Reklama

Kościół

Pruszków: Kapituła generalna sióstr eucharystek

W dniach od 8 do 20 lipca 2023 r., w Domu Generalnym Zgromadzenia Sióstr Służebnic Jezusa w Eucharystii w Pruszkowie, odbyła się XIV kapituła generalna. Na 6-letnią kadencję przełożonej generalnej została wybrana s. Barbara Staniszewska. W spotkaniu wzięło udział 27 sióstr kapitulnych pochodzących z domów należących do Polski oraz Delegatury Litewsko-Białoruskiej i Delegatury Rosyjsko-Kazachstańskiej.

[ TEMATY ]

Eucharystia

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do rady generalnej wybrano 4 siostry: I radna (wikaria) – s. Małgorzata Galik (Polska); II radna – s. Antanina Bahdanovich (Delegatura Litewsko-Białoruska); III radna – s. Polina Zommer (Delegatura Rosyjsko-Kazachstańska); IV radna – s. Dorota Jaworska (Polska).

16 lipca delegacja sióstr kapitulnych udała się na Jasną Górę, gdzie nowomianowana przełożona generalna, w kaplicy przed obrazem Matki Bożej Królowej Polski, dokonała Aktu Zawierzenia Zgromadzenia Sióstr Służebnic Jezusa w Eucharystii. Powierzyła posługę swoją i rady generalnej pod opiekę Maryi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

***

Reklama

Zgromadzenie Sióstr Służebnic Jezusa w Eucharystii jest zakonną wspólnotą założoną w 1923 r. przez bł. Jerzego Matulewicza, biskupa wileńskiego dla szerzenia oświaty religijnej i podnoszenia poziomu religijnego miejscowej, głównie białoruskiej ludności. Siostry miały też prowadzić pracę misyjną wśród licznych na tym terenie prawosławnych.

Po zakończeniu II wojny światowej część sióstr wyjechała do Polski. Te, które pozostały na terenie Związku Radzieckiego musiały, z powodu prześladowań, ukrywać się kontynuując życie zakonne bez habitów. Mimo trudności, a także konieczności podjęcia prac państwowych, nadal realizowały misję Zgromadzenia – wspierały prześladowanych i więzionych kapłanów, wypiekały komunikanty, katechizowały. Swoją posługą obejmowały coraz większe obszary Związku Radzieckiego. Zgromadzenie w tych warunkach nie tylko przetrwało, ale i rozwinęło się.

Na terenach Polski siostry podjęły posługę w parafiach, prowadzenie sierocińca, przedszkola, zakładu dla dzieci upośledzonych.

Dziś, odpowiadając na potrzeby współczesnego Kościoła, siostry prowadzą katechezę dzieci i młodzieży, opiekują się zespołami parafialnymi (np. bielanki, chór, schola, grupy modlitewne), posługują jako zakrystianki, organistki, kancelistki, opiekunki chorych. Eucharystki prowadzą także przedszkola, organizują rekolekcje i dni skupienia dla dziewcząt, spotkania dla nauczycieli.

Aktualnie Siostry Eucharystki posługują na terenach: Polski, Litwy, Białorusi, Łotwy, Rosji, Kazachstanu, Ukrainy i Niemiec (w sumie 32 placówki).

2023-07-21 17:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy Bóg może uzdrowić człowieka podczas Mszy św? Przekonaj się!

[ TEMATY ]

Eucharystia

Msza św.

Karol Porwich/Niedziela

Na taką Mszę św. ludzie przychodzą ze szczególną nadzieją. Modlą się o uzdrowienie dla siebie i dla innych. Konkretnych „innych”: dla syna, córki, matki, dla chorych i cierpiących, fizycznie i duchowo, niekochanych, smutnych... I w podzięce za uzdrowienie, jeśli takie się dokona. Czy Msza św. z modlitwą o uzdrowienie ma większą wagę niż tradycyjna Msza św.? Czy podczas niedzielnej Eucharystii Jezus też może dokonać cudu?

A uzdrowienie dokonuje się, jak mówią ludzie, którzy go dostąpili. Niejeden, wychodząc po Mszy o uzdrowienie, odnajduje w sobie co najmniej spokój i siłę, wierząc, że to co najmniej początek. „Bardzo mnie bolało ramię. Nic nie można zrobić - brzmi jedno ze świadectw. - Leki, maści nie działały. Ale przed miesiącem, po modlitwie w czasie Mszy o uzdrowienie, przyszła prawdziwa ulga. Ręka już mnie nie boli, choć teraz nie używam żadnych leków. Dziękuję Panu Bogu, modlę się, żeby to było trwałe wyleczenie”.
Ludzie przychodzą najczęściej w konkretnej sprawie, to i ich świadectwa są potem konkretne. W konkretnej Mszy chodzi przecież o konkretne sprawy: fizyczny ból, którego ma się dość i chciałoby się pozbyć, i ból duchowy, gdy syn, córka, mąż albo żona wykoleili się: biorą narkotyki, piją na umór, zaniedbują rodzinę. „Przyszłam na tę Mszę, bo naprawdę cierpiałam - twierdzi pani blisko pięćdziesiątki. - Rzucił mnie mąż, wpadłam w depresję, a terapia niewiele mi dawała. Ale gdy przyszłam na Mszę św. o uzdrowienie raz i drugi, poczułam ulgę. Byłam spokojna, wreszcie mogłam normalnie spać! Wszystko zmieniało się niemal z dnia na dzień”.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką miasta

2024-05-22 16:01

[ TEMATY ]

Anna Dymna

Archiwum Fundacji "Mimo Wszystko" /fot. Ewa Zaleska

Anna Dymna zostanie honorową obywatelką miasta Krakowa - tak zdecydowali w środę radni. To najwyższe wyróżnienie przyznawane przez miasto aktorka otrzyma "za wybitne zasługi dla teatru, filmu i kultury polskiej oraz za szczególne zaangażowanie w sprawy społeczne".

"Od ponad półwiecza Anna Dymna wyraziście wpisuje się w społeczno-kulturalny krajobraz Krakowa. Dzieje się tak nie tylko za sprawą tworzonych przez nią wybitnych ról teatralnych i filmowych. Anna Dymna to również jedna z najbardziej cenionych postaci działalności dobroczynnej w naszym mieście, regionie i kraju" – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały.

CZYTAJ DALEJ

Papież przyjął siostry posługujące chorym

Papież Franciszek przyjął na audiencji przedstawicielki dwóch zgromadzeń, które przeżywają właśnie w Rzymie swe kapituły generalne. Mowa o Siostrach Szpitalnych od Najświętszego Serca Jezusa i Córkach św. Kamila. Oba te zgromadzenia posługują ludziom chorym, opuszczonym i samotnym. Ojciec Święty zachęcił siostry, by wciąż hojnie odpowiadały na nowe cierpienia i biedy naszych czasów.

Papież przypomniał, że oba te zgromadzenia zrodziły się ze „świętego szaleństwa Ducha”, który kierował ich założycielkami. Zauważył, że w placówkach prowadzonych przez siostry liczy się nie tylko profesjonalizm zawodowy, ale również miłość, z jaką podchodzą do pacjentów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję