Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Wspomóż nas, Panie, abyśmy Cię dzisiaj uwielbili swoją modlitwą

Rozważania do Ewangelii J 17, 1-11a.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Wtorek, 23 maja

• Dz 20, 17-27 • Ps 68, 10-11.20-21 • J 17, 1-11a

W czasie ostatniej wieczerzy Jezus podniósłszy oczy ku niebu, rzekł: «Ojcze, nadeszła godzina! Otocz swego Syna chwałą, aby Syn Ciebie nią otoczył i aby mocą władzy udzielonej Mu przez Ciebie nad każdym człowiekiem dał życie wieczne wszystkim tym, których Mu dałeś. A to jest życie wieczne: aby znali Ciebie, jedynego prawdziwego Boga, oraz Tego, którego posłałeś, Jezusa Chrystusa. Ja Ciebie otoczyłem chwałą na ziemi przez to, że wypełniłem dzieło, które Mi dałeś do wykonania. A teraz Ty, Ojcze, otocz Mnie u siebie tą chwałą, którą miałem u Ciebie pierwej, zanim świat powstał. Objawiłem imię Twoje ludziom, których Mi dałeś ze świata. Twoimi byli i Ty Mi ich dałeś, a oni zachowali słowo Twoje. Teraz poznali, że wszystko, cokolwiek Mi dałeś, pochodzi od Ciebie. Słowa bowiem, które Mi powierzyłeś, im przekazałem, a oni je przyjęli i prawdziwie poznali, że od Ciebie wyszedłem, oraz uwierzyli, żeś Ty Mnie posłał. Ja za nimi proszę, nie proszę za światem, ale za tymi, których Mi dałeś, ponieważ są Twoimi. Wszystko bowiem moje jest Twoje, a T woje jest moje, i w nich zostałem otoczony chwałą. Już nie jestem na świecie, ale oni są jeszcze na świecie, a Ja idę do Ciebie».

Dekret o apostolstwie Soboru Watykańskiego II mówi, że: przykazanie miłości, które jest największym przykazaniem Pana, przynagla wszystkich wiernych do zabiegania o chwałę Bożą (DA 3). Nie możemy zapominać, że przykazanie miłości nie odnosi się tylko do ludzi, ale też do Boga. Nie chodzi tylko o jakiś humanizm. Jezus Chrystus, będąc tutaj na ziemi, całym sercem czerpał z miłości Ojca i to dawało mu siłę do tego, by dawać siebie ludziom. Św. Ireneusz, męczennik, napisał: Chwałą Boga jest żyjący człowiek, zaś życiem człowieka jest oglądanie Boga [...]. Skoro ukazanie się Boga w świecie daje życie wszystkim na ziemi, to o ileż bardziej objawienie Ojca przez Słowo daje życie tym, którzy widzą Boga (Adversus haereses V 18, 3). Zabieganie o chwałę Bożą, o to, by Bóg był uwielbiony w naszym sercu i sercach innych ludzi, jest zadaniem dla każdego. Apostolstwo jest zadaniem każdego. Jak realizuje zadanie zabiegania o chwałę Ojca sam Chrystus? Ja Ciebie otoczyłem chwałą na ziemi przez to, że wypełniłem dzieło, które Mi dałeś do wykonania. Wiemy, że dzieło Chrystusa, a więc życie Chrystusa, nie było często łatwe, miłe i przyjemne. Jezus, będąc tu na ziemi, poświęcał codziennie sporo czasu na modlitwę, na słuchanie Ojca. Każdy może i powinien oddawać chwałę Bogu przez poznawanie Słów Pana i realizację ich w swoim życiu. Miliony świętych, tych ogłoszonych świętymi i tych anonimowych, nieznanych światu, otaczało chwałą Boga, odczytując w modlitwie, w spotkaniu z Bogiem Jego Słowa – Słowa Życia. Chwałą Boga jest żyjący człowiek. Żyjący w miłości i harmonii z Bogiem i ludźmi. Wspomóż nas, Panie, abyśmy Cię dzisiaj uwielbili swoją modlitwą i czynem.

Reklama

K.K.

WSZYSTKIE ROZWAŻANIA DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "Żyć Ewangelią" DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2023-04-13 08:29

Ocena: +24 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Starałem się spojrzeć na drogę krzyżową przez pryzmat swojego serca

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

rozważania

Graziako/Niedziela

"Zrozumiałem, że wystarczy spojrzeć na drogę krzyżową przez pryzmat swojego serca, wrażliwości i doświadczeń. To starałem się zrobić" - powiedział KAI Maciej Musiał, który w tym roku napisał i odczyta rozważania podczas wielkopiątkowej warszawskiej Drogi Krzyżowej. Uczestnicy nabożeństwa wyruszą o 20:00 spod kościoła św. Anny na Krakowskim Przedmieściu i przejdą ulicami miasta.

W rozmowie z KAI 24-letni aktor, znany m.in. z serialu "Rodzinka.pl" przyznał, że jeszcze nie miał okazji pisać podobnych tekstów.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: obchody 200. rocznicy wyboru papieża Leona XII

2023-09-24 14:06

[ TEMATY ]

Watykan

wikipedia.org

W Rzymie i w Genga we włoskim regionie Marche odbędą się 28 i 29 września obchody 200. rocznicy wyboru papieża Leona XII. Jego pontyfikat przypadł na lata 1823-1829.

Urodzony 2 sierpnia 1760 roku w rodzinie szlacheckiej w Genga w ówczesnej Marchii Ankońskiej, należącej do Państwa Kościelnego, Annibale della Genga przyjął święcenia kapłańskie w 1783 roku, a 11 lat później sakrę biskupią. Był m.in. sekretarzem papieża Piusa VI, nuncjuszem w krajach niemieckich, wikariuszem papieskim dla diecezji rzymskiej, a od 1816 roku kardynałem. Po 26 dniach konklawe został 28 września 1823 roku wybrany papieżem i przyjął imię Leona XII. Zmarł 10 lutego 1829 roku w wieku 68 lat. Został pochowany w bazylice św. Piotra w Watykanie.

CZYTAJ DALEJ

Statuetka dla łódzkiego księdza suicydologa

2023-09-25 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Maria Fortuna- Sudor

- Jest pierwszym kapłanem, który podjął się profesjonalnego wsparcia osób w takim kryzysie – powiedział prowadzący galę plebiscytu Miłosierny Samarytanin.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję