Reklama

Niedziela Wrocławska

Pamięci Ulmów

W Szkole Podstawowej nr 17 im. prof. S. Kulczyńskiego we Wrocławiu otwarto wystawę „Samarytanie z Markowej. Ulmowie – Polacy zamordowani przez Niemców za pomoc Żydom”.

Marzena Cyfert

Otwarcie wystawy poświęconej rodzinie Ulmów w SP nr 17 we Wrocławiu

Otwarcie wystawy poświęconej rodzinie Ulmów w SP nr 17 we Wrocławiu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ekspozycja prezentuje m.in. dokumenty i zdjęcia ilustrujące historię rodziny Ulmów oraz życie codzienne Markowej, zamieszkałej przez Żydów i Polaków. 20 plansz to również ukazanie realiów okupacji niemieckiej w Polsce, podczas której za pomoc Żydom karano śmiercią.

Uroczystego otwarcia wystawy dokonali dyrektor placówki dr Piotr Migocki oraz Joanna Demków, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Piotr Migocki podziękował Instytutowi Pamięci Narodowej i współpracującej z nim Małgorzacie Skrobot za to, że ta wystawa znalazła się w placówce. Następnie przywołał postać Stanisławy Leszczyńskiej, o której bohaterstwie dowiedzieliśmy się dopiero dwadzieścia parę lat po zakończeniu wojny, gdy opublikowała swój raport. Podkreślił, że podobnie jest z Ulmami. Wiemy coś o nich od 2018 r., kiedy to polski parlament ustanowił dzień 24 marca (dzień męczeństwa Ulmów) Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Reklama

– Wszystko wydarzyło się w Markowej, na Podkarpaciu. Rodzina Ulmów składała się z rodziców Józefa i Wiktorii oraz dzieci: Stanisławy, Barbary, Władysławy, Franciszka, Antoniego i Marii. To były konkretne osoby. Oni podjęli decyzję pomocy rodzinie Szallów. 8 osób przez rok czasu było przez Ulmów chronionych. Niestety, zdarzyło się tak, że ktoś doniósł i 24 marca 1944 r. wszyscy zostali zamordowani – mówił Piotr Migocki.

Zwrócił następnie uwagę, jak trudną decyzję musieli podjąć Ulmowie ze względu na swoje dzieci.

– A z drugiej strony może myśleli, że skoro mieszkają na uboczu, to nic się nie wydarzy. Mimo wszystko ta decyzja była bardzo trudna, bo wiązały się z nią konsekwencje. Powinniśmy się uczyć na ich przykładzie – podkreślał dyrektor placówki, przypominając nasz udział w pomocy ludności na terenach objętych wojną za naszą wschodnią granicą.

Obecna na otwarciu wystawy młodzież z kilku szkół wysłuchała wykładu dotyczącego rodziny Ulmów i wydarzeń związanych z II wojną światową, który wygłosił dr Stanisław Bogaczewicz. Na koniec zaprezentowano krótki film dokumentalny z udziałem świadków wydarzeń w Markowej.

Ekspozycję w szkole można oglądać przez najbliższy miesiąc, po wcześniejszym umówieniu terminu przez sekretariat szkoły.

2023-09-27 18:43

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Papież po raz pierwszy po chorobie pojawił się w oknie Pałacu Apostolskiego i zwrócił się do wiernych

2023-12-08 12:34

[ TEMATY ]

Franciszek

Mazur/episkopat.pl

Papież Franciszek, który ostatnio chorował, po raz pierwszy od prawie dwóch tygodni pojawił się w oknie Pałacu Apostolskiego i zwrócił się do wiernych podczas spotkania na modlitwie Anioł Pański z okazji przypadającej w piątek uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Na placu Świętego Piotra zgromadziły się tysiące osób. Papież przechodził ostry stan zapalny oskrzeli.

Franciszek mówił zdecydowanie lepszym głosem. Gdy chorował, rozważania przed modlitwą Anioł Pański i katechezę podczas audiencji generalnych odczytywał lektor.

CZYTAJ DALEJ

Razem z Maryją wsłuchujemy się w Boże Słowo

2023-11-21 14:06

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Łk 1, 26-38.

Piątek, 8 grudnia. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, uroczystość

CZYTAJ DALEJ

Organiści po godzinach: “Przedstawiamy się”

2023-12-08 18:02

Archiwum organistów

Krzysztof Garczarek i Krzysztof Bagiński

Krzysztof Garczarek i Krzysztof Bagiński

Krzysztof Garczarek i Krzysztof Bagiński wrocławscy organiści prowadzą kanał "Organiści po godzinach". W najnowszym filmiku przedstawiają się bliżej swoim widzom

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję