Reklama

Otrzymaliśmy

List Krajowego Duszpasterza Muzyków Kościelnych przy KEP do Prezydenta Miasta Częstochowy


Niedziela Ogólnopolska 40/2011, str. 30

Pan Krzysztof Matyjaszczyk
Prezydent Miasta Częstochowy

Szanowny Panie Prezydencie,
Od wielu lat z podziwem obserwujemy rozkwit życia kulturalnego Częstochowy. To niezwykłe miasto stało się dziś nie tylko miejscem kultu maryjnego, celem milionów pielgrzymów z całego świata podążających na Jasną Górę Zwycięstwa, ale także znanym i cenionym centrum kultury. Nie ulega wątpliwości, że tę zaszczytną pozycję w dziedzinie kultury i sztuki miasto zawdzięcza światłym i mądrym władzom, które w umiejętny sposób potrafiły wykorzystać naturalne walory miejsca, jak i doceniły wartość osób, które postanowiły tworzyć i pracować dla Częstochowy.
Obserwując życie kulturalne miasta oczami przyjezdnych, z dumą zauważamy, że Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”, kierowany przez p. Małgorzatę Nowak, stał się dziś w Polsce wzorem nowoczesnej, europejskiej pracy menedżerskiej. Jest jedną z najlepiej zarządzanych i postrzeganych w Polsce samorządowych instytucji kultury - rozpoznawalną marką. Należy podkreślić doskonałą organizację ogromnego przedsięwzięcia, jakim jest Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”.
Uczestniczymy od początku w tym wielkim projekcie jako członkowie Rady Artystyczno-Programowej. Niektórzy z nas pamiętają, z jaką determinacją walczył o powołanie instytucji - Ośrodka Promocji Kultury - pomysłodawca, inicjator i pierwszy dyrektor festiwalu - p. Krzysztof Pośpiech. I oto dowiadujemy się z prasy, że władze miasta próbują podważyć niewątpliwe osiągnięcia Ośrodka „Gaude Mater”, jednocześnie podsuwając całkowicie niesłuszny pomysł przeniesienia festiwalu do Filharmonii. Jesteśmy gorącymi sympatykami Filharmonii, która przez wiele lat współorganizowała z Ośrodkiem festiwal, a jej kolejni dyrektorzy artystyczni zasiadali w naszej Radzie, zdajemy sobie jednak sprawę, że cele, jakie ma do spełnienia Filharmonia, oraz cele Ośrodka znacznie się od siebie różnią.
W Polsce znane są próby powierzania filharmoniom organizacji festiwali, próby te, niestety, okazały się klęską. Międzynarodowy Festiwal „Wratislavia Cantans” po nieudanej współpracy z Filharmonią Wrocławską kierowany jest przez nową instytucję kultury o tej samej nazwie. Festiwal Muzyki Współczesnej „Poznańska Wiosna Muzyczna”, również początkowo kierowany przez filharmonię, wkrótce jednak przeszedł pod opiekę poznańskiego oddziału Związku Kompozytorów Polskich. Dwa najbardziej znaczące krakowskie festiwalowe projekty: „Sacrum Profanum” i „Misteria Paschalia” organizuje dziś Krakowskie Biuro Festiwalowe, powołane na wzór częstochowskiego Ośrodka. Przykładów można podać znacznie więcej. Częstochowa już dawno wypracowała najlepszy model organizacji dużych projektów, powołując do życia Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”, pierwszą w mieście samorządową instytucję kultury. Inne miasta brały z niej tylko przykład, korzystając z wypracowanego modelu. Trudno więc znaleźć argumenty, które przemawiałyby za zmianą tego, co najlepsze. Komu zależy na zniszczeniu tego, co dobrze prosperuje i organizuje życie kulturalne na terenie naszego miasta przez cały okrągły rok? Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” w Częstochowie jest gwarancją realizacji programów kulturalnych na najwyższym światowym poziomie, o czym możemy się przekonać, patrząc na osiągnięcia, jakie ma tenże Ośrodek na arenie międzynarodowej również w promocji polskiej kultury.
W trudnym okresie, w jakim się znajdujemy, gdzie kultura spychana jest na margines życia społecznego, ważne jest, by była ona przedmiotem szczególnej troski władz miasta, aby miała swoje sprawiedliwe miejsce w strukturach naszego życia społecznego. Naród bez kultury ginie!
Życząc Panu Prezydentowi pomyślności i trafności podejmowanych decyzji dla dobra miasta, jego kultury w szczególności, pozostajemy z wyrazami szacunku -

o. Nikodem Kilnar OSPPE, Krajowy Duszpasterz Muzyków Kościelnych przy KEP, Prezes Stowarzyszenia Kapela Jasnogórska, Członek Rady Programowej Festiwalu „Gaude Mater”

Częstochowa, 20 września 2011 r.

Ona by tak chciała służyć ze mną - ministranci stworzyli muzyczny hit!

2019-12-09 09:40

Red.

“Ona by tak chciała służyć ze mną” to pierwsza amatorska superprodukcja Ministranckiej Wytwórni Muzycznej - która od wczoraj podbija Internet! Zrealizowana została na terenie parafii pw. św. Szczepana w Katowicach - Bogucicach i parafii pw. św. Antoniego z Padwy w Dąbrówce Małej.

youtube.com

Utwór w jeden dzień zdobył 120 tyś wyświetleń na serwisie Youtube. Jak piszą sami twórcy ministranckiego hitu: Nasza parodia została stworzona w celach humorystycznych przez prawdziwych ministrantów, a nie jakichś podrabiańców i nie ma na celu nikogo obrazić.

Ministranci stworzonym hitem ukazują, że nie wstydzą się wiary i służby liturgicznej. W humorystyczny sposób dają piękne świadectwo radosnego życia w Kościele.

Utwór "Ona by tak chciała służyć ze mną" spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem słuchaczy, poniżej zamieszczamy kilka ciekawych komentarzy:

- Chciałbym to oficjalnie ustanowić hymnem Ministrantów

- chłopaki mam nadzieje ze to dopiero poczatek i jeszcze cos nagracie!

- A jednak ktoś mnie jeszcze zaskoczył XD

- Nooo takie "Ona by tak chciała" to ja rozumiem. Po prostu rewelacja! Świetna robota kochani gratulacje!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Co wiemy o papieżu „z końca świata”?

2019-12-09 12:16

Materiał prasowy

Franciszek nazywany jest papieżem „z końca świata”. To wyrażenie przypomina słowa Jana Pawła II, który w Loggi Błogosławieństw 16 X 1978 r. powiedział do zgromadzonych na Placu św. Piotra, że przybywa z dalekiego kraju. On był pierwszym nie Włochem na tronie Piotrowym od 400 lat i pierwszym Polakiem, który został wybrany papieżem. Papież Franciszek zaś jest pierwszym papieżem pochodzącym z Ameryki Południowej, pierwszym Argentyńczykiem dzierżącym stery Kościoła.

Co wiemy o papieżu „z końca świata”? Na pewno chcielibyśmy wiedzieć więcej niż wiemy.

Z okazji 50. rocznicy święceń kapłańskich Ojca Świętego Wydawnictwo Duszpasterstwa Rolników przygotowało i wydało książkę, która z pewnością udzieli odpowiedzi na kilka pytań o pontyfikat, działania i życie papieża Franciszka.

Amerykańska dziennikarka akredytowana przy Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej Deborah Castellano Lubov w ciągu kilku lat przeprowadziła wywiady z przyjaciółmi i bliskimi współpracownikami papieża. Tak powstała książka – zbiór wywiadów, opatrzony wstępem kard. Pietro Parolina, Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej, który do grudnia tego roku został wydany w czterech językach: angielskim, włoskim, litewskim i hiszpańskim.

Piątym przekładem jest publikacja „Franciszek nieznany. Papież w oczach bliskich”, która swoją promocję miała 13 grudnia br. w siedzibie Sekretariatu Episkopatu Polski w Warszawie. Była to również okazja do rozmowy z Autorką i Tłumaczką.

Polskie wydanie, pięknie przetłumaczone przez panią Annę T. Kowalewską, otwiera wywiad z abp. Stanisławem Gądeckim, Przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. Czytelnicy mają okazję zapoznać się z wypowiedziami siostry papieża Franciszka, Marii Eleny Bergoglio, długoletnim przyjacielem Adrianem Pallarolsem oraz rabinem Abrahamem Skórką, z którym papież jeszcze jako arcybiskup Buenos Aires napisał książkę. Wśród rozmówców znaleźli się także m.in.: abp Georg Gänswein, kard. Timothy Dalton, kard. Kurt Koch, abp Joseph E. Kurtz i kard. Peter Turkson.

Co wiemy o papieżu Franciszku? Które z tych informacji są prawdziwe, a które nie mają zbyt wiele wspólnego z prawdą? Na te pytania próbują odpowiedzieć rozmówcy Autorki.

Opowiadają o tym, w jaki sposób spotkali się po raz pierwszy z papieżem Franciszkiem. Mówią o tym, co uważają za cechy wiodące tego pontyfikatu. W wielu rozmowach przewija się spostrzeżenie, że chociaż papież Franciszek wprowadza pewne nowe tradycje w Watykanie, to przecież jego poprzednicy także to czynili, chociażby Jan Paweł II.

Co sprawia, że tak wiele się mówi i pisze o prawie każdym geście Franciszka? Co sprawia, że bez problemów potrafi zachować swój własny oryginalny styl w kontaktach z ludźmi? Co zarzucają mu przeciwnicy i jak te zarzuty rozumieją i odpierają współpracownicy papieża?

Z książki wyłania się obraz papieża Franciszka jako Głowy Kościoła powszechnego, która służy Bogu i Jego ludowi, która niesie przesłanie, że władza jest służbą, a przykazanie miłości i niesienie miłosierdzia powinno być znakiem wszystkich chrześcijan.

Książka „Franciszek nieznany. Papież w oczach bliskich” została objęta patronatem honorowym Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, abp. Salvatore Pennacchio, Konferencji Episkopatu Polski oraz Biskupa Włocławskiego Wiesława A. Meringa. Natomiast patronat medialny objęły: TVP, Polskie Radio, KAI, Radio Maryja, TV TRWAM, „Tygodnik Idziemy”, „Przewodnik Katolicki”, deon.pl, „Niedziela"- Tygodnik Katolicki”, „Gość Niedzielny”.

Serdecznie zapraszamy do lektury! Książkę można zamówić m.in. na stronie Wydawnictwa Duszpasterstwa Rolników – Zobacz.

Wydawca: Wydawnictwo Duszpasterstwa Rolników

Tytuł: Franciszek nieznany… Papież w oczach bliskich

Autor: Deborah Castellano Lubov

Tłumaczenie: Anna T. Kowalewska

Format: 140x215 mm

Str.: 200

Oprawa: miękka, ze skrzydełkami

ISBN 978-83-7401-698-8

Rok wydania 2019

Cena: 39,90 zł

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem