zostaliśmy razem z Nim pogrzebani po to, abyśmy i my postępowali w nowym życiu (…) będziemy z Nim złączeni w jedno przez podobne zmartwychwstanie” – podkreślił arcybiskup i dodał: – Tej nadziei potrzebuje świat, w którym żyjemy i który nas otacza. Tej nadziei na życie w Bogu i prawdziwy pokój na świecie.

Metropolita częstochowski przypomniał, że „człowiek i świat wyszedł z zamysłu i miłości Boga” i odnosząc się do dzisiejszych czasów podkreślił, że „zwycięstwo Chrystusa, które zwycięża świat jest nam bardzo potrzebne w obliczu narastających zjawisk, które św. Jan Paweł II nazwał odważnie kulturą śmierci”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Napawają nas one lękiem i rodzą pytania: kto rządzi tym światem skoro codziennie giną ludzie, również z tego powodu, że wierzą w Chrystusa? Co dzieje się z człowiekiem, który w swojej wolności, aż do negacji Boga i Jego praw, stawia się w miejsce Boga i zabija niewinnych ludzi na Ukrainie, czy w innych okręgach ziemi. Jaka jest nasza przyszłość skoro coraz częściej stosuje się nowomowę i odwraca wartości, o których pisał już Izajasz na kilka wieków przed Chrystusem: „zło nazywają dobrem, a dobro złem” – kontynuował metropolita częstochowski.

Karol Porwich/Niedziela

– W temacie sprzeniewierzenia się prawdzie ludzkiej naturze wiedzie prym tak zwana nowa etyka płci i seksu, w której popęd seksualny związany z prawdziwą miłością według woli Boga między mężczyzną a kobietą, został całkowicie zdegradowany na wielu płaszczyznach. Jaka przyszłość dla ludzi młodych skoro mają nie wiedzieć kim są i kim chcą być? Tę drogę wolności od Dekalogu proponuje się już w tzw. programach przedszkolnych i szkolnych, a później w imię wolności przegłosowuje się prawa tzw. konwencji stambulskiej o przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet i dzieci w rodzinach – zauważył.

Reklama

Arcybiskup pytał: – Jak daleko poszedł świat i jego ideolodzy skoro Kościół ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana głosząc prawdę o życiu człowieka, o jego godności jako mężczyzny i niewiasty, o sakramentalności rodziny i małżeństwa, o perspektywach nowego życia wbrew złu i śmierci oskarżany jest jako instytucja czysto ludzka głosząca mowę nienawiści i nietolerancji?

– A kiedy my cierpliwie słuchamy i przebaczamy wówczas nawet można usłyszeć, że nasze milczenie i przebaczenie jest agresywne i poniżające. A cóż dopiero powiedzieć o tzw. marszach z obrazem Matki Jasnogórskiej, czy przeszkadzaniu w czasie sprawowania Eucharystii. I dziwi się nasz polski świat, że naszą odpowiedzią były marsze papieskie? Że stać nas na powiedzenie: nie pozwolimy, choć przebaczamy – powiedział arcybiskup.

Karol Porwich/Niedziela

Abp Depo zaznaczył, że „jest w tych prowokacjach wobec wiary chrześcijańskiej jakaś naprawdę diabelska logika odwrócenia podstaw życia ludzkiego i wyrugowania Boga z życia ludzi”. – To wszystko pokazuje jaką rolę i fundament dla przyszłości człowieka odgrywa prawda o zmartwychwstaniu Chrystusa. Orędzie paschalne głosi wyraźnie: Nie szukajcie Go między umarłymi, bo On jest zmartwychwstałym i życiem naszym – mówił abp Depo.

– Zmartwychwstanie jest faktem i to w historii potwierdzonym świadectwami osób, które spotykały Jezusa, wsłuchiwały się w Jego głos i dotykały Jego stóp. Ta prawda będąc tajemnicą wiary podnosi nasz ludzki i śmiertelny świat w nowy wymiar życia, które się nie kończy. I to jest nasza nadzieja w Chrystusie, bo nie dla śmierci, ale dla nieśmiertelności stworzył nas Bóg – zakończył arcybiskup.

Wigilię Paschalną zakończyła uroczysta procesja rezurekcyjna wokół częstochowskiej archikatedry.

2023-04-09 08:00

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo do młodych: Wy jesteście nadzieją dla Polski, Europy i świata

[ TEMATY ]

Częstochowa

młodzi

abp Wacław Depo

Marian Sztajner

„Wy jesteście nadzieją dla Polski, Europy i świata. Młodzi znajdują swoje miejsce w Kościele Chrystusowym” – mówił w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski do młodych, którzy zgromadzili się 9 kwietnia, w Niedzielę Palmową w archikatedrze częstochowskiej Świętej Rodziny na diecezjalnych obchodach Światowego Dnia Młodzieży, pod hasłem: „Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny” (Łk 1,49).

Główne obchody rozpoczęły się na placu św. Jana Pawła II przed archikatedrą Świętej Rodziny, gdzie odbyło się czuwanie modlitewno-ewangelizacyjne.

CZYTAJ DALEJ

Dzień Męża i Żony – siedem rad Ulmów dla małżeństw

[ TEMATY ]

rodzina Ulmów

Muzeum Rodziny Ulmów

7 lipca 1935 r. Józef i Wiktoria ślubowali sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską

7 lipca 1935 r. Józef i Wiktoria ślubowali sobie miłość, wierność
i uczciwość małżeńską

Z inicjatywy Rycerzy Kolumba 13 lipca obchodzony jest Dzień Męża i Żony na pamiątkę ślubu świętych Zelii i Ludwika Martin, rodziców św. Tereski, który odbył się właśnie tego dnia. A czego uczą mężów i żony inni małżonkowie – Wiktoria i Józef Ulmowie? Oni wzięli ślub 7 lipca 1935 r., a 10 września br. wraz siedmiorgiem dzieci, w tym jednym nienarodzonym, zostaną wyniesieni na ołtarze.

1. Każdego dnia troszczcie się o Wasz związek

CZYTAJ DALEJ

Potrzeba modlitwy o odwagę w podejmowaniu decyzji

2024-07-13 12:02

ks. Łukasz Romańczuk

Biskup Jacek Kiciński CMF

Biskup Jacek Kiciński CMF

Wierni zaangażowani w modlitwę w Margaretkach i Dwunastkach pielgrzymują do Milicza, gdzie słowo Boże podczas Mszy świętej wygłosił bp Jacek Kiciński CMF, który zachęcał do modlitwy o odwagę w podejmowaniu decyzji, a także zachęcał do modlitwy za powołanych i o wierne i święte powołania do życia kapłańskiego zakonnego i misyjnego.

Na początku homilii bp Jacek mówił o potrzebie modlitwy oraz podziękował za modlitwę w jego intencji. - Dzisiaj jako kapłani i powołani dziękujemy za waszą modlitwę. Jest ona siła naszego życia i powołania. Po święceniach biskupich otrzymałem 23 margaretki w tym 2 kapłańskie. Dzisiaj jest ich ponad 30 i tak myślę że w niej jest siła. To ona sprawia że mamy siłę i odwagę głosić dobrą nowinę we współczesnym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję