Reklama

Kościół

Przewodniczący Episkopatu złożył życzenia nowemu nuncjuszowi apostolskiemu w Polsce

W imieniu wiernych i pasterzy Kościoła w naszej ojczyźnie pragnę serdecznie powitać księdza arcybiskupa oraz zapewnić o modlitwie w jego intencji – napisał przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki w życzeniach dla abp. Antonio Guido Filipazziego, którego papież Franciszek mianował nuncjuszem apostolskim w Polsce.

[ TEMATY ]

abp. Antonio Guido Filipazzi

Karol Porwich/Niedziela

Arcybiskup Stanisław Gądecki

Arcybiskup Stanisław Gądecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Decyzję papieża o mianowaniu dotychczasowego nuncjusza w Nigerii abp. Antonio Guido Filipazziego nuncjuszem apostolskim w Polsce, ogłosiła we wtorek nuncjatura apostolska w Polsce.

W życzeniach przekazanych we wtorek PAP abp Gądecki podkreślił, że decyzję papieża Franciszka przyjął "z wielką radością".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"W imieniu wiernych i pasterzy Kościoła w naszej ojczyźnie pragnę bardzo serdecznie powitać Księdza Arcybiskupa oraz zapewnić o modlitwie w Jego intencji" – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Podkreślił, że cieszy go bogate doświadczenie dyplomatyczne, jakie abp Antonio Guido Filipazzi zdobył w czasie pracy Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, na placówkach w Sri Lance, Austrii i w Niemczech, a także – już jako nuncjusz – w Indonezji i Nigerii oraz – jako Stały Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej – przy Wspólnocie Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej".

"Życie i posługę księdza arcybiskupa powierzam Jasnogórskiej Królowej Polski, świętym patronom naszej ojczyzny oraz wstawiennictwu św. Jana Pawła II" – zaznaczył.

Podziel się cytatem

Reklama

Biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski poinformowało, że abp Antonio Guido Filipazzi urodził się 8 października 1963 r. w Melzo we Włoszech. Święcenia kapłańskie otrzymał 10 października 1987 r., po czym rozpoczął pracę w diecezji Ventimiglia – San Remo.

Uzyskał doktorat z prawa kanonicznego, po czym 1 lipca 1992 r. został skierowany do pracy dyplomatycznej przy Stolicy Apostolskiej. Pracował na placówkach dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej na Sri Lance, w Austrii, w Niemczech i w sekcji ds. relacji z państwami Sekretariatu Stanu.

Reklama

8 stycznia 2011 r. został mianowany nuncjuszem apostolskim i podniesiony do godności arcybiskupiej – został arcybiskupem tytularnym diecezji Sutri. Święcenia biskupie przyjął 5 lutego 2011 r. Od 3 marca 2011 r. pełnił funkcję nuncjusza apostolskiego w Indonezji, a od 26 kwietnia 2017 r. był nuncjuszem w Nigerii.

Oprócz włoskiego zna również francuski, angielski i niemiecki.(PAP)

Autor: Iwona Żurek

iżu/ joz/

2023-08-08 12:59

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nuncjusz w Polsce: musimy się skoncentrować na misji głoszenia Ewangelii

[ TEMATY ]

abp. Antonio Guido Filipazzi

Karol Porwich/Niedziela

Abp Antonio Guido Filipazzi

Abp Antonio Guido Filipazzi

- Kościół w Polsce powinien w obliczu zachodzących przemian skoncentrować się na misji głoszenia Ewangelii - uważa nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi.

KAI: Ksiądz Arcybiskup przybywa do Polski w dość szczególnym momencie, gdy zachodzą zmiany polityczne, ale także kościelne, bowiem możemy spodziewać się także pewnych zmian pokoleniowych w kierownictwie episkopatu. Jak Ksiądz Arcybiskup podchodzi do tej sytuacji?

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo: Ona, on i gromadka roześmianych dzieci, a nad nimi dobry Bóg

2024-03-01 21:12

[ TEMATY ]

świadectwo

#NiezbędnikWielkopostny2024

Archiwum Agnieszki Stefaniuk

Ona, on i gromadka roześmianych dzieci. Dom, a w nim miłość. Jak osiągnąć prawdziwe rodzinne szczęście? W każdą sobotę Wielkiego Postu będziemy zachęcać Was do wielkiej modlitwy za rodziny.

Sekretem dzieli się Agnieszka Stefaniuk, coach, autorka poradnika zarządzania szczęściem Jak to ogarnąć i programu mentoringowego dla kobiet „Silna jak mama”. W sieci prowadzi klub wsparcia i rozwoju osobistego dla mam – klubsjm.pl

CZYTAJ DALEJ

Papież dostosowuje prawo Trybunału Sygnatury do reformy Kurii

2024-03-02 18:29

[ TEMATY ]

Watykan

Adobe Stock

Papież wydał Motu proprio Munus Tribunalis. Wprowadza ono pewne zmiany techniczno-leksykalne do norm regulujących funkcjonowanie Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej, który rozstrzyga spory wynikające z aktów kościelnej władzy administracyjnej.

Papieski dokument dostosowuje i harmonizuje prawo Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej z reformą Kurii wprowadzoną przez Konstytucję Praedicate Evangelium. „Pełniąc funkcję Najwyższego Trybunału Kościoła - pisze Franciszek w przedmowie - Trybunał Sygnatury Apostolska służy najwyższemu urzędowi pasterskiemu Papieża i jego powszechnej misji w świecie. W ten sposób, rozstrzygając spory powstałe w związku z aktem kościelnej władzy administracyjnej, Najwyższy Trybunał wydaje prawomocny wyrok w sprawie decyzji wydanych przez instytucje kurialne służące Następcy Piotra i Kościołowi powszechnemu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję