Reklama

Wiadomości

Prezydent Andrzej Duda w Dniu Dziecka odznaczył młodych bohaterów

Prezydent Andrzej Duda w Dniu Dziecka odznaczył młodych bohaterów medalami za odwagę. Każdy z nich w odpowiednim momencie niósł pomoc, uratował zdrowie, uratował życie - podkreślił prezydent Duda. Para prezydencka złożyła w czwartek życzenia najmłodszym z okazji ich święta.

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Marcin Obara

W czwartek, w Dniu Dziecka, w ogrodach Pałacu Prezydenckiego odbywa się siódma edycja "Bezpiecznych Wakacji z Parą Prezydencką". Podczas imprezy prezydent wręczył Medale za Ofiarność i Odwagę młodym bohaterom.

"Każdy z nich w odpowiednim momencie niósł pomoc, uratował zdrowie, uratował życie" - mówił Andrzej Duda. "Antoni i Mikołaj ratowali tonących i pomagali w organizowaniu akcji ratowniczej. Piotr zapobiegł dramatycznemu w skutkach pożarowi, ratując wraz z bratem swoje siostry" - tłumaczył prezydent.

Wśród odznaczonych jest Mikołaj Szpak, uczeń II klasy szkoły branżowej w Lesznie, który pod koniec ubiegłego roku uratował życie mężczyzny na basenie niedaleko Bolesławca. Chłopak, gdy zobaczył tonącego, wskoczył do wody i obrócił go na plecy, co pomogło w przywróceniu mężczyźnie oddechu.

Medal otrzymał również 11-letni Antoni Bobko - zorganizował pomoc dla dwóch osób, które topiły się w morzu. Antoni nie tylko wezwał i poprowadził na miejsce ratowników, lecz także pomyślał o tym, żeby podkopać rów, aby fala nie zalewała leżącego na brzegu uratowanego chłopca.

Wyróżnieni zostali też bracia Matysek z Bonina, 10-letni Piotr i 12-letni Bartosz, przy czym starszy z nich dostanie odznaczenie przy innej okazji. Chłopcy w lutym uratowali z pożaru swoje dwie młodsze siostry. Gdy w ich domu pojawił się ogień, bracia ewakuowali dziewczynki w bezpieczne miejsce, po czym zadzwonili po straż pożarną.

Andrzej Duda po odznaczeniu młodych bohaterów podkreślił, że ważna jest nie tylko chęć niesienia pomocy, ale i umiejętność jej bezpiecznego udzielenia. Stąd - jego zdaniem - potrzeba takich imprez, jak ta, którą w czwartek zorganizowano w ogrodach prezydenckich. Dzieci podczas jej trwania uczestniczą w spotkaniach z ratownikami, strażakami i innymi służbami, uczą się bezpiecznego zachowania podczas wakacyjnego wypoczynku i sytuacjach zagrożenia, a także zasad udzielania pierwszej pomocy.

Reklama

W pikniku "Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką" organizowanym przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego we współpracy ze służbami, formacjami, społecznymi organizacjami ratowniczymi oraz innymi instytucjami, wzięły udział dzieci z całej Polski, w tym uczące się w Polsce dzieci z Ukrainy. W ogrodach czekało na nie kilkadziesiąt stanowisk przygotowanych przez m.in. Żandarmerię Wojskową, Wojska Obrony Terytorialnej, Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, Państwową Straż Pożarną, Policję, Straż Graniczną, Polski Czerwony Krzyż, Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, NASK.

PAP/Marcin Obara

Para prezydencka podczas imprezy złożyła dzieciom i młodzieży życzenia z okazji Dnia Dziecka. "Życzę wam przede wszystkim, żebyście zawsze czuły się kochane, zawsze czuli się bezpieczni. Jak powiedział Janusz Korczak - gdy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat. Tego uśmiechu na co dzień życzę wam jak najwięcej" - powiedziała pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.(PAP)

autorki: Agnieszka Ziemska, Luiza Łuniewska

agzi/ lui/ akub/

2023-06-01 13:57

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Duda weźmie udział w Mszy św. kanonizacyjnej bł. o. Stanisława Papczyńskiego

[ TEMATY ]

beatyfikacja

O. Stanisław Papczyński

Andrzej Duda

Włodzimierz Rędzioch

Podczas swojej trzydniowej wizyty w Republice Włoskiej i Stolicy Apostolskiej prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wezmą udział w niedzielę 5 czerwca w Mszy św. kanonizacyjnej bł. o. Stanisława Papczyńskiego - wynika z zapowiedzi opublikowanej na stronach Kancelarii Prezydenta RP. Mszy św. kanonizacyjnej, w trakcie której świętymi zostaną ogłoszeni założyciel Zgromadzenia Księży Marianów oraz bł. Maria Elżbieta Hesselblad, przewodniczyć będzie papież Franciszek.

Msza św. kanonizacyjną pod przewodnictwem papieża Franciszka, w czasie której zostaną ogłoszeni świętymi bł. Stanisław Papczyński i bł. Maria Elżbieta Hesselblad, rozpocznie się w niedzielę 5 czerwca o godz. 10.30. Koncelebrować ją będą marianie z całego świata. Z kolei mariańscy seminarzyści z Polski, Stanów Zjednoczonych, Brazylii, Rwandy i Kamerunu będą posługiwać czasie Eucharystii.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: Mamy do zaoferowania na synodzie coś bezcennego, czyli wierność nauczaniu Kościoła

2023-09-20 15:25

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Karol Porwich/Niedziela

Arcybiskup Stanisław Gądecki

Arcybiskup Stanisław Gądecki

- Jadę na obrady Synodu Biskupów do Rzymu z nadzieją na duchowe przebudzenie – mówi abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w rozmowie z ks. Henrykiem Zielińskim. Tekst ukazał się w specjalnej wkładce do polskich tygodników katolickich datowanej na 17 września br.

Przewodniczący polskiego Episkopatu w odniesieniu do promowanego słowa „ikluzja” tłumaczy, że „Czym innym jest np. miłosierdzie dla człowieka mającego kłopoty ze swoją tożsamością seksualną, a czym innym oczekiwanie akceptacji ze strony Kościoła ruchu i ideologii LGBTQ+. To drugie oznaczałoby nie tylko zakwestionowanie biblijnej antropologii i nauczania o małżeństwie, ale i samej prawdy o stworzeniu człowieka jako mężczyzny i kobiety.”

CZYTAJ DALEJ

Licheń: zakończył się II Kongres Teologii Praktycznej „Parafia Jutra”

2023-09-21 20:24

[ TEMATY ]

parafia

teologia

Licheń

BIURO PRASOWE SANKTUARIUM MARYJNEGO

Pod hasłem „Razem odnawiajmy nasze parafie” w dniach 19-21 września w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej odbył się II Kongres Teologii Praktycznej „Parafia Jutra”. Duchowni oraz wierni świeccy spotkali się, by podjąć synodalną refleksję nad sytuacją polskich parafii i wytyczyć kierunki ich odnowy, Wydarzenie zgromadziło ponad 150 osób, reprezentujących różne ośrodki naukowe, stowarzyszenia, parafie.

W kongresie wzięli udział przedstawiciele Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji KEP, Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP, Komisji ds. Wychowania Katolickiego KEP, Rady ds. Rodziny KEP, Ogólnopolskiej Rady Ruchów czy Rady ds. Apostolstwa Świeckich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję