Reklama

Dzień Papieski w KUL

Służba pontyfikatowi

Niedziela lubelska 44/2002

Rok 1971. Właśnie zakończyło się kolokwium habilitacyjne ks. Tadeusza Stycznia. Trwa uroczysty obiad. Ówczesny Kierownik Katedry Etyki w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim zabiera głos: "Skoro uczeń jest już samodzielny, to proszę Panie, pozwól odejść słudze swojemu". Nowo habilitowany odpowiada: "Po raz pierwszy nie zgadzam się ze swoim Mistrzem. Wolę być chłopcem na posyłki w firmie Karola Wojtyły, niż szefem w swojej własnej".
Pan pozwolił temu niezwykłemu "Szefowi" odejść, ale dopiero na Stolicę Apostolską. Jednak pamięć o nim w "jego firmie" (Katedra Etyki KUL) pielęgnowana jest do dnia dzisiejszego. Dlatego, w ramach obchodów Dnia Papieskiego, odbyła się w KUL sesja zatytułowana Świadek Prawdy - Świadek Nadziei, zorganizowana przez Rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Instytut Jana Pawła II. Przybyłych powitał sam rektor, ks. prof. Andrzej Szostek. Podczas sesji zabrakło niestety, z powodu złego stanu zdrowia, następcy Karola Wojtyły w Katedrze Etyki - ks. prof. Tadeusza Stycznia. Drugi z zapowiedzianych prelegentów - ks. dr Alfred Wierzbicki - zastępca Dyrektora Instytutu Jana Pawła II, wygłosił wykład pt.: U źródeł humanizmu Jana Pawła II. W swoim wystąpieniu podkreślił, że fakt, iż Ojciec Święty był profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego rodzi zobowiązanie podążania tą drogą. Wskazał, że u źródeł humanizmu papieskiego orędownictwa leży kontemplacja oblicza Chrystusa. "W epoce degradacji człowieczeństwa, Jan Paweł II w swoim pontyfikacie ukazuje chrześcijaństwo jako personalistyczne - wyzwolone z lęku" - mówił ks. dr Wierzbicki. Po wykładzie środowisko akademickie KUL przeszło do kościoła, by tam podczas uroczystej Eucharystii, koncelebrowanej przez abp. seniora Bolesława Pylaka, modlić się w intencji Ojca Świętego.

* * *

Nie bez przyczyny jednym z organizatorów omawianej sesji był Instytut Jana Pawła II. Jak sama nazwa wskazuje, jego działalność koncentruje się wokół osoby Ojca Świętego. O przybliżenie istoty funkcjonowania Instytutu poprosiliśmy jego sekretarza - Cezarego Rittera.

Reklama

- Proszę opowiedzieć o początkach działalności Instytutu Jana Pawła II.

CEZARY RITTER: - Formalny początek stanowi czerwiec 1982 r., kiedy to senat akademicki KUL podjął uchwałę o jego powstaniu, jako instytutu międzywydziałowego. Jednak ta data posiada swoją prehistorie. Wskazać można na początek pontyfikatu Jana Pawła II - już wtedy, ks. prof. Tadeusz Styczeń, następca Karola Wojtyły na Katedrze Etyki KUL - myślał o tym, że powinien na KUL-u taki Instytut powstać. Zebrania odbywały się najpierw nieformalnie. Ks. prof. Tadeusz Styczeń, prof. Wojciech Chudy, ks. prof. Andrzej Szostek, prof. Jerzy Gałkowski, ks. Andrzej Wawrzyniak, dr Stanisław Majdański - to grono osób, które stworzyły podwaliny pod zaistnienie Instytutu.

- Na czym polega działalność Instytutu?

- Właśnie od 1982 r. datują się Konwersatoria Myśli Jana Pawła II jako część działań dydaktycznych. Spotkania poświęcone są analizie dokumentów papieskich, wątków jego nauczania, podstawom filozoficznym i teologicznym nauczania Jana Pawła II. Sięgamy jednocześnie do myśli Karola Wojtyły. Spotkania początkowo odbywały się co tydzień. Teraz w formie bardziej zorganizowanej - raz w miesiącu. W tym roku planujemy temat przewodni: czy etyka potrzebuje teologii moralnej? Zwieńczeniem konwersatoriów są sympozja, które odbywają się każdego roku - zazwyczaj w okolicy dnia urodzin Ojca Świętego - 18 maja.

- A po za działalnością dydaktyczną?

- Realizujemy szereg inicjatyw wydawniczych. Wymienię trzy. W serii: Człowiek i moralność publikujemy pisma naukowe Karola Wojtyły, w cyklu: Jan Paweł II naucza - komentarze do dokumentów papieskich. Ważną pozycję stanowi kwartalnik Ethos, którego poszczególne numery poświęcane są wybranemu tematowi, podejmowanemu w duchu nauczania papieskiego. Te wydawnictwa to zarazem nasz sposób komunikowania się ze szerszym społeczeństwem.

- Proszę opowiedzieć o założeniach ideowych Instytutu.

- Przede wszystkim służba temu wszystkiemu, czemu służy Jan Paweł II, a w ten sposób służba jego pontyfikatowi. W KUL chcemy to czynić przede wszystkim w kontekście myśli filozoficznej - tej, którą tu wykładał. Staramy się podjąć i kontynuować program tzw. lubelskiej szkoły personalizmu etycznego, której twórcą był Karol Wojtyła. Poprzez tę działalność Instytut ma stanowić wspólnotę ludzi, którzy żyją papieską nauką i dzięki temu lepiej służą Chrystusowi.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: W Waszyngtonie uczczono pamięć prof. Juliana Kulskiego, powstańca i znanego architekta

2021-09-17 19:52

[ TEMATY ]

pogrzeb

powstaniec

Waszyngton

Wikipedia

Julian Eugeniusz Kulski

Julian Eugeniusz Kulski

W Waszyngtonie odbyła się w piątek msza żałobna po śmierci prof. Juliana Eugeniusza Kulskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego, cenionego architekta i działacza. Był wielkim Polakiem, bohaterem powstania; przyczynił się do rozwoju polsko-amerykańskich relacji - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

"Dziś żegnamy postać szczególnie zasłużoną dla odzyskania niepodległości przez Polskę, osobę, która wielce przyczyniła się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i postaw patriotycznych, a także do budowy dobrych stosunków polsko-amerykańskich" - napisał premier w liście odczytanym przez ambasadora Piotra Wilczka podczas mszy w katedrze św. Mateusza Apostoła w Waszyngtonie.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: Na kanaryjskiej wyspie La Palma grozi wybuch wulkanu; ogłoszono stan alarmowy

2021-09-17 16:18

[ TEMATY ]

Hiszpania

wulkan

Wyspy Kanaryjskie

WikiImages/pixabay.com

Blisko 21 tys. wstrząsów sejsmicznych odnotowano od 10 września na wyspie La Palma w archipelagu Wysp Kanaryjskich - poinformowało w piątek radio Cope, powołując się na ekspertów Instytutu Wulkanologicznego (Involcan).

Władze La Palmy ogłosiły żółty alarm (drugi w 4-stopniowej skali) i wezwały ludność do zachowania spokoju. Nie wyklucza się wybuchu wulkanu Teneguia w strefie Cumbre Vieja na południowym zachodzie wyspy.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bryl do ministrantów: żyjcie pięknie jak św. Stanisław Kostka

2021-09-18 12:27

[ TEMATY ]

ministrant

ministranci

Karol Porwich/Niedziela

- Chciałbym, aby ta pielgrzymka była mocnym poruszeniem i zaproszeniem do pięknego życia tak jak żył nasz dzisiejszy patron św. Stanisław Kostka - mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas XIII Pielgrzymki Ministrantów Diecezji Kaliskiej do Narodowego Sanktuarium św. Józefa, której towarzyszyły słowa „Nazwałem Was przyjaciółmi” (J 15, 15b).

W homilii celebrans prosił ministrantów, aby pomagali uczestnikom liturgii w pięknym spotkaniu z Panem Jezusem. - Służba liturgiczna jest po to, żeby służyć Panu Jezusowi. Bardzo chciałbym, żebyśmy mocno dbali, aby zawsze Pan Jezus był w centrum wszystkiego i żeby wszystko co robimy było dla Niego. Dbajcie o to, aby w taki sposób służyć przy ołtarzu, aby pomóc uczestnikom liturgii, a nie przeszkadzać – powiedział bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję