Reklama

Sport w służbie ewangelizacji

Teologia sportu wyrasta z życia i ma służyć życiu. Biorąc pod uwagę rolę sportu w życiu społeczeństwa, trzeba temu przesłaniu przyznać wielką wagę. Wychodząc naprzeciw temu przesłaniu w Perlejewie zorganizowano Mistrzostwa w Piłce Nożnej w ramach "Dni ewangelizacji poprzez sport". Ojciec Święty Jan Paweł II wzywa niejednokrotnie do rachunku sumienia z wypełniania zadań, które powierzył nam nasz Pan Jezus Chrystus. Jednym z nich było wypowiedzenie tuż przed Wniebowstąpieniem: "Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu". W ciągu wieków na wiele sposobów starano się realizować to Chrystusowe polecenie. Ostatnio coraz częściej księża starają się przenieść Chrystusową Ewangelię na nowy teren - tak mało dotychczas ewangelizowany - jakim jest boisko sportowe. Zamierzenie ewangelizacyjne zrealizowano w sobotnie popołudnie 5 października 2002 r., kiedy to na boisku w Leszczce Dużej odbył się turniej piłki nożnej o Puchar Księży.
Do rozgrywek stanęły 3 drużyny: księży z diecezji drohiczyńskiej, gminy Perlejewo oraz uczniów miejscowego gimnazjum. Pomysłodawcą i głównym organizatorem spotkania był ks. Sławomir Wentczuk - nowy wikariusz parafii w Perlejewie.
Trzeba było włożyć dużo pracy w budowę boiska do piłki nożnej aby doszło do rozgrywek. W pomoc zaangażowało się wiele osób: wójt Gminy Perlejewo - Krzysztof Radziszewski, Franciszek Czarkowski, Andrzej Przystupa, Marian Wojtkowski i oczywiście ks. Sławomir Wentczuk z Krzysztofem Kalinowskim - nauczycielem wychowania fizycznego i grupą młodzieży gimnazjalnej. A wszystko po to, by w tę sobotę inaczej niż zwykle spędzić czas wolny. Dyrektor gimnazjum, Stefania Wierzbicka podczas oficjalnego rozpoczęcia spotkania złożyła wszystkim zaangażowanym osobom podziękowanie.
Chociaż pogoda nie sprzyjała graczom oraz kibicom (padał deszcz i było wyjątkowo zimno), prawdziwi miłośnicy sportu pojawili się na imprezie, każdy w dobrym nastroju i z nadzieją wygranej. Otwarcia rozgrywek dokonali Wójt Gminy oraz Dyrektor gimnazjum, która ciepłymi słowami powitała przybyłych gości, zawodników i kibiców. Dokonano prezentacji składu drużyn.
Do pierwszej rozgrywki stanęła reprezentacja księży z przedstawicielami Gminy Perlejewo. Po godzinnej wyrównanej rywalizacji, mecz zakończył się wynikiem 3:3.
Bramki w drużynie księży strzelili: ks. Jarosław Rosłon, ks. Grzegorz Herman i ks. Andrzej Lubowicki, zaś dla gospodarzy: Mariusz Jurek, Grzegorz Walczuk, Krzysztof Boguszewski.
Drugi mecz - księża kontra gimnazjaliści - był krótszy i również zakończył się remisem 3:3. W tym pojedynku bramki strzelili: ks. Jarosław Rosłon (1) i ks. Jakub Buczyński (2), dla gimnazjalistów - wszystkie Karol Moczulski.
W ostatniej rozgrywce doświadczeniami piłkarskimi wymienili się zawodnicy miejscowych drużyn. Tu nie było już remisu. Zdecydowanie lepsi od uczniów okazali się być zawodnicy Gminy Perlejewo i mecz zakończył się wynikiem 5:2.
W drużynie Gminy bramki zdobyli: Mariusz Jurek, Łukasz Jóźwiak, Mariusz Radziszewski, a wśród gimnazjalistów strzelcami zostali Piotr Moczulski i Maciej Twarowski.
Z rąk Dyrektor Gimnazjum i Wójta Gminy wszystkie zespoły otrzymały pamiątkowe dyplomy, zaś księża przekazali swój puchar do gimnazjum.
Sportowe emocje opadły, gdy posypały się iskry z ogniska. W piknikowej atmosferze można było napić się ciepłej herbaty i kawy, upiec kiełbaskę, zjeść słodkie ciastko. Był czas na rozmowy, wymianę doświadczeń (nie tylko sportowych), bliższe poznanie się.
Podsumowując turniej sportowy w Leszczce Dużej trzeba stwierdzić, że realizował on starą zasadę: "Bawiąc - uczyć". Był on przykładem otwarcia się dwóch środowisk: duchownych i świeckich; aktywnego, wartościowego spędzania czasu; rozwijania zainteresowań sportowych; integrowania się. Po spotkaniu zostały wspomnienia, plany na przyszłe imprezy tego typu oraz boisko do piłki nożnej, z którego będą mogli korzystać nie tylko uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum, ale miejscowa młodzież i dorośli.
Ufać należy, że zorganizowany "Dzień ewangelizacji poprzez sport" nie był tylko sportowym świętem lecz stał się imprezą o wymiarze duchowym, kulturalnym i etycznym, w której można było dostrzec piękno i wartości moralne sportu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce ponownie się upłynniła

2021-09-21 08:37

[ TEMATY ]

św. January

cud św. Januarego

twitter.com/Chiesadinapoli

W niedzielę krew patrona Neapolu, przechowywana w ampułce w katedrze w tym mieście, ponownie się upłynniła. „Cud św. Januarego” został ogłoszony przez metropolitę abp. Domenico Battaglię.

Kościół katolicki obchodzi 19 września wspomnienie św. Januarego. Od kilkuset lat tego właśnie dnia krew patrona Neapolu upłynnia się. Tak też stało się i tym razem. Abp Domenico Battaglia wyjął w niedzielę ampułkę z relikwiarza przechowywanego w Królewskiej Kaplicy Skarbu św. Januarego.

CZYTAJ DALEJ

Posiedzenie Rady Kardynałów

2021-09-22 17:15

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Rada Kardynałów

Vatican News

Wczoraj po południu odbyło się, w formie zdalnej, posiedzenie Rady Kardynałów. Papież Franciszek przedstawił refleksję na temat otwarcia prac najbliższego Synodu o synodalności.

Po zapoznaniu się z dwoma jego wystąpieniami uznanymi za kluczowe dla przemyśleń na następny synod, z 2015 r. z okazji 50. rocznicy ustanowienia Synodu Biskupów oraz skierowanej do wiernych diecezji rzymskiej w ubiegłą sobotę, Papież dał jasno do zrozumienia, że sednem refleksji nie jest jedynie pogłębienie tego czy innego tematu. Celem jest nauka takiego sposobu przeżywania Kościoła, które naznaczone jest na wszystkich poziomach wzajemnym słuchaniem i postawą duszpasterską, zwłaszcza w obliczu pokus klerykalizmu i sztywności. Wystąpienia różnych kardynałów dotyczyły niektórych aspektów, które sprawiają, że synodalność jest szczególnie potrzebna aby przezwyciężyć sekciarstwo i partykularne

CZYTAJ DALEJ

Film animowany o św. Maksymilianie

2021-09-22 16:47

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Kolbe

film animowany

Studio Filmów Rysunkowych

Postacie z filmu rysunkowego.

Postacie z filmu rysunkowego.

Powstaje film animowany o św. Maksymilianie.

Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej razem z nowosądeckim Wydawnictwem Promyczek opracowuje film animowany o o. Kolbem pt. „Szalony Maks”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję