Reklama

Informatyk radzi

Komputer nie widzi nowego dysku

W korespondencji e-mailowej do mnie pojawił się zaskakujący problem. Najtrudniej zauważyć, że czynność, którą z racji zawodu wykonuje się wręcz automatycznie, może stać się poważnym problemem dla przeciętnego użytkownika komputera. Sprawdziłem nawet, czy są w tym temacie porady w Internecie, i ku swemu zaskoczeniu znalazłem bardzo niewiele. Autor listu do mnie tak określił swój problem: „Zakupiłem zewnętrzny HDD 1,5 TB firmy WD. System Windows XP po podłączeniu dysku niby coś zobaczył, zainstalował sterowniki i na pasku z prawej pojawiła się ikonka umożliwiająca bezpieczne odłączenie dysku. W MS Vista w zarządzaniu dyskami też pojawia się DYSK, tyle że pojawia się napis NIEZAINICJOWANY. Co to znaczy i co mam zrobić?”.
Może być wiele przyczyn takiej sytuacji. W przypadku, jaki zaistniał u mojego korespondenta, wiadomo, że dysk był poprawnie podłączany, ale nie był zainicjowany, więc nie miał założonej żadnej partycji i nie był sformatowany. Dlatego system go nie widział. Najpierw należy dysk zainicjować. Przykładowo w Windows XP klikamy - Start - Ustawienia - Panel sterowania - Narzędzia administracyjne - Zarządzanie komputerem - Zarządzanie dyskami. W prawej części okna musimy odnaleźć ten nowy dysk i zainicjować go (odpowiednia komenda pod prawym przyciskiem myszy). Po zainicjowaniu możemy podzielić nowy dysk na partycje (bądź założyć tylko jedną) i je sformatować. Przy okazji zostaną im nadane odpowiednie litery oznaczające daną partycję w systemie. Mogą jednak wystąpić dodatkowe problemy, gdy dokładamy nowy dysk do wnętrza naszego komputera. Taki dysk nie tylko wymaga, aby go zainicjować, podzielić na partycje i sformatować. Musi być on jeszcze prawidłowo podłączony i skonfigurowany w BIOS-ie. Jeśli komputer nie widzi dysku i jest to np. dysk ATA (PATA), i na jednej tasiemce są podpięte 2 urządzenia, to, oczywiście, jedno musi być urządzeniem typu Master, drugie musi być ustawione na Slave. Robi się to zworkami na dysku - na obudowie są odpowiednie oznaczenia. W samym BIOS-ie muszą być włączone odpowiednie kanały ATA (z reguły są domyślnie włączone). Jeśli komputer nie widzi dysku, a jest to nowy dysk SATA, to najpierw należy sprawdzić, czy w BIOS-ie włączony jest odpowiedni kanał SATA, w który podpięliśmy nowy dysk. Należy również sprawdzić, czy nie jest wyłączony (disabled) tryb SATA native mode. Niestety, niektóre systemy operacyjne z serii Windows nie widzą dysku przy wyłączonej tej opcji.

witold.iwanczak@niedziela.pl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Reklama w Tygodniku Katolickim „NIEDZIELA”

„Niedziela” to:

• ogólnopolski tygodnik katolicki, istniejący na rynku od 1926 roku

• informacje o życiu Kościoła w Polsce i na świecie, o sprawach społecznych, rodzinnych, gospodarczych i kulturalnych

• obecność w polskich parafiach w kraju i poza granicami (Włochy, USA, Kanada, Niemcy, Wielka Brytania), w sieciach kolporterskich i na Poczcie Polskiej

• szczególna obecność w 19 diecezjach w Polsce, w których ukazują się edycje diecezjalne: warszawska, krakowska, częstochowska, wrocławska, sosnowiecka, podlaska, bielska, świdnicka, szczecińska, toruńska, zamojska, przemyska, legnicka, zielonogórska, rzeszowska, sandomierska, łódzka, kielecka, lubelska

• 68 stron ogólnopolskich i 8 diecezjalnych

• portal www.niedziela.pl

• księgarnia (www.ksiegarnia.niedziela.pl) – ponad 350 publikacji książkowych

• studio radiowe Niedziela FM oraz telewizyjne Niedziela TV z możliwością przygotowania materiałów w jakości HD, własny kanał na YouTube, materiały na portalu www.niedziela.pl, zamówienia realizowane dla TV Trwam, TVP i lokalnej telewizji

• jest obecna w internecie, w rozgłośniach radiowych, w niektórych telewizjach regionalnych

Reklama w naszym Tygodniku jest potwierdzeniem wiarygodności firmy - do tego przyzwyczailiśmy naszych Czytelników.
Wyniki ankiety przeprowadzonej na zlecenie "Niedzieli" przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego pozwoliły ustalić profil Czytelników "Niedzieli":

• wiek - 28 - 65 lat

• wykształcenie - wyższe i średnie

• kobiety i mężczyźni w proporcjach 48% do 52%

• mieszkańcy dużych i średnich miast oraz wsi
Kolportaż - 60% parafie, 40% Poczta Polska, KOLPORTER i inne firmy kolporterskie;

Nakład: zmienny od 85 tys. do 115 tys. w zależności od okoliczności

Kontakt
Zamówienie reklamy lub ogłoszenia można przesłać:

Reklama
   Krzysztof Walaszczyk
   Dział Marketingu Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   tel. (34) 369 43 49, 603 701 615
   marketing@niedziela.pl

Ogłoszenia
   Barbara Kozyra
   tel. (34) 369 43 65
   tel. na centralę: (34) 365 19 17 w. 365
   ogloszenia@niedziela.pl

drogą pocztową pod adresem:
   Redakcja Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa


Regulamin przyjmowania zleceń

Regulamin insertowania

Formaty reklam

Cennik reklam

Cennik insertów

Terminarz reklam (2020)

Materiały do pobrania

Publikacje logo o szerokości powyżej 25 mm

Logo „Niedzieli” (Plik PDF)
Logo „Niedzieli” (Plik JPEG)

Publikacje logo o szerokości poniżej 25 mm

Logo „Niedzieli” (Plik PDF)
Logo „Niedzieli” (Plik JPEG)

Reklama internetowa

Krzysztof Walaszczyk
Dział Marketingu Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
tel. (34) 369 43 49, 603 701 615
marketing@niedziela.pl

Cennik reklam internetowych

CZYTAJ DALEJ

PKW: w porównaniu do pierwszej tury mamy wzrost wykroczeń związanych z wyborami

2020-07-12 10:46

[ TEMATY ]

wybory

wybory 2020

PAP/Paweł Supernak

Nie otrzymaliśmy informacji o istotnych problemach związanych z otwarciem lokali wyborczych; w porównaniu do pierwszej tury mamy wzrost wykroczeń związanych wyborami, odnotowano m.in. 42 przypadki naruszenia ciszy wyborczej - poinformował w niedzielę rano szef PKW Sylwester Marciniak.

Marciniak zaznaczył, że całym kraju o godz. 7.00 otwarto ponad 27 tys. lokali. Także poza Polską w blisko 90 krajach w 171 obwodach rozpoczęło się o godz. 7.00 ponowne głosowanie w wyborach prezydenta RP. Jak dodał, ponad 200 tys. członków komisji wyborczych do godz. 21.00 jest gotowych przyjąć karty do głosowania od blisko 30 mln osób uprawnionych do głosowania.

"Nie otrzymaliśmy informacji o istotnych problemach związanych z otwarciem lokali wyborczych i rozpoczęciem glosowania. Natomiast jeżeli chodzi o informację z działań policyjnych, to mamy co prawda wzrost zdarzeń związanych z wyborami w porównaniu do pierwszej tury, bo w dniu dzisiejszym mamy 253 zdarzenia, a poprzednio 167 o tej samej porze" - poinformował Marciniak.

Dotyczy to przede wszystkim takich wykroczeń, jak niedozwolone umieszczenie plakatów (21 przypadków), naruszenie ciszy wyborczej (41 przypadków) oraz 148 uszkodzeń ogłoszeń wyborczych - poinformował przewodniczący PKW.(PAP)

autor: Marzena Kozłowska, Aneta Oksiuta

mzk/ aop/ wj/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję