Reklama

Tablica w prezydenckiej kaplicy

Niedziela Ogólnopolska 38/2010, str. 20

Wojciech Łączyński

Poświęcenie tablicy smoleńskiej w Pałacu Prezydenckim

Poświęcenie tablicy smoleńskiej w Pałacu Prezydenckim

Prezydent Bronisław Komorowski wspólnie z metropolitą warszawskim abp. Kazimierzem Nyczem odsłonili w kaplicy Pałacu Prezydenckiego tablicę upamiętniającą osoby związane z Kancelarią Prezydenta oraz Biurem Bezpieczeństwa Narodowego, które zginęły w katastrofie smoleńskiej.
- Strata poniesiona 10 kwietnia jest niezwykle dotkliwa dla całej naszej Ojczyzny. Jej skutki Polska będzie odczuwać wiele dziesiątków lat - powiedział abp Nycz.
Na życzenie rodzin ofiar uroczystość odsłonięcia tablicy wraz ze Mszą św. miała kameralny i zamknięty charakter, bez udziału mediów. W kaplicy prezydenckiej obecni byli jedynie bliscy ofiar, Prezydent RP wraz z małżonką oraz duchowni. - To była wzruszająca, podniosła i rodzinna uroczystość - powiedziała tuż po wyjściu z pałacu Halina Jankowska, matka Dariusza Jankowskiego, pracownika Kancelarii Prezydenta.
Odsłonięta tablica wykonana jest z beżowego marmuru. W górnej jej części widnieje czarny napis: „Smoleńsk, 10 IV 2010”, pod nim relief orła w koronie, a następnie nazwiska Lecha i Marii Kaczyńskich, Ryszarda Kaczorowskiego, Jolanty Szymanek-Deresz (szefowej Kancelarii Prezydenta w latach 2000-2005), Władysława Stasiaka, Pawła Wypycha, Mariusza Handzlika, Aleksandra Szczygło, Barbary Mamińskiej, Izabeli Tomaszewskiej, Katarzyny Doraczyńskiej, Dariusza Jankowskiego, Wojciecha Lubińskiego i ks. Romana Indrzejczyka.
Na uroczystość do Pałacu Prezydenckiego przyszedł również minister Witold Waszczykowski, były zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. - W tej katastrofie straciłem wielu przyjaciół i znajomych. Dlatego też cieszę się z każdego upamiętnienia i gestu dobrej woli - mówił Waszczykowski i jednocześnie dodał: - Mam nadzieję, że to dobry prognostyk na przyszłość. Tablica ukryta w kaplicy Pałacu Prezydenckiego nie rozwiąże sporu wokół krzyża i pomnika. Godne upamiętnienie wszystkich ofiar katastrofy musi znaleźć się bowiem w miejscu publicznym.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bł. Maria Teresa Ledóchowska

[ TEMATY ]

bł. Maria Teresa Ledóchowska

pl.wikipedia.org

Bł. Maria Teresa Ledóchowska

Bł. Maria Teresa Ledóchowska
CZYTAJ DALEJ

Zabobony - grzech czy głupota?

Wydawać by się mogło, że z codziennego języka znika słowo „zabobony”. Nie jest ono w powszechnym użyciu, a młodsze pokolenie być może nawet nie wie, co w ogóle oznacza. A może marginalizowanie nazwy, kiedyś powszechnej, tym bardziej wskazuje na zagrożenia kryjące się za tym, co ona za sobą niesie? Czym zatem są zabobony?

Wielu katolików, chociaż nie tylko, wciąż porusza się między zabobonem a wiarą czy też między wiarą a zabobonem. Zabobon w ciągu dziejów zawsze „krążył” gdzieś w pobliżu wiary. Wiara rozumna, nieustannie „szukająca zrozumienia”, wręcz żyjąca w symbiozie z rozumnością, nie dopuszcza wszakże do siebie zabobonów.

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas na Jasnej Górze do chorych i zdrowych

2022-07-06 20:20

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Abp Adrian Galbas

Jsna Góra/Facebook

Apostolstwo, które podejmują chorzy, to najcenniejsze z apostolstw, jakie istnieją w Kościele - mówił abp Adrian Galbas na 57. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Apostolstwa Chorych na Jasną Górę. Pielgrzymka odbyła się 6 lipca po dwóch latach przerwy wywołanej pandemią. Wzięło w niej udział blisko tysiąc pielgrzymów - chorych oraz ich bliskich.

Arcybiskup koadiutor Adrian Galbas z archidiecezji katowickiej mówił w homilii, że apostolstwo podejmowane przez chorych jest najcenniejszym z apostolstw, jakie istnieją w Kościele. – "Moja siła z was", powiedział kiedyś św. Jan Paweł II właśnie do chorych. Nie do księży, nie do biskupów, nie do sióstr zakonnych, nie do młodzieży. Oni niewątpliwie są siłą Kościoła, byli siłą Jana Pawła II i każdego kolejnego papieża. Największą jednak siłą Kościoła są chorzy i cierpiący – wskazywał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję