Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Panie, z miłości do mnie wszedłeś w mój ludzki świat!

Rozważania do Ewangelii J 6, 51-58.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Czwartek, 8 czerwca. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, uroczystość

• Pwt 8, 2-3.14b-16 • Ps 147B, 12-13.14-15.19-20 • 1 Kor 10, 16-17 • J 6, 51-58

Jezus powiedział do Żydów: «Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje ciało za życie świata». Sprzeczali się więc między sobą Żydzi mówiąc: «Jak On może nam dać swoje ciało na pożywienie?» Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie spożywać Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem. Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim. Jak Mnie posłał żyjący Ojciec, a Ja żyję przez Ojca, tak i ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie. To jest chleb, który z nieba zstąpił, nie jest on taki jak ten, który jedli wasi przodkowie, a poumierali. Kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki».

Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. Te słowa pozostaje nam albo przyjąć z wiarą, zaufać im i to czynić, albo te słowa Chrystusa odrzucić. Piotr i apostołowie oraz całe pokolenia chrześcijan zaufali słowom Chrystusa. Co jednak znaczy: spożywać Ciało Syna Człowieczego i pić Jego Krew? Bóg wchodzi w nasz świat i proponuje nam bardzo bliską wspólnotę ze sobą, porównywaną przez proroków do przymierza małżeńskiego. I choć człowiek jest często niewierny i od swojej strony łamie przymierze z Bogiem, Bóg się tym nie zniechęca. Co więcej, Słowo Boga staje się Ciałem i Krwią, Bóg staje się w Chrystusie Człowiekiem – takim, jaki ten człowiek jest – mającym dotykalne ciało, żyjącym w mozole, w zagrożeniu, podlegającym śmierci. To swoje Ciało i Krew – ale i nieśmiertelność – Jezus zostawił nam w Eucharystii.

Reklama

Święty Paweł nakazuje Koryntianom, by sprawdzili czy dobrze zrozumieli co oznacza „spożywanie” i „picie” w czasie Eucharystii. Gdyby nie zważali, że przyjmują prawdziwe Ciało i Krew Chrystusa to mogliby „wyrok na siebie spożywać (1 Kor 11, 29). Podobnie jak w żyjącym człowieku – duch i ciało są nie do rozdzielenia. Samo ciało to tylko zwłoki. Człowiek jest więc całością, jednością cielesno-duchową. Podobnie Chrystus –”pełnia bóstwa zamieszkuje w Nim na sposób cielesny” (Kol 2, 9). Duch Święty wzywany w czasie każdej Mszy Świętej uświęca swą mocą chleb i wino i stają się one Ciałem i Krwią Chrystusa – stają się całym Chrystusem. Bóg znalazł sposób by być z nami na ziemi – byśmy mogli Go przyjmować pod postaciami konsekrowanego chleba i wina. Przyjmując Komunię Świętą w czasie Mszy Świętej – przyjmujemy naprawdę – prawdziwe Ciało i Krew Chrystusa. Jednak przyjmowanie Go w Eucharystii oznacza też, że chcemy razem z Nim żyć. Że wchodzimy z Nim w przymierze jeszcze głębsze, niż przymierze małżeńskie. Biblijne sformułowanie „w Chrystusie Jezusie” nie jest pobożnym frazesem, ale tak jak On sam je rozumie, jest „wyrazem najgłębszego realizmu naszej wiary”, jest wejściem w najgłębszy związek i zjednoczenie z Jezusem. „Czy moglibyśmy współ-żyć w samym duchu Jezusa i mieć w Nim udział, nie mając równocześnie współ-udziału w Jego Ciele?”„Prawdziwy, żyjący Chrystus jest Chrystusem Zmartwychwstałym, który na zawsze jest jednocześnie Ciałem i Duchem” (kard. Hans Urs von Balthasar). Przyjmując Chrystusa w Komunii Świętej – przyjmujemy Jego Ducha, ale i Jego prawdziwe Najświętsze Ciało i Najdroższą Krew – Ducha i Ciało Boga i Człowieka, po to, by On był w nas i działał przez nas.

Reklama

Żyjąc z Chrystusem i w Chrystusie, w wierności Jemu, Jego przymierzu, w wierności Jego nauce i przyjmując Go w Eucharystii, możemy napełniać się nieśmiertelnością. To właśnie znaczą Słowa Chrystusa z dzisiejszej Ewangelii. Panie, z miłości do mnie wszedłeś w nasz ludzki świat. Oddajesz się nam w Eucharystii. Pomóż mi być wiernym przymierzu z Tobą.

K.K.

WSZYSTKIE ROZWAŻANIA DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "Żyć Ewangelią" DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2023-05-10 10:40

Ocena: +18 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ewangelia na niedzielę: Jak kochać?

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

Mowa z Wieczernika to jedne z ostatnich słów Jezusa przed męką. Kluczowe jest wezwanie do miłości braterskiej: „Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali tak, jak Ja was umiłowałem”. Miłość Jezusa i miłość do drugiego człowieka są ze sobą „stopione” – podkreśla w komentarzu do Ewangelii na niedzielę 15 maja ks. Krzysztof Wons, dyrektor Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie.

Syn Człowieczy został teraz otoczony chwałą, a w Nim Bóg został chwałą otoczony

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Należy zadbać o to, by wszystkie dzieci uczyły się religii

2023-09-18 08:51

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Piotr Drzewiecki

Co to za wspólnota wierzących, w której jakaś część dzieci nie uczyłaby się religii?

Pan Jezus przypomina nam w Ewangelii: „Królestwo Boże w was jest”, a my głęboko wierzący w Chrystusie żyjemy, poruszamy się i jesteśmy. Coraz więcej ludzi obojętnieje dla wiary. A czy nie dałoby się tego odwrócić? Nauka i świadectwo apostołów i pierwszych chrześcijan sprawiały, że coraz więcej ludzi wierzyło w Zbawiciela, Jezusa z Nazaretu, który za nas umarł i zmartwychwstał. Wiara się umacnia, kiedy jest przekazywana. Powiemy, że nie każdy otrzymał łaskę, by być apostołem w dzisiejszych czasach. Jednak łaskę tę otrzymali sakramentalni rodzice. Obiecali przed ołtarzem wobec Boga i zgromadzonych wiernych, że wychowają dzieci po katolicku w wierze świętej.

CZYTAJ DALEJ

Kim są dwaj biskupi z Chin kontynentalnych, którzy wezmą udział w synodzie o synodalności?

2023-09-21 19:26

[ TEMATY ]

synod

biskupi

Chiny

Episkopat News

W Watykanie ogłoszono dziś, że w rozpoczynających się 4 października obradach Synodu Biskupów nt. synodalności, obok biskupów z Hongkongu i Tajwanu, wezmą także udział dwaj biskupi z Chin kontynentalnych. Kim są ci dwaj hierarchowie?

Pierwszy z nich, to bp Antonio Yao Shun, 58-letni ordynariusz diecezji Jining w Mongolii Wewnętrznej. Był on pierwszym biskupem wyświęconym po podpisaniu w 2018 roku tymczasowego porozumienia między Stolicą Apostolską i Chińską Republiką Ludową w sprawie wspólnych nominacji biskupich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję