Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Wsłuchaj się w Jezusa, który żarliwie mówi w Twoim sercu

Rozważania do Ewangelii Łk 19, 45-48.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Zdjęcia: Adobe Stock, commons.wikimedia.org

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Piątek, 24 listopada. Świętych męczenników Andrzeja Dung-Laca, prezbitera, i Towarzyszy, wsp. obow.

• 1 Mch 4, 36-37.52-59 • 1 Krn 29, 10-11abc.11d-12 • Łk 19, 45-48

Jezus wszedł do świątyni i zaczął wyrzucać sprzedających w niej. Mówił do nich: «Napisane jest: „Mój dom będzie domem modlitwy”, a wy uczyniliście z niego jaskinię zbójców». I nauczał codziennie w świątyni. Lecz arcykapłani i uczeni w Piśmie oraz przywódcy ludu czyhali na Jego życie. Tylko nie wiedzieli, co by mogli uczynić, cały lud bowiem słuchał Go z zapartym tchem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Świątynia jest miejscem spotkania z żywym Bogiem, ale jak czytamy w dzisiejszym fragmencie Ewangelii, Jezus widzi w świątyni coś zupełnie innego. Dla niektórych stała się ona miejscem, w którym zaczęli rozwijać swoją działalność. Dla tych sprzedawców świątynia nie była już miejscem świętym, w którym przebywa chwała Boża, ale miejscem, w którym mogą dobrze zarabiać. Jezus bardzo ostro ich wypędza i jasno daje do zrozumienia, jaka jest rola tego miejsca. Następnie widzimy jak głosi Słowo i ludzi, którzy chętnie Go słuchają. Autor Ewangelii pokazuje nam, jak tłum wsłuchiwał się we wszystko co mówił. Ta świątynia, w której Jezus ciągle przemawiał, jest obrazem Twojego i mojego serca. Chce On w nim powywracać każdy ze stołów, na których znajduje się wszystko co uważamy za priorytetowe i bez czego naszym zdaniem nie możemy żyć. Rzeczy na tych stołach to nic innego jak nasi bożkowie, którzy zabierają nam radość i sens życia. Sprzedawcy zapomnieli zupełnie, gdzie się znajdują. Chcieli tylko jednego – dobrze zarobić i tak zabezpieczyć sobie życie. Zobacz, jaki to paradoks. Przyszli do domu Tego, który jest samym Życiem, a zbawienie i bezpieczeństwo widzą w pieniądzach. Kłaniali się mamonie, swojemu bożkowi, tuż obok żywego Boga, którego mieli pod nosem. Ten sam żywy Bóg jest w Twoim i moim sercu. Serce jest świątynią, w której centrum znajduje się chwała Wszechmogącego Stwórcy, Ojca naszego. Ten sam Ojciec chce, abyśmy oddali mu się w całości i pełni zaufania. Chce, żebyśmy szukali bezpieczeństwa egzystencjalnego w Jego Opatrzności, która dba nawet o to, aby ptaki niebieskie miały co jeść. Przyglądaj dzisiaj się temu jak Jezus zaprowadza porządek w Twoim sercu i jak pragnie, aby siła i moc jego słów w Tobie ożyła. Wsłuchaj się w Jezusa, który żarliwie mówi w naszych sercach.

Reklama

I.R.

ROZWAŻANIA NA ROK 2024 JUŻ DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "ŻYĆ EWANGELIĄ". DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2023-10-23 13:53

Ocena: +35 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bóg Miłosierny niech nam błogosławi

Niedziela Ogólnopolska 1/2023, str. 18

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

Mszalną liturgię słowa Bożego rozpoczyna starotestamentowe błogosławieństwo kapłańskie: „Niech cię Pan błogosławi i strzeże”. Słowa te, powtarzane przez wieki w bliskości świątyni jerozolimskiej, dawały Izraelitom poczucie bezpieczeństwa. Potwierdzały, że nigdy, nawet w najcięższym położeniu, nie są oni zdani wyłącznie na siebie, ponieważ Bóg nie tylko istnieje, ale zawsze im towarzyszy oraz ich wspiera. To samo przekonanie podejmuje i rozwija Kościół, ponawiając błogosławieństwo kapłańskie na progu kalendarzowego Nowego Roku. Nie wiemy, co on przyniesie, lecz gdy ogląda się na rok, który minął, napełniają nas liczne niepokoje i lęki. Krwawa wojna na Ukrainie oraz problemy ekonomiczne i społeczne idą w parze z atakami na podstawy wiary chrześcijańskiej. Jak balsam brzmią więc słowa błogosławieństwa: „Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad tobą, niech cię obdarzy swą łaską. Niech zwróci ku tobie oblicze swoje i niech cię obdarzy pokojem”.

CZYTAJ DALEJ

Św. Filip Nereusz, prezbiter

[ TEMATY ]

święci

pl.wikipedia.org

CZYTAJ DALEJ

„Jesteś nadzieją” - częstochowski Marsz dla Życia i Rodziny dotarł na Jasną Górę

2024-05-26 18:41

[ TEMATY ]

Częstochowa

marsz dla życia i rodziny

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Na Jasnej Górze zakończył się częstochowski Marsz dla Życia i Rodziny, zorganizowany w tym roku pod hasłem „Jesteś nadzieją”. Tradycyjnie ubrani na biało jego uczestnicy przeszli Alejami Najświętszej Maryi Panny na Błonia Jasnogórskie, gdzie pod figurą Maryi Niepokalanej został złożony hołd z kwiatów.

- Przejście ulicami Częstochowy, to okazja do promocji życia i rodziny wśród młodzieży, a także dorosłych. Maszerujemy po to, by świętować, cieszyć się i pokazywać radość z naszych rodzin i każdego życia. Nawet, jeśli niektóre rodziny doświadczone są kryzysami, chorobami, to życie zawsze jest na pierwszym planie. Tym się chcemy radować, tym się chcemy dzielić - powiedział Grzegorz Nienartowicz, prezes Fundacji „Ku pełni życia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję