Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Prawo miłości, a nie przepisów!

Rozważania do Ewangelii Łk 14, 1-6.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Piątek, 3 listopada. Św. Marcina de Porres, zakonnika, wsp. dow.

• Rz 9, 1-5 • Ps 147B, 12-13.14-15.19-20 • Łk 14, 1-6

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Gdy Jezus przyszedł do domu pewnego przywódcy faryzeuszów, aby w szabat spożyć posiłek, oni Go śledzili. A oto zjawił się przed Nim pewien człowiek chory na wodną puchlinę. Wtedy Jezus zapytał uczonych w Prawie i faryzeuszów: «Czy wolno w szabat uzdrawiać, czy też nie?» Lecz oni milczeli. On zaś dotknął go, uzdrowił i odprawił. A do nich rzekł: «Któż z was, jeśli jego syn albo wół wpadnie do studni, nie wyciągnie go zaraz, nawet w dzień szabatu?» I nie mogli mu na to odpowiedzieć.

Prawo miłości, a nie przepisów! Dzień szabatu jest dniem odpoczynku Boga Stwórcy i człowieka, dniem radości i wzajemnej miłości Boga i człowieka. Niestety uczeni w piśmie zrobili z niego dzień ucisku i smutku poprzez różne zakazy i nakazy. Według srogich rabinów w szabat nie można nawet wyciągnąć jakiegoś zwierzęcia, które wpadło do studni. Chociaż inni twierdzą że w tym wypadku można. Jezus, będąc zaproszony w szabat na posiłek, uzdrawia chorego człowieka, co powoduje oburzenie faryzeuszów, którzy Go śledzili. Jezus powołuje się na ich interpretacje, aby pokazać im błędne myślenie co do ustalonych przepisów, które jest wyzute i pozbawione miłości wobec cierpiącego człowieka. Dla Żydów przestrzeganie szabatu i przepisy z tym związane stały się jakby warunkiem przyjścia królestwa Bożego. Twierdzą, że jeśli wszyscy Żydzi będą tego wszystkiego przestrzegali, królestwo Boże do nich przyjdzie. Wyglądało to tak w ich rozumieniu, że to od nich będzie zależało, kiedy ono przyjdzie. A co nam mówi sam Jezus, zapytany przez faryzeuszów o to, kiedy przyjdzie królestwo Boże? Odpowiedział im: Królestwo Boże nie przyjdzie dostrzegalnie; i nie powiedzą: „Oto tu jest” albo: „tam”. Oto bowiem królestwo Boże jest pośród was. Królestwo Boże jest królestwem miłości i dobroci, gdzie jest wzajemna miłość i dobroć, tam znajdziesz Boga żywego. A gdzie jest Bóg, tam i jest Jego królestwo. Nie ma innej drogi do królestwa Bożego. Ono się uobecnia i realizuje w miłości do Boga i do drugiego człowieka. Zastanów się, czy Twoja codzienna postawa, Twoje zaangażowanie w pracy, w rodzinie, jest tym świadomym budowaniem królestwa Bożego wzajemnej miłości i dobroci na wzór Jezusa.

Reklama

Z.L.

ROZWAŻANIA NA ROK 2024 JUŻ DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "ŻYĆ EWANGELIĄ". DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2023-10-20 13:19

Ocena: +36 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem umacnia

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Graziako

Rozważania do Ewangelii Mt 11, 25-30.

Poniedziałek, 29 kwietnia. Święto św. Katarzyny ze Sieny, dziewicy i doktora Kościoła, patronki Europy

CZYTAJ DALEJ

Sosnowiec: powołano dwie komisje do zbadania sytuacji w diecezji

Bp Artur Ważny powołał dwie komisje, mające zbadać sytuację w diecezji. Prokurator Violetta Guia stanie na czele interdyscyplinarnej komisji do zbadania spraw, które wydarzyły się w diecezji sosnowieckiej, a które w ostatnim czasie poruszyły opinię publiczną. Witold Sadecki natomiast będzie przewodniczącym komisji odpowiedzialnej za audyt diecezji sosnowieckiej.

Publikujemy treść komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: SOP jest formacją profesjonalną

Prezydent Andrzej Duda podczas obchodów święta Służby Ochrony Państwa podkreślił, że SOP jest formacją profesjonalną. To jest wielka, wzruszająca tradycja, że nigdy nie było takiej sytuacji, aby zginął ten, kto jest ochraniany, a nie zginęli wraz z nim ci, którzy go ochraniali - podkreślił.

Prezydent przypominał podczas uroczystości na Placu Zamkowym w Warszawie, że początki Służby Ochrony Państwa sięgają 1924 roku, kiedy po zamachu na prezydenta Gabriela Narutowicza ustanowiono Brygadę Ochronną - specjalną formację do ochrony najważniejszych osób w państwie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję