Reklama

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Różnokolorowe koperty, które trafiają codziennie na redakcyjne biurka, a ostatnio coraz częściej e-maile, są świadectwem głębokiego zaufania, jakim darzą nas Czytelnicy. Dzieląc się na łamach niektórymi listami z redakcyjnej poczty, pragniemy, aby „Niedziela” była owocem zbiorowej mądrości redakcji i Czytelników.

Film o Basi

W grudniu ubiegłego roku udostępniony został w internecie „Film o Basi”. To wspaniały dokument, a zarazem poruszające świadectwo życia i śmierci Basi Paradowskiej. Chciałabym podzielić się z Czytelnikami „Niedzieli” informacjami na ten temat.
Basia zmarła, mając zaledwie 31 lat. Jej chorobę - ziarnicę złośliwą - odkryto, gdy wraz z mężem Michałem oczekiwali przyjścia na świat długo oczekiwanego dziecka. Radość z cudu życia, które wyprosili podczas ich małżeńskiej pielgrzymki do Rzymu, splotła się ze smutkiem niewiadomych rezultatów leczenia śmiertelnej choroby. Jednak przez myśl Basi i Michała nigdy nie przeszła możliwość dokonania aborcji, na którą małżonków namawiali lekarze. Udało się spotkać lekarkę, która podjęła się zarówno leczenia Basi, jak i opieki nad jej dzieckiem.
Mateusz urodził się. Był zdrowy i piękny. Ale choroba Basi robiła postępy. Do jej leczenia włączono chemioterapię, pobyty w szpitalu były coraz dłuższe. Basia, choć bardzo słaba, starała się jak najwięcej zajmować się synkiem. Pisała do niego listy, nigdy nie utraciła nadziei, że wyzdrowieje.
Gdy jej stan był już bardzo ciężki, odmawiała Różaniec z każdym, kto przyszedł ją odwiedzić w szpitalu. Prosiła, by się za nią modlić. Jej ostatni bieg do celu, na spotkanie z Ojcem, był nieustającą modlitwą, co podkreślają jej przyjaciele i rodzina. Basia zmarła w czerwcu 2007 r., dzień po drugich urodzinach Mateuszka.
Film o Basi został nakręcony po to, by ta poruszająca historia wielkiej miłości dotarła do jak największej liczby osób. Jego twórcami są profesjonaliści: Maciej Bodasiński (producent filmowy i telewizyjny, autor m.in. „Archiwum XX wieku” dla TV Puls, „S jak Szpieg” dla TVP1) i Leszek Dokowicz (autor m.in. „Egzorcyzmów Anneliese Michel”, „Boskiego Oblicza”). Muzykę specjalnie do filmu skomponował Michał Lorenc (autor muzyki do wielu filmów, m.in. „Symetria”, „Zakochani”, „Glina”).
Ten półgodzinny dokument jest opowieścią o wyjątkowej kobiecie, o której opowiadają jej przyjaciółka oraz kapłan. W filmie słyszymy również listy Basi do Mateuszka. Widzimy czteroletniego dziś chłopca żyjącego ze świadomością, że jego mama jest w niebie.
Film dostępny jest na stronach internetowych: www.ekai.pl, www.mazan.pl, www.sielskiefale.pl, www.solideo.pl. Pomysłodawcom zależy na jak najszerszym rozpowszechnieniu filmu. Więcej informacji o historii Basi Paradowskiej można znaleźć na oficjalnej stronie filmu: filmobasi.pl, a także na blogu: filmobasi.blogspot.com.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Oder: Oskarżanie Jana Pawła II o zamiatanie pod dywan spraw pedofilskich przeczy faktom

2022-12-05 10:28

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

fot. Adam Bujak Biały Kruk

- Oskarżanie Jana Pawła II o sprzyjanie czy „zamiatanie pod dywan” przestępstw na tle pedofili jest zupełnym absurdem, a przede wszystkim przeczy faktom – mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Sławomir Oder, postulator jego procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego.

A oto pełna treść rozmowy:

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Abp Grzegorz Ryś o św. Mikołaju

2022-12-06 14:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Życzę wam, drogie dzieci i wam drodzy dorośli, żeby wasze przychodzenie do Kościoła uczyniło z was dobrych ludzi tak, jak to przychodzenie Mikołaja do Kościoła uczyniło go dobrym człowiekiem, i to znacznie wcześniej niż został biskupem – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję