Reklama

Niedziela Wrocławska

Kaplica św. Dominika

Bp Jacek Kiciński poświęcił nowy ołtarz, ikonę św. Dominika i całą wyremontowaną kaplicę akademicką w kościele św. Wojciecha u wrocławskich dominikanów.

2023-05-25 15:10

Magdalena Lewandowska

Bp Kiciński poświęcił nowy ołtarz, ikonę św. Dominika i wyremontowaną kaplicę.

Bp Kiciński poświęcił nowy ołtarz, ikonę św. Dominika i wyremontowaną kaplicę.

Uroczystość odbyła się w ważne dla dominikanów święto Przeniesienia Relikwii św. Dominika, kaplica akademicka otrzymała także wezwanie św. Ojca Dominika. – Niech to będzie miejsce spotkania ze Słowem Bożym, które będziecie tu odkrywać, przeżywać i dzielić się Nim z innymi – życzył studentom i zakonnikom bp Kiciński. W homilii hierarcha mówił, że konfrontowanie swojego życia ze Słowem Bożym nie jest czymś łatwym. – Słowo Boże z jednej strony jest wymagające, a z drugiej oświecające. My byśmy woleli, żeby bardziej nas oświecało niż od nas wymagało. Dlatego pierwszy kontakt ze Słowem Bożym możemy porównać do zastrzyku i ukłucia igły. Trzeba pokonać w swoim umyśle świadomość, że to ukłucie musi być. Ale później po ukłuciu podawane jest lekarstwo i człowiek wraca do zdrowia. I Słowo Boże na początku ukłuje, zaboli, bo jest niewygodne, ale jeśli to Słowo zacznie pracować w naszym sercu, to przyniesie moc uzdrowienia. Dlatego w szkole Słowa Bożego najpierw ja czytam to Słowo, a później Słowo Boże zaczyna „czytać mnie” – tłumaczył bp Kiciński.

Przywołał obraz apostołów, którzy przez trzy lata byli w szkole Jezusa, słuchali Go, byli świadkami cudów. Na końcu działalności Mistrza posiadali niesamowity zasób wiedzy, ale gdy przyszedł moment ostatecznego egzaminu – męka, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa – zawiedli. – To wszystko spowodowało rozczarowanie sobą: „Dałem z siebie maksimum, a w najważniejszym momencie zawiodłem”. Pewnie wielu z nas to przeżyło. A jaki jest wobec tego Jezus? Zmartwychwstaje i nie rezygnuje, na nowo odnajduje uczniów. Mówi do niewiast: „Niech idą do Galilei, tam Mnie zobaczą” – zaznaczał hierarcha. – Po co uczniowie mają iść do Galilei? By wrócić do źródeł swojego powołania, swojej tożsamości. By wrócić do miejsca, z którego Jezus ich powołał, żeby na nowo przepracować drogę wiary w świetle Słowa Bożego.

Bp Kiciński wspomniał także postać św. Dominika, powołanego, by być znakiem miłującej obecności Boga. – Dominik zachwycony miłością Boga, pociągnięty mocą Ducha Świętego, idzie i głosi. Znów działo się to, co w Dziejach Apostolskich. I tak jest do dzisiaj. Dziękujemy Bogu za dar Ducha Świętego, który nieustannie działa w Kościele. Ale od nas zależy, czy damy się porwać Duchowi Świętemu, czy zostanie tak, jak jest? – pytał bp Jacek.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

[ TEMATY ]

pierwsze soboty miesiąca

Karol Porwich/Niedziela

Osobom, które będą uczestniczyć w pierwszosobotnich nabożeństwach, Maryja obiecuje towarzyszenie w chwili śmierci i ofiarowanie im wszystkich łask potrzebnych do zbawienia.

1. Wielka obietnica Matki Bożej Fatimskiej

CZYTAJ DALEJ

„JA JESTEM”: List pasterski Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego o obecności Chrystusa w Najświętszym Sakramencie

2023-06-03 12:00

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Eucharystia

List Pasterski

Karol Porwich/Niedziela

Kościół jest Chrystusem obecnym pośród nas

Kościół jest Chrystusem obecnym pośród nas

O odnowienie i rozwój pobożności eucharystycznej zaapelował do wspólnot parafialnych archidiecezji częstochowskiej abp Wacław Depo, metropolita częstochowski w liście pasterskim zatytułowanym „Ja Jestem”.

List metropolity częstochowskiego zostanie odczytany we wszystkich kościołach i kaplicach archidiecezji w niedzielę 4 czerwca br.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymka Poczty Polskiej na Jasną Górę

2023-06-03 16:14

[ TEMATY ]

Jasna Góra

BPJG

Zachęta św. Jana Pawła II, by wymagać od siebie, choćby inni od nas nie wymagali stała się przesłaniem 24. Pielgrzymki Poczty Polskiej. To instytucja z 465-letnią tradycją.

Mszy św. przewodniczył o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. Homilię wygłosił ks. prał. Jarosław Sroka, kapelan pocztowców. - Pocztowcy byli wszędzie tam, gdzie działy się i dzieją ważne sprawy dla naszej Ojczyzny. Poczta Polska to szkoła patriotyzmu, który uczy jak służyć Ojczyźnie. To nie tylko zakład pracy, instytucja, to znak dla całej naszej Ojczyzny – mówił ks. Sroka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję