Reklama

80 lat dla parafii i Kościoła łódzkiego

Niedziela łódzka 44/2002

Duchowym przygotowaniem do jubileuszu były misje ewangelizacyjne przeprowadzone w parafii katedralnej w dniach 6-13 października br. przez ks. Grzegorza Bohdana i ks. Sławomira Skonieczkę z Torunia. Po ich zakończeniu na placu katedralnym stanął pamiątkowy krzyż ofiarowany przez leśniczego Bogdana Kolasińskiego.
Uroczysta Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem abp. Władysława Ziółka dokładnie w dniu 80. rocznicy konsekracji łódzkiej katedry, 15 października br., zwieńczyła obchody jubileuszowe.
W Eucharystii udział wzięli: bp. Adam Lepa, bp Ireneusz Pękalski, Kapituła Archikatedralna Łódzka, Zarząd Wyższego Seminarium Duchownego, przedstawiciele Kurii, Księża Dyrektorzy łódzkiej Caritas, Centrum Służby Rodzinie, Radia Plus Łódź, Wydawnictwa Archidiecezjalnego, księża diecezjalni i zakonni, siostry zakonne i liczna, jak na powszedni dzień, liczba parafian. Przybyli reprezentanci władz z prezydentem Łodzi i przewodniczącym Sejmiku Wojewódzkiego na czele.
Proboszcz parafii katedralnej ks. kan. Ireneusz Kulesza, witając zebranych, podkreślił, że liturgia jubileuszowa jest przede wszystkim wyrazem wdzięczności Bogu i ludziom, którzy kochają i wspierają łódzki kościół katedralny.
Z okazji jubileuszu zainstalowano w katedrze nowe nagłośnienie. Wielkodusznym ofiarodawcom zawdzięcza bazylika nowe dywany, kolorowy folder oraz stronę internetową www.katedra.lodz.pl, na której znaleźć można najistotniejsze dane o historii i dniu dzisiejszym kościoła i parafii katedralnej. Nawiedzający bazylikę zwrócą zapewne uwagę na zawsze piękne dekoracje kwiatowe i punktowe oświetlenie ołtarzy.
Katedra jest matką łódzkich kościołów, ale przede wszystkim jest świątynią parafialną, wokół której skupiają się liczne działania duszpasterskie. Wyczerpującą informację o nich także można znaleźć na stronie internetowej. Wspomnijmy chociaż o kilku propozycjach dla młodszych i starszych parafian: spotkania Ruchu Światło-Życie i Domowego Kościoła, scholi dziecięcej i młodzieżowej, koła misyjnego i ministrantów. W parafii działają ponadto: Trzeci Zakon św. Franciszka, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Akcja Katolicka, Grupa AA i punkt charytatywny oraz chór parafialny. Szczegółowych informacji na tematy duszpasterskie udziela kancelaria parafialna czynna przy ul. ks. I. Skorupki 9, od poniedziałku do piątku, w godz. 10.00-12.00 i 15.00-17.00, a w soboty tylko przed południem. Tel. 636-10-68.
Bazylika archikatedralna pełni również funkcję służebną wobec wspólnoty Kościoła łódzkiego. Tutaj odbywają się najważniejsze celebracje liturgiczne z udziałem łódzkiego Episkopatu. Tutaj w dni powszednie, w godz. 9.00-17.00, można adorować oblicze Chrystusa w Przenajświętszym Sakramencie, a w samo południe dyżurujący kapłani kolejno ze wszystkich parafii archidiecezji sprawują codzienną Eucharystię. Tutaj wreszcie wielu łodzian i przyjezdnych korzysta z sakramentu pojednania podczas kapłańskich dyżurów w konfesjonałach w godz. 10.00-12.00 i 14.00-16.00.
Nową inicjatywą na rzecz mieszkańców Łodzi są koncerty muzyki poważnej z wykorzystaniem odrestaurowanych organów. Organizatorem czterech koncertów październikowych w ramach cyklu "Dni muzyki dawnej" był m.in. katedralny organista Jakub Garbacz i Stowarzyszenie "Pro musica organa". Zapowiadane są kolejne spotkania z muzyką w katedrze.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zanim zadzwonisz do egzorcysty…

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. 16-17

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

demon

Adobe.Stock.

Demony można „widzieć” wszędzie albo wcale ich nie zauważać. Problemem jest uchwycenie właściwej perspektywy. Świat jest w rękach Boga.

Faktem jest, że dziś poszukuje się egzorcystów, choć przed kilkoma laty tego zjawiska nie było. Jeżeli nie będziemy ostrożni i nie przejmiemy się wskazaniami Kościoła, to owo poszukiwanie egzorcystów może stać się taką samą formą zabobonu, jak np. zwracanie się o pomoc do magów” (ks. Gabriele Amorth, Egzorcyści i psychiatrzy, s. 137-138).

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Medal Niepodległości dla o. Józefa Łągwy SJ

2021-09-26 11:57

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

Wicewojewoda łódzki Krzysztof Ciecióra odznaczył Złotymi, Srebrnymi i Brązowymi Krzyżami Zasługi, a także Medalami Stulecia Odzyskania Niepodległości przyznanymi przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, najbardziej zasłużonych społeczników w województwie łódzkim. Medalem 100 – lecia Odzyskania Niepodległości przyznanym przez Mateusza Morawieckiego Prezesa Rady Ministrów został odznaczony o. ppor. Józef Stanisław Łągwa, jezuita z Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję