Reklama

Byli naszymi duszpasterzami

11 marca 1936 r., w 72. roku życia i 49. roku kapłaństwa, po długiej chorobie zmarł ks. Stanisław Suchcicki, kanonik honorowy Kapituły Kolegiackiej Pułtuskiej, proboszcz parafii Świedziebnia. Syn Walentego i Praksedy z Kwiatkowskich. Urodził się 7 kwietnia 1864 r. w miejscowości Chróśnice, w parafii Czerwin. Święcenia kapłańskie przyjął w 1887 r. w Płocku. Był wikariuszem w parafiach: Płońsk, przy katedrze płockiej, Wyszogród, Gójsk i Pniewo, administratorem w parafii Mochowo, proboszczem w parafiach: Bożewo, Żałe, Wyszyny i Świedziebnia. Pochowany został w Świedziebni.

(+) 12 marca 1943 r., w 24 roku życia, zamordowany został w obozie koncentracyjnym w Stutthof kleryk Tadeusz Malinowski, alumn II roku Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. Syn Andrzeja i Magdaleny z Matiasików. Urodził się 14 września 1919 r. w miejscowości Wąpielsk, w parafii Radziki. Aresztowany został 1 stycznia 1943 r. Przetrzymywany był w Grudziądzu. Więziony był w obozie koncentracyjnym w Stutthof.

14 marca 1940 r., w 61. roku życia i 39. roku kapłaństwa, zmarł ks. Józef Górnicki, kanonik honorowy Kapituły Kolegiackiej Pułtuskiej, proboszcz parafii Sochocin. Syn Józefa i Jadwigi Górnickich. Urodził się 15 kwietnia 1879 r. w Wyszogrodzie. Święcenia kapłańskie przyjął 15 sierpnia 1901 r. w Płocku z rąk bp. Jerzego Józefa Elizeusza Szembeka. Był wikariuszem w parafiach: Brok, Krzynowłoga Wielka, Andrzejewo, Lekowo, rektorem kościoła poklasztornego w Ratowie, rektorem kościoła poklasztornego w Przasnyszu, rektorem kościoła poklasztornego w Ciechanowie, wikariuszem przy katedrze płockiej, administratorem parafii Imielnica, proboszczem w parafiach: Krzynowłoga Wielka i Sochocin. Był promotorem Diecezjalnego Koła Misjonarzy Parafialnych. W czasie wojny dwukrotnie był aresztowany. Przetrzymywany był w więzieniu w Płońsku. Pochowany został w Sochocinie.

Reklama

19 marca 1930 r., w 63. roku życia i 35. roku kapłaństwa, zmarł ks. Wiktor Adam Pęski, kandydat teologii, prałat Jego Świątobliwości, kanonik gremialny Kapituły Katedralnej Płockiej, redaktor Miesięcznika Pasterskiego Płockiego. Syn Stanisława i Karoliny z Klejstów. Urodził się 22 grudnia 1867 r. w Płocku. Student Akademii Duchownej w Petersburgu. Święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1895 r. Był sekretarzem konsystorza generalnego, wikariuszem przy katedrze płockiej, członkiem Rady Towarzystwa Dobroczynności, wicerektorem i profesorem Seminarium Duchownego w Płocku, obrońcą Węzła Małżeńskiego w Sądzie Biskupim Płockim, rektorem kościoła poreformackiego w Płocku, redaktorem naczelnym tygodnika Mazur, redaktorem Encyklopedii Kościelnej, redaktorem Miesięcznika Pasterskiego Płockiego, pracownikiem Kurii Diecezjalnej, sekretarzem generalnym Związku Misyjnego Kleru. Pochowany został w Płocku.

19 marca 1935 r., w 79. roku życia i 55. roku kapłaństwa, zmarł ks. Wiktor Mieczkowski, kanonik honorowy Kapituły Kolegiackiej Pułtuskiej, proboszcz parafii Wyszków n. Bugiem. Syn Franciszka i Magdaleny z Trzasków. Urodził się 16 października 1856 r. w miejscowości Piotrowo, w parafii Piski. Święcenia kapłańskie przyjął w 1880 r. w Płocku. Był wikariuszem przy kolegiacie pułtuskiej, proboszczem w parafiach: Klukowo, Dłutowo, Sarbiewo, Płońsk i Wyszków n. Bugiem. Pochowany został w Wyszkowie n. Bugiem.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Aborcja zatrzymała Republikanów

2022-11-30 07:26

[ TEMATY ]

USA

aborcja

Magdalena Pijewska

Pogłębione analizy po ogłoszeniu w Stanach Zjednoczonych niemal pełnych wyników wyborów uzupełniających do Kongresu, wskazują, że przyczyną słabszej, niż się spodziewano, dyspozycji Republikanów w wyborach było zainteresowanie kwestiami światopoglądowymi, takimi jak aborcja.

Wedle sondażu exit poll wykonanego przez telewizję "CNN" tuż po wyborach, to właśnie o sprawę przerywania ciąży miało być zatroskanych aż 26 proc. respondentów, najwięcej po sprawach bytowych (27%) i inflacji (32%).

CZYTAJ DALEJ

Zostało mało czasu. Pomagają ciężko choremu Oliwierowi

2022-11-30 20:57

[ TEMATY ]

kiermasz

akcja charytatywna

SMA

Agnieszka Smaza

Kiermasz ciast i haftowanych obrazów przy parafii w Inwałdzie.

Kiermasz ciast i haftowanych obrazów przy parafii w Inwałdzie.

Wierni kilku parafii diecezji pomogli ciężko choremu Oliwierowi Komanowi z Wadowic.

W parafii Narodzenia NMP w Inwałdzie odbył się kiermasz ciast oraz haftowanych obrazów z motywami religijnymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję