Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Kochała ludzi, polskie tradycje i zwyczaje

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum prywatne

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mija 1. rocznica śmierci etnograf Aldony Plucińskiej, kustosza Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.

Z tej okazji, w parafii Chrystusa Króla w Łodzi celebrowano Mszę św., a w Mzurkach (w powiecie piotrkowskim), z którymi wiele lat Aldona Plucińska współpracowała, z inicjatywy Ryszarda Cieślaka, sołtysa Mzurek, odsłonięta została tablica pamiątkowa. - Nasza współpraca z panią Aldoną zaczęła się w 2004 r. podczas organizacji III Przeglądu Kolęd i Pastorałek w Szydłowie. Do 2019 r. kolejne przeglądy nabierały coraz większego rozgłosu. Czynnie uczestniczyła w wydarzeniach w naszej parafii w Suchcicach jako juror festiwali, przeglądów folklorystycznych i muzycznych. Z jej inicjatywy, na 15-lecie Orkiestry w Suchcicach wykonano płaskorzeźbę patronki muzyki-św. Cecylii. Była niesamowicie aktywną osobą, chętnie dzieliła się swoją wiedzą i robiła to w ciekawy sposób. Krótko przed śmiercią wystąpiła jeszcze w programie o zabytkowych kapliczkach. Będziemy ją pamiętać jako niezwykle ciepłą osobę o gołębim sercu, oddaną ludziom, gotową dla każdego zawsze poświęcić czas - powiedział Ryszard Cieślak.

Wraz z komitetem budowy ufundowano obelisk z tablicą przy przydrożnym krzyżu. Poświęcenia dokonał ks. Adam Stańdo, proboszcz parafii Krzepczów, ks. Łukasz Szmidt z Suchcic i ks. Mariusz Staszczyk. - Córka kochała ludzi, polskie tradycje i zwyczaje, zwłaszcza polską wieś, gdzie religia zawsze była bardzo silna, a jej zewnętrznym przejawem były krzyże, przydrożne kapliczki. Ceniła twórców ludowych. Dziś w dobie komputerów kiedy często zanika zainteresowanie dawną kulturą, rozbiła wszystko, żeby te tradycje przekazywać - mówiła Marianna Plucińska. 

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2023-10-09 13:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Usłyszeć śpiew przeszłości

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Jarosław Darnowski

Wraz z początkiem września odbyła się premiera sztuki „Gorzkie Żale/Świt” w reżyserii Joanny Gerigk. Tekst nabożeństwa pasyjnego z początku XVIII w. został odczytany we współczesnym kluczu przeżycia doświadczenia odejścia kogoś bliskiego.

CZYTAJ DALEJ

Kamilianie, znaczy posługujący chorym

Był początek XX wieku, kiedy przez aktywność niemieckich zakonników na teren obecnej Polski przybyli posługujący chorym – kamilianie.

Założyli swe domy i rozpoczęli działalność w Miechowicach k. Bytomia, w Tarnowskich Górach, gdzie wybudowali lecznicę św. Jana Chrzciciela, i w Zabrzu. Obecnie zakonnicy z czerwonym krzyżem na piersi pracują jako kapelani w szpitalach, domach opieki społecznej, zakładach opiekuńczo-leczniczych, ośrodkach readaptacyjno-rehabilitacyjnych i w domach prywatnych.

CZYTAJ DALEJ

Mesajah ogłasza nawrócenie: Gdyby nie najwyższy Pan i Uzdrowiciel, nie byłoby mnie tutaj

2024-07-14 14:32

[ TEMATY ]

świadectwo

fot. Grzegorz Szpak/Festiwal Życia

Kiedyś gardził księżmi, teraz pomodlił się ze sceny z jednym z nich. Mesajah niespodziewanie ogłosił nawrócenie.

Rekordowa, niemal o połowę wyższa niż w rok temu frekwencja, biskup biegnący z młodzieżą w błocie czy pierwszy katolicki stand-up w wykonaniu księdza – tegoroczny Festiwal Życia w Kokotku zapadnie w pamięć z powodu wielu wyjątkowych momentów, ale przede wszystkim pozostawi tysiące młodych ludzi z ważnymi przemyśleniami na cały kolejny rok.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję