Reklama

Niedziela Częstochowska

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

W uroczystość Wszystkich Świętych Kościół pielgrzymujący po ziemi kieruje wzrok ku niebu, ku ogromnej rzeszy mężczyzn i kobiet, którym Bóg dał udział w swojej świętości. Z kolei we wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych (Dzień Zaduszny) Kościół modli się za tych, którzy jeszcze oczekują na wejście do chwały nieba.

[ TEMATY ]

Częstochowa

Dzień Zaduszny

uroczystość Wszystkich Świętych

cmentarze

Karol Porwich/Niedziela

Polskie cmentarze są wyjątkowe

Polskie cmentarze są wyjątkowe

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W tych dniach będziemy nawiedzać cmentarze, aby modlić się za zmarłych. Liturgia uczy nas bowiem modlić się za wszystkich w imię solidarności, która łączy wzajemnymi więzami członków Kościoła i która jest silniejsza nawet od śmierci. Niech nikomu nie zabraknie wsparcia naszej modlitwy.

W dniach 1-8 listopada można codziennie uzyskać odpust zupełny dla tych, którzy w czyśćcu oczekują pełni zbawienia. Warunki uzyskania odpustu zupełnego: brak jakiegokolwiek przywiązania do grzechu, nawet powszedniego (jeżeli jest brak całkowitej dyspozycji – zyskuje się odpust cząstkowy); stan łaski uświęcającej (brak nieodpuszczonego grzechu ciężkiego) lub spowiedź sakramentalna; przyjęcie Komunii św.; odmówienie Ojcze nasz i Wierzę w Boga oraz jakiejkolwiek modlitwy w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego (nie w intencji samego papieża, ale w intencjach, w których modli się każdego dnia papież).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W uroczystość Wszystkich Świętych w kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Tajemnicy Emaus na cmentarzu Kule w Częstochowie główna Msza św. będzie celebrowana o godz. 12, na cmentarzu św. Józefa – w kaplicy o godz. 12, a na cmentarzu św. Rocha – w kościele św. Rocha i św. Sebastiana o godz. 15.

Reklama

We wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych 2 listopada, o godz. 12 w kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Tajemnicy Emaus na cmentarzu Kule zostanie odprawiona Msza św. w intencji zmarłych biskupów pomocniczych, natomiast o godz. 18 w archikatedrze Świętej Rodziny zostanie odprawiona Eucharystia żałobna za zmarłych biskupów diecezjalnych.

Porządek nabożeństw w Częstochowie 1 listopada:

cmentarz św. Józefa, ul. Palmowa 22

Msze św. o godz.: 9, 10.30, 12 – po niej procesja z modlitwą za zmarłych, 16

cmentarz Kule, ul. Cmentarna 47

Msze św. o godz.: 9, 10, 11, 12 – po niej procesja z modlitwą za zmarłych, 14, 15.30

cmentarz św. Rocha, ul. św. Rocha 79

Msze św. o godz.: 8.30, 10, 11.30, 13, 14.30 – procesja z modlitwą za zmarłych, 15, 17

2023-10-31 11:03

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ratujmy zabytki na częstochowskich cmentarzach

Przed nami 24. kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na cmentarzach Kule i św. Rocha.

Będzie ona przeprowadzona w dniach 31 października i 1 listopada. Zgodnie z ostatnią decyzją komisji społecznej do prac remontowych z zebranych środków przewiduje się renowację zagrożonego zawaleniem nagrobka Marianny Walenty na cmentarzu Kule (kw. nr 14 z 1906 r.), wykonanego w kształcie kolumny z dużą rzeźbą Matki Bożej na wysokim cokole. Jego autorem jest wybitny rzeźbiarz Józef Baltazar Proszowski. Jeżeli pozwolą na to środki, odnowiony zostanie również niszczejący nagrobek sędziego pokoju Antoniego Siecińskiego z piękną kaligrafowaną tablicą. Jest to prawdopodobnie najstarszy nagrobek na cmentarzu Kule, przeniesiony z ul. Ogrodowej podczas zakładania nekropolii.

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas do księży: Śpiący i półsenni nikogo nie obudzą

2024-04-20 08:50

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

archidiecezja katowicka

Karol Porwich/Niedziela

Śpiący i półsenni nikogo nie obudzą, a nieprzekonani nikogo nie przekonają! ‒ pisze do księży abp Adrian Galbas. Metropolita katowicki wystosował List do Księży z okazji Światowego Dnia Modlitwy o Powołania. Ten przypada w najbliższą niedzielę (21 kwietnia).

W liście hierarcha zwraca uwagę na orędzie papieża Franciszka. Przypomniał, że „bycie pielgrzymami nadziei i budowniczymi pokoju oznacza budowanie swojego życia na skale zmartwychwstania Chrystusa”, a naszym ostatecznym celem jest „spotkanie z Chrystusem i radość życia w braterstwie ze sobą na wieczność.” ‒ To ostateczne powołanie musimy antycypować każdego dnia: relacja miłości z Bogiem i z naszymi braćmi oraz siostrami zaczyna się już teraz, aby urzeczywistnić marzenie Boga, marzenie o jedności, pokoju i braterstwie ‒ wskazuje. Zachęca, za Ojcem Świętym, by nikt nie czuł się wykluczony z tego powołania!

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczęła się druga tura wyborów

2024-04-21 08:06

[ TEMATY ]

wybory

Karol Porwich/Niedziela

O godz. 7 w niedzielę, 21 kwietnia rozpoczęła się druga tura wyborów samorządowych. Wybranych ma zostać 748 wójtów, burmistrzów i prezydentów. Ponowne głosowanie odbywa się m.in. w 60 miastach prezydenckich, w tym w dziewięciu wojewódzkich.

Do lokalu wyborczego trzeba wziąć dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość, który pozwoli na znalezienie wyborcy w spisie i dopuści go do głosowania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję