Reklama

Rok trudnych pielgrzymek

Piotr Chmieliński
Niedziela Ogólnopolska 1/2010, str. 12

Wśród wydarzeń w Kościele powszechnym w 2009 r. na plan pierwszy wysuwają się dwie, bardzo ważne zagraniczne pielgrzymki Papieża Benedykta XVI. Do Ziemi Świętej i do Czech.

Papież w Ziemi Świętej

W maju Ojciec Święty odbył ośmiodniową wizytę w Ziemi Świętej. Odwiedził Jordanię, Izrael i Autonomię Palestyńską. Podkreślał, że przybył jako przyjaciel zarówno Izraelczyków, jak i Palestyńczyków. Wyraził ból z powodu trwającego od ponad 60 lat konfliktu i zaapelował o jego pokojowe rozwiązanie. „Nigdy więcej przelewu krwi! Nigdy więcej walk! Nigdy więcej terroryzmu! Nigdy więcej wojny! Przeciwnie, przerwijmy błędny krąg przemocy. Niech nastanie trwały pokój, budowany na fundamencie sprawiedliwości, niech zapanuje prawdziwe pojednanie i uzdrowienie ran” - mówił Papież.
Była to niezwykle trudna wizyta. Benedykt XVI poruszał bolesne tematy. Potwierdził prawo Palestyńczyków do własnej państwowości, potępił terroryzm, a chrześcijan, którzy coraz liczniej opuszczają Ziemię Świętą, zachęcał, aby mieli odwagę w niej pozostać.

W zlaicyzowanych Czechach

We wrześniu Papież odwiedził Czechy, jedno z najbardziej zlaicyzowanych państw świata, gdzie regularnie praktykujących katolików jest dramatycznie mało, w niektórych rejonach kraju - nawet poniżej 1 proc. mieszkańców. Można powiedzieć, że Czesi, co wynika z uwarunkowań historycznych, są narodem „obrażonym” na Boga. Benedykt XVI ukazał piękno chrześcijaństwa i jego zdolność do odpowiedzi na najważniejsze egzystencjalne problemy zagubionego w materialistycznym świecie człowieka. Podejmował również temat wolności oraz wierności prawdzie. „Wolność to nie libertynizm, ale solidarność, miłość i prawda” - mówił Papież.
Podczas Mszy św. z udziałem ok. 150 tys. wiernych w Brnie Ojciec Święty podkreślił, że jedyna pewna i niezawodna nadzieja opiera się na Bogu. Wskazał również, że „doświadczenie historii pokazuje, do jakich absurdów dochodzi człowiek, gdy wyklucza Boga z widnokręgu swych wyborów i swych działań”. Z kolei podczas spotkania ekumenicznego w Pradze Papież zaznaczył, że „chrześcijanie powinni łączyć się z innymi w przypominaniu Europie o jej korzeniach”.
W minionym roku Papież był jeszcze m.in. w Afryce. W marcu odwiedził Kamerun i Angolę.

Reklama

Globalizacja jest szansą

W lipcu ukazała się pierwsza encyklika społeczna Benedykta XVI „Caritas in veritate” - Miłość w prawdzie. Podtytuł: „O integralnym rozwoju ludzkim w miłości i prawdzie”. Nauka społeczna Kościoła ukazana jest w dokumencie jako głoszenie prawdy miłości Chrystusa w społeczeństwie. A podstawowy cel tego głoszenia to propagowanie integralnej wizji człowieka. W rozwoju ekonomicznym nie można gubić podstawowego celu, jakim jest dobro człowieka i dobro ludzkiej społeczności, definiowane jako dobro wspólne. Papież traktuje globalizację jako szansę, w zależności od tego, jak zostanie wykorzystana. Podkreśla, że globalizacja nie jest ani dobra, ani zła. Zaznacza, że procesy globalizacji „dają możliwość redystrybucji bogactw w wymiarze planetarnym, co nigdy wcześniej nie miało miejsca”. Jeżeli jednak będą źle zarządzane, „mogą przyczynić się do wzrostu ubóstwa i nierówności, a także dotknąć kryzysem cały świat”.
- Ta encyklika jest jak woda na pustyni. Dla młodych ludzi, ich edukacji, dyskursu publicznego, jest absolutnie niezbędnym pokarmem. Kiedy mówimy o głodzie wartości w instytucjach finansowych, gospodarczych, państwowych, kiedy brak przełożenia świata wartości na realną gospodarkę, pojawia się encyklika, która tę lukę wypełnia - komentował na gorąco tekst dokumentu prof. Adam Glapiński, doradca Prezydenta RP. Innym ważnym dokumentem ogłoszonym w minionym roku w Watykanie jest konstytucja apostolska Benedykta XVI „Anglicanorum coetibus”. Wyznacza ona normy prawne dotyczące procedur przechodzenia grup byłych anglikanów do Kościoła katolickiego. Grupy te nie będą tworzyły oddzielnego obrządku, a jedynie odrębne struktury w ramach rytu łacińskiego.
Wśród zeszłorocznych decyzji papieskich wymieńmy jeszcze zniesienie ekskomuniki biskupów konsekrowanych bez zgody Stolicy Apostolskiej przez abp. Marcela Lefebvre’a.
Ważnym wydarzeniem była październikowa kanonizacja abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, metropolity warszawskiego w czasie powstania styczniowego.

Rok Kapłański

Od czerwca 2009 r. w Kościele powszechnym przeżywamy Rok Kapłański, ogłoszony z okazji 150. rocznicy śmierci św. Jana Marii Vianneya. Otwierając Rok Kapłański, Benedykt XVI podkreślił, że misja kapłanów jest „nieodzowna dla Kościoła i świata”, który domaga się, aby „nieustannie dążyli do świętości”. Temat Roku Kapłańskiego brzmi: „Wierność Chrystusa, wierność kapłana”. - Biorąc pod uwagę, jak łatwo dzisiaj młodzi księża rezygnują z kapłaństwa, to temat trafiony „w dziesiątkę”. Żyjemy w cywilizacji niewierności, łamanego słowa. Przyrzeczenia wypowiadane w uroczystych szatach, przy blasku świec, w obecności księży i biskupów, już nic nie znaczą, bo wszyscy przyzwyczaili się do tego, że można je złamać - mówił na naszych łamach o. Józef Augustyn SJ, znany rekolekcjonista i kierownik duchowy.
Z okazji Roku Kapłańskiego „Niedziela” uruchomiła specjalny serwis internetowy: www.rokkaplanski.niedziela.pl.

Reklama

Toruń: w piątek rozpoczyna się Song of Songs Festival

2019-07-17 16:05

tk / Toruń (KAI)

Adam Strug, Natalia Niemen, Gospel Rain, Darek Majelonek Hyperhemon – to niektórzy spośród wykonawców, jacy pojawia się na tegorocznym Song of Songs Festival. Jeden z największych festiwali muzyki chrześcijańskiej w Europie odbędzie się w dniach 19-20 lipca na Scenie Plenerowej Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki w Toruniu.

Jakub Szymczuk

Idea i cel organizowania tej cyklicznej imprezy wynika z przekonania, że w niespokojnej Europie można i trzeba szukać obszarów, w których młodzi ludzie znajdą wspólną płaszczyznę z innymi, podobnie czującymi i myślącymi – zaznaczają organizatorzy.

Ich zdaniem najlepszą formą takiego kontaktu jest muzyka, w szczególności ta inspirowana chrześcijańską tradycją i prawdą płynącą z Ewangelii. „Jest ona jednocześnie drogą do pokonywania uprzedzeń, wrogości i obojętności wobec innych ludzi, czy innych wyznań religijnych” – czytamy na stronie internetowej Festiwalu. Dlatego, zgodnie z formułą towarzyszącą Festiwalowi od początku, także i tym razem zaprezentują się chrześcijańscy muzycy różnych wyznań.

W programie dwanaście koncertów, które zagrają znakomite gwiazdy Polskiej sceny muzycznej.

W trakcie Festiwalu prowadzona będzie zbiórka pod hasłem: „Budujemy i utrzymujemy Most do Nieba – pierwsze hospicjum dla dzieci na Litwie”. To element ogólnopolskiej akcji fundacji Fundacja Aniołów Miłosierdzia.

Song of Songs Festival to międzynarodowy festiwal muzyki chrześcijańskiej, którego pierwsza edycja odbyła się w 1998 r. (z przerwą w latach 2011-16).

Festiwal jest jedną największych w Europie Środkowo-Wschodniej prezentacją czołówki polskich artystów wykonujących współczesną, profesjonalną muzykę chrześcijańską.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Raport ONZ wskazuje na ciągły wzrost liczby głodujących na świecie

2019-07-17 19:37

(KAI/VaticanNews) / Rzym

Najnowszy raport ONZ na temat bezpieczeństwa żywnościowego wskazuje, że 820 mln ludzi na całym świecie cierpi z powodu niedożywienia. Podkreślono, że choć wspólnota międzynarodowa stawia sobie ambitne cele, zakładając, że do roku 2030 plaga głodu całkowicie zniknie, to jednak statystyki pokazują, że tendencja jest wręcz odwrotna. Od trzech lat ludzi niedożywionych stale przybywa.

billycm/pixabay.com

Ofiarą głodu najczęściej padają dzieci. Co siódme rodzi się ze zbyt niską wagą. Wśród dzieci do 5. roku życia niemal 150 mln cierpi na chroniczne niedożywienie, a 50 mln – na ostry stan niedożywienia. Stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) ks. Fernando Chica Arellano podkreśla, że dane te wskazują na poważne zaniedbania wspólnoty międzynarodowej. Liczby te, a przede wszystkim ludzie, którzy kryją się za nimi, muszą nas skłonić do działania – dodał kapłan.

"Ten raport mówi nam, że ludzkość nie spełniła swych obowiązków względem naszych najuboższych braci. Głód nadal rośnie. W tym kontekście widzimy, jak trudnym wyzwaniem jest realizacja jednego z celów zrównoważonego rozwoju, który zakłada likwidację głodu do 2030 r. Trzeba robić w tym celu dużo więcej" – stwierdził w rozmowie z Radiem Watykańskim ks. Arellano. Zwrócił uwagę na bardzo niepokojące dane: 513 mln głodnych w Azji, 256 mln w Afryce, 42 mln w Ameryce Łacińskiej.

"Ale raport pokazuje nie tylko okrucieństwo głodu. Wskazuje też inny aspekt problemu: otyłość. Otyłych jest 13 proc. dorosłych, 672 mln osób. A zatem problemem jest nie tylko niedożywienie, ale również złe odżywianie. Wspólnota międzynarodowa musi robić więcej. Brak jednak woli politycznej, aby zlikwidować przyczyny głodu, które zależą od człowieka: konflikty, kryzys gospodarczy i zmiany klimatyczne. To są trzy główne czynniki, które powodują tę klęskę" – oświadczył stały obserwator watykański przy FAO.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem