Reklama

Wiadomości

Z. Ziobro: z pisma MSZ wynika, że Sikorski wiedział o nieprawidłowościach związanych z wydawaniem wiz

Dotarliśmy do pisma MSZ podpisanego przez mnistra Radosława Sikorskiego; wynika z niego, że miał on wiedzę nt. informacji wskazujących na nieprawidłowości, możliwe tło korupcyjne zachowań służb konsularnych związanych z wydawaniem wiz - podkreślił we wtorek szef MS, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

2023-09-19 16:57

[ TEMATY ]

Zbigniew Ziobro

PAP/Marcin Obara

Ziobro podkreślił na wtorkowej konferencji prasowej, że "osoby, które są w sferze podejrzeń, jeśli chodzi o proceder korupcyjny, zasłaniały się wiedzą na temat pewnej polityki - jak to oni określali - liberalnej, aby każdy otrzymywał wizy ówczesnego ministra spraw zagranicznych i dyrektora generalnego".

Obecny na konferencji zastępca Prokuratora Regionalnego w Warszawie Wojciech Smoleń sprecyzował, że było to w latach 2008-2009. "Więc nie muszę państwa informować kto wówczas był ministrem spraw zagranicznych" - powiedział Ziobro.

Dodał, że "urzędujący wówczas minister spraw zagranicznych, który jakoby miał mieć wiedzę na temat przynajmniej jakiejś części nieprawidłowości, które były urzeczywistniane w ramach pracy tego konsulatu nie został niestety przesłuchany przez ówczesną prokuraturę, a rzecz jasna przesłuchany być powinien".

"Co więcej, dotarliśmy do pisma MSZ podpisanego przez ówczesnego ministra, czyli pana Radosława Sikorskiego; wynika z niego, że Sikorski miał wiedzę na temat informacji wskazujących na poważne nieprawidłowości, możliwe tło korupcyjne zachowań służb konsularnych związanych z wydawaniem wiz na wielką skalę" - poinformował minister, trzymając dokument w ręku.

Podziel się cytatem

Reklama

Jak mówił, "najlepiej niech to odda fakt, że już w styczniu 2012 roku kolejna sprawa trafia do prokuratury, tym razem nie w Warszawie, ale prokuratury okręgowej w Bielsku Białej, gdzie badany jest okres od 2010 do 2012". "A więc już po tym, kiedy pan minister Sikorski o tych nieprawidłowościach był informowany i w ramach prowadzonego przez prokuraturę postępowania ujawniono szeroki proceder wyłudzania wiz i nielegalnego przekraczania granicy w związku z działaniem tych samych konsulatów" - podkreślił Ziobro. (PAP)

autor: Edyta Roś, Magdalena Gronek

ero/ mgw/ mrr/

Ocena: +1 -3

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z. Ziobro: gdy władzę przejmie opozycja, nawet sędzia piłkarski będzie musiał zdać test z poglądów

[ TEMATY ]

Zbigniew Ziobro

Archiwum Ministerstwa Sprawiedliwości

Gdy władzę w Polsce przejmie opozycja, nawet sędzia piłkarski będzie musiał zdać test. Nie ze znajomości przepisów, ale z tego, jakie ma poglądy i z kim się spotyka - napisał w piątek na Twitterze minister sprawiedliwości i lider Suwerennej Polski Zbigniew Ziobro.

"Obudźmy się! Oni tylko mówią, że bronią demokracji i wolności. W rzeczywistości chcą jedynie ograniczeń i zakazów" - podkreślił Ziobro w swoim wpisie.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: jak będzie przebiegał konsystorz 30 września?

2023-09-29 10:04

[ TEMATY ]

konsystorz

Grzegorz Gałązka

W sobotę 30 września o godz. 10.00 na placu św. Piotra papież Franciszek będzie przewodniczył zwyczajnemu konsystorzowi publicznemu w celu kreacji 21 nowych kardynałów. Jest wśród nich Polak, abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.

Ich nazwiska papież ogłosił 9 lipca. W gronie nowych kardynałów jest 18 duchownych poniżej 80. roku, mających prawo udziału w konklawe, i trzech powyżej 80. roku, którzy w związku z tym nie będą już elektorami nowego papieża. Trzech kieruje dykasteriami Kurii Rzymskiej, dwóch jest nuncjuszami apostolskimi, 10 kieruje diecezjami, 1 jest koadiutorem, 1 biskupem pomocniczym, 1 przełożonym generalnym zakonu, 3 zaś to emeryci.

CZYTAJ DALEJ

Jałmużnik Papieski o kard. Rysiu: wielka radość dla Łodzi

2023-09-30 14:05

[ TEMATY ]

kard. Krajewski

kardynał Ryś

Karol Porwich/Niedziela

98. Piesza Pielgrzymka Łódzka

98. Piesza Pielgrzymka Łódzka

To wielka radość dla naszego miasta Łodzi, wielkie wyróżnienie również dla wierzących i także moja radość osobista, bo mój ordynariusz został kardynałem – tak Jałmużnik Papieski kard. Konrad Krajewski, w rozmowie z Radiem Watykańskim i Vatican News, odniósł się do sobotniego konsystorza, podczas którego kard. Grzegorz Ryś otrzymał biret kardynalski.

Jałmużnik Papieski podkreślił, że Papież Franciszek dostrzegł kard. Rysia i „wybrał go na swojego doradcę”. „Poznał go, zobaczył kim jest, zobaczył jak się modli, zobaczył co myśli o Kościele, i natychmiast, jak tylko to było możliwe, zrobił go swoim doradcą. To jest radość nieprawdopodobna także dla mnie” – powiedział kard. Krajewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję