Reklama

Kościół

Tarnów: Ks. prof. Dariusz Kotecki nowym przewodniczącym Stowarzyszenia Biblistów Polskich

Ks. prof. dr hab. Dariusz Kotecki wykładowca Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Toruńskiej został nowym przewodniczącym Stowarzyszenia Biblistów Polskich. Wybrano go podczas walnego zebrania tego gremium w Tarnowie. W Wyższym Seminarium Duchownym trwa 60. Sympozjum Biblistów Polskich. W obradach uczestniczy ok. 70 biblistów.

[ TEMATY ]

Biblia

bibliści

Joanna Kruczyńska

Ks. Dariusz Kotecki

Ks. Dariusz Kotecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przez ostatnie dwie kadencje przewodniczącym Stowarzyszenia Biblistów Polskich był ks. prof. Henryk Witczyk. Teraz pracami tego gremium pokieruje ks. prof. Dariusz Kotecki, wiceprzewodniczącym został ks. dr hab. Roman Bogacz.

– Zadania, które stoją przed nami, to posługa słowu Bożemu na różnych płaszczyznach. My jako bibliści pełnimy rolę służebną w stosunku do różnych biblijnych inicjatyw, chcemy je nagłaśniać i przedstawiać całemu środowisku Kościoła w Polsce. Potrzeba jeszcze większej obecności biblistów i biblistyki na różnych wydarzeniach, które dzieją się w Kościele. Są zjazdy pastoralistów, teologów, gdzie słychać głosy, że my bibliści trochę stoimy z boku, że z nimi nie współpracujemy. W planach jest jeszcze większa współpraca ze stowarzyszeniami, które są w Kościele w Polsce i które są związane z rożnymi ośrodkami akademickimi – mówi nowy przewodniczący ks. prof. Dariusz Kotecki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak podkreśla biblista, Pismo Święte jest skarbem, Biblia ciągle jest do odkrycia. – Słowo Boże nas prowadzi i jest zawsze interesujące. Biblia jest naszą ojczyzną, na której wszystkiego można się nauczyć mówił o tym Roman Brandstaetter, który pochodził z Tarnowa – dodaje.

Reklama

Kadencja nowego zarządu potrwa pięć lat.

– Do Stowarzyszenia Biblistów Polskich należy 335 osób. To duchowni, świeccy, osoby konsekrowane. Wciąż przybywa nowych członków. Wykłady podczas naszego zjazdu dotyczą Ewangelii i tematu zbawienia. Są także prelekcje dotycząc życia rodzinnego w poszczególnych Ewangeliach – mówi sekretarz Stowarzyszenia Biblistów Polskich ks. dr Marcin Chrostowski.

Obrady biblistów potrwają do piątku w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Kolejny zjazd odbędzie się za rok w Bydgoszczy.

Ks. prof. Dariusz Kotecki urodził się w Iławie 29.10.1966 roku. Jest proboszczem parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Świeciu nad Osą, asystentem kościelnym Drogi Neokatechumenalnej. W Tarnowie został wybrany przewodniczącym Stowarzyszenia Biblistów Polskich V Kadencji (2023-2028). Dotychczas był członkiem zarządu tego gremium III kadencji (2013-2018) i IV kadencji (2018-2023). Jest wykładowcą Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Toruńskiej i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

2023-09-22 08:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Młodzi bibliści” modlą się za Polskę

[ TEMATY ]

bibliści

Tradycyjnie w rocznicę zamachu na życie Jana Pawła II przy jednej z najcenniejszych jego relikwii, przestrzelonym pasie papieskiej sutanny, na Jasnej Górze modlą się dziś, uczestnicy Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana. Spotkanie Młodych z Biblią jest też okazją do włączenia się w modlitwę ekspiacyjną za profanację Maryi w znaku jasnogórskiej ikony.

Przedstawiciele niemal wszystkich polskich diecezji, uczniowie szkół średnich, zabiorą małe kopie jasnogórskiego Wizerunku, by „strzec” tej Świętości w swoich środowiskach.

CZYTAJ DALEJ

Od Maryi uczmy się pokory wobec Boga

2023-12-07 21:00

[ TEMATY ]

#NiezbędnikAdwentowy2023

Monika Książek

Adwent jest w pewnym sensie najbardziej "chrześcijańskim" okresem roku liturgicznego. A to dlatego, że streszcza istotę naszego doświadczenia wiary.

Gdy nadszedł dzień ósmy i należało obrzezać Dziecię, nadano Mu imię Jezus, którym zostało nazwane przez Anioła, zanim się poczęło w łonie [Matki].

CZYTAJ DALEJ

Bp Solarczyk zawierzył Radom i diecezję Niepokalanej

2023-12-08 20:14

[ TEMATY ]

zawierzenie

Radom

Bp Marek Solarczyk

flickr.com/episkopatnews

- Stajemy dzisiaj razem z Niepokalaną ufając, że nas umacnia i wspiera, abyśmy potrafili zachować wrażliwość wiary - mówił biskup Marek Solarczyk, który w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przewodniczył Mszy świętej w kościele Ojców Bernardynów w Radomiu. Przed liturgią zawierzył Niepokalanej miasto Radom i diecezję.

- Maryjo, jest to miejsce Twojego szczególnego wsparcia i orędownictwa. Z tą nadzieją, w tym dniu wypowiadamy słowa Matko Chrystusa i Matko Kościoła, stajemy przed Tobą z naszą miłością i wdzięcznością. Pragniemy razem z Tobą wielbić Boga za wielkie rzeczy, które Tobie uczynił a przez Ciebie czyni światu i każdemu z nas - modlił się bp Solarczyk przed figurą Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, która jest uznawana za drugą na świecie, wystawioną po ogłoszeniu dogmatu o Niepokalanym Poczęciu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję