Reklama

Polska

Tarnów: Odszedł Człowiek mediów. Zmarł ks. prof. Michał Drożdż

Był cenionym znawcą mediów, pracownikiem akademickim, jednym z twórców rozgłośni diecezji tarnowskiej, mimo choroby pracował do końca, dla wielu był wzorem. Dobry człowiek-tak mówią ci, którzy Go znali. W Tarnowie zmarł ks. prof. Michał Drożdż, dziekan Wydziału Nauk Społecznych i dyrektor Akademickego Centrum Medialnego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, a także autor wielu publikacji z obszaru filozofii nauki, filozofii mediów, teorii mediów i etyki mediów.

[ TEMATY ]

Kraków

zmarły

Tarnów

ks. prof. Michał Drożdż

Wikipedia/autor: Januarybratek na licencji Creative Commons

Ks. prof. Michał Drożdż

Ks. prof. Michał Drożdż

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ksiądz Michał Drożdż urodził się 19 lutego 1958 w Nowym Sączu. Święcenia kapłańskie otrzymał 22 maja 1983 r. z rąk bp. Jerzego Ablewicza.

Etyce mediów poświęcił wiele wykładów, książek i programów radiowych. Dziennikarstwo powinno opierać się na dwóch fundamentach – prawdzie i uczciwości mówił Radiu RDN Małopolska i Nowy Sącz, które tworzył prawie 30 lat temu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Wszyscy, którzy chcą być godni miana bycia dziennikarzem powinni zachować te zasady. Bycie dziennikarzem to wspaniałe powołanie i zadanie dla dobra innych. W świecie mediów pracujemy dla dobra innych, których nie znamy, a którzy nas słuchają, czytają, oglądają i powinniśmy mieć elementarne poczucie odpowiedzialności, że to co przekazujemy będzie służyć ich dobru – powiedział w archiwalnym wywiadzie.

Ks. prof. Michał Drożdż przez wiele lat był dyrektorem programowym rozgłośni diecezji tarnowskiej. Jego przyjaciel, pierwszy dyrektor Radia Dobra Nowina ks. Ryszard Piasecki mówi, że media były ważne w życiu ks. Drożdża.

- Zaskoczeni jesteśmy tą śmiercią. Ks. Michał chorował od prawie dwóch lat, zmagał się z chorobą, pracując. To był mój przyjaciel, z którym dzieliliśmy trudy tworzenia diecezjalnego radia. Był człowiekiem pełnym wiary, miał dar matematycznej precyzji. Cieszył się darem dobroci, był wrażliwy na ludzki los, biedę. Napisał wiele ciekawych książek o mediach. One stały się dla niego zadaniem. Szkoda, że nie dokończył tak wielu rozpoczętych spraw – mówi ks. Piasecki.

Mimo choroby ks. Michał Drożdż był zaangażowany w pracę V Synodu Diecezji Tarnowskiej i Komisji ds. Mediów. Był głównym autorem synodalnego dokumentu na temat mediów, w którym nakreślił ich rolę i zadania na przyszłość.

Mieszkał w Tarnowie, pracował w Krakowie. Jak czytamy na stronie UPJPII cała społeczność Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie jest pogrążona w żałobie. - Utrata tak wybitnej i inspirującej osoby, jaką był Ks. prof. Michał Drożdż, jest dla nas ogromnym ciosem. Wspominamy jego niezmierzone oddanie pracy naukowej, nieoceniony wkład w rozwój naszej uczelni i niezłomną postawę duchownego. Nie ustawała w swojej pracy nawet mimo ciężkiej choroby. Prosimy Boga o wieczne światło i odpoczynek dla Jego wiernego sługi. Niech jego dobroć, mądrość i poświęcenie pozostaną z nami jako żywe przesłanie i inspiracja.

Reklama

Wczoraj, podczas odbywającego się w dniach 12-14 czerwca 2023 r. 395. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Lidzbarku Warmińskim biskupi powołali ks. prof. Michała Drożdża do grona konsultorów Rady ds. Mediów i Komunikacji Społecznej.

Ks. prof. dr hab. Michał Drożdż - profesor nauk społecznych w zakresie dyscypliny nauk o komunikacji społecznej i mediach; magister teologii, magister i doktor filozofii nauki, doktor habilitowany nauk społecznych w zakresie nauk o komunikacji społecznej i mediach, dziekan Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, współtwórca i 10-letni pierwszy dyrektor Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej tegoż Uniwersytetu (2008-2018), kierownik Katedry Mediów i Komunikacji Społecznej, dyrektor Akademickiego Centrum Medialnego, redaktor naczelny Studia Socialia Cracoviensia; dyrektor Wydawnictwa Biblos (1995-2000), dyrektor programowy Radia Dobra Nowina i Radia Plus (1993-2003), autor kilkuset artykułów oraz kilkunastu książek z obszaru filozofii mediów, teorii mediów, etyki mediów, filozofii nauki; członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej od 2010 roku, przewodniczący sekcji „Aksjologia komunikowania” PTKS od 2009 roku, członek zwyczajny towarzystw naukowych polskich i zagranicznych; członek Rady Doskonałości Naukowej na kadencję 2019-2024, członek Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski oraz Rady ds. Mediów Konferencji Episkopatu Polski, przewodniczący Naczelnego Sądu Dziennikarskiego SDP, delegat Biskupa Tarnowskiego ds. Mediów, członek Rady Programowej TVP3 Kraków (2016-2020 oraz 2021-2024), członek Rady Programowej TVP S.A. Autor licznych ekspertyz medialnych. Główne zainteresowania badawcze obejmowały: etykę dziennikarstwa i mediów, aksjologię mediów, etykę i aksjologię komunikacji społecznej, etykę informacji, filozofię mediów, przewodniczący projektu: Etyka Mediów (14 konferencji naukowych, 18 tomów publikacji). Nagrody, m.in: Srebrny Krzyż Zasługi (2019), Medal Złoty za długoletnią służbę (2017).

2023-06-15 20:33

Ocena: +6 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak pomóc zmarłym? - czyli „wierzę w świętych obcowanie”

W różnych okolicznościach życia parafialnego, np.: w okresie Wielkiego Postu, odpustu parafialnego, albo w dniach listopadowej pamięci i troski o zmarłych, duszpasterze przypominają lub w prosty, „techniczny” sposób uczą o odpustach. Świadomość doktrynalna Kościoła pod tym względem jest bardzo rozległa. Sprzyjał temu także i ten fakt, że w historii narosło wiele kontrowersji wokół kwestii odpustów. Domagało się to pogłębiania i doprecyzowania tej nauki. Były czasy, w których przez niewłaściwe ich traktowanie pojawiały się w tej dziedzinie nadużycia. Nie może to jednak zaciemnić i uniemożliwić wiernym udziału w wielkim duchowym dobru. Dzisiaj, posługując się nauką Soboru Watykańskiego II, Kościół wdraża procesy odnowy na wielu płaszczyznach swojego życia. Stąd papież Paweł VI w Konstytucji Apostolskiej Indulgentiarum doctrina, z 1 stycznia 1967 r., ogłosił odnowioną naukę w zakresie praktyki odpustów. Kodeks Prawa Kanonicznego z 1983 r. podaje ją w sposób skondensowany w kanonach 992-997. Także Katechizm Kościoła Katolickiego udostępnia ją wiernych szczególnie w punktach 1471-1479. Najnowsza nauka Stolicy Apostolskiej o odpustach zebrana została i podpisana przez Jana Pawła II do opublikowana w IV edycji zbioru „Enchiridion indulgentiarum” 16 lipca 1999 r. Na szczeblu Stolicy Apostolskiej zasady i warunki korzystania z obfitego skarbca Kościoła określa specjalny urząd zwany Penitencjarią Apostolską.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent o żołnierzach walczących pod Monte Cassino: o Polskę walczyli i za Polskę ginęli

2024-05-18 19:16

[ TEMATY ]

Monte Cassino

Andrzej Duda

PAP/Piotr Nowak

Polscy żołnierze walczący pod dowództwem gen. Władysława Andersa to bohaterzy, którzy walczyli o to, aby otworzyć drogę do wolności; oni o Polskę walczyli i za Polskę ginęli - mówił podczas obchodów 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino prezydent Andrzej Duda.

Na słynnej polskiej nekropolii we Włoszech odbyły się główne uroczystości 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek zatwierdził kult Gwidona z Montpellier, założyciela Zakonu Ducha Świętego

2024-05-19 10:38

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Specjalny list apostolski “Fide incensus” (“Zapalony wiarą”) wydany został dzisiaj z osobistej inicjatywy („motu proprio”) papieża. Na mocy listu apostolskiego Gwidon z Montpellier został wpisany do katalogu błogosławionych, a jego wspomnienie liturgiczne będzie obchodzone 7 lutego jako obowiązkowe w Zgromadzeniu i wspólnotach inspirowanych jego charyzmatem.

“Dzisiejszy dzień dla naszego Zgromadzenia jest jednym z najważniejszych wydarzeń w 800-letniej historii Zakonu Ducha Świętego. Spełniły się oczekiwania i starania Zgromadzeń Zakonnych pochodzących od Ojca Gwidona z Montpellier o potwierdzenie mocą Kościoła Jego kultu” - powiedziała matka Kazimiera Gołębiowska, przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia. “Cieszymy się z tak wielkiej łaski jaka nas spotkała, iż Ojciec Gwidon został wpisany do katalogu Błogosławionych Kościoła. Wyrażamy wielką wdzięczność Ojcu Świętemu Franciszkowi, Dykasterii ds Kultu Bożego i Sakramentów i wszystkim, którzy wspierali nas na drodze starań o nadanie naszemu Założycielowi tytułu Błogosławionego” - dodała matka generalna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję