Reklama

Niedziela Lubelska

Lublin, Kościół rektoralny św. Judy Tadeusza dziełem Opatrzności

Kościół jest wspólnym domem, oazą modlitwy, wsparcia i miłości - powiedział ks. Jerzy Cieślicki.

2023-11-20 19:37

Katarzyna Artymiak

Poświęcenie jubileuszowego krzyża

Poświęcenie jubileuszowego krzyża

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wspólnota kościoła rektoralnego św. Judy Tadeusza w Lublinie dziękowała Bogu za 25 lat od konsekracji. Świątynia przy szpitalu neuropsychiatrycznym jest miejscem modlitwy dla pacjentów i pracowników służby zdrowia, a także dla społeczności Charytatywnego Stowarzyszenia Niesienia Pomocy Chorym „Misericordia” oraz dla mieszkańców południowej części miasta. Jubileuszowej Liturgii przewodniczył bp Adam Bab, celebrowali m.in. rektor ks. Jerzy Cieślicki oraz budowniczy kościoła i prezes „Misericordii” ks. Tadeusz Pajurek. - Świątynia jest znakiem naszej wiary i wspólnym domem, oazą modlitwy, wsparcia i miłości - podkreślił ksiądz rektor. - Kościół rektoralny i szpital neuropsychiatryczny są jednym organizmem; ta świątynia jest nieocenionym dobrodziejstwem dla szpitala - powiedział dyrektor Piotr Dreher.

Współdomownicy Boga

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biskup Adam Bab, nawiązując w homilii do znaczenia kościoła jako budynku, podkreślił, że jest on narzędziem, dzięki któremu we wspólnocie wiary i sakramentach spotykamy Boga, który „nie jest wydumany przy biurku przez filozoficzne namysły, ale który wszedł w historię świata i jest w niej stale obecny”. - Ta realność i bliskość Boga sprawia, że nie jesteśmy dla Niego obcymi, ale domownikami. Kościół, jako budynek i jako Lud Boży, to dom Boga, w którym jest On wciąż obecny. Pan posługuje się słowem „dom”, które nie jest abstrakcyjne, ale kojarzone z miejscem, gdzie zostaliśmy przyjęci na świat i ukochani - nauczał. Jak podkreślił, „dom jest miejscem, gdzie pierwsza jest miłość”. - Gdy człowiek dorasta w klimacie miłości, to jest przygotowywany do życia w miłości także po opuszczeniu rodzinnego domu. Podobnie we wspólnocie Kościoła Bóg przygotowuje nas do życia w miłości, z której nikt nie może być wykluczony. To piękne i trudne zadanie - powiedział bp Bab. - W świątyni uczymy się żyć Bogiem i pozwalamy się przenikać Jego słowu na każdą chwilę życia. Tu decyduje się, jakim jestem biskupem, ojcem, matką, dyrektorem, nauczycielem, lekarzem czy sprzątaczką, czy w każdej chwili i w każdej sytuacji oddaję Bogu chwałę - podkreślił.

Reklama

Owoce współpracy

Podczas jubileuszowo-odpustowych uroczystości ks. Tadeusz Pajurek przypomniał okoliczności powstania świątyni, powiązanej z „Micericordią”. - To dzieło Opatrzności Bożej - podkreślił, przywołując encyklikę „Dives in misericordia” św. Jana Pawła II, która stała się inspiracją dla powstania kościoła i ośrodka pomocy dla osób z chorobami psychicznymi. - Gdy zostałem skierowany do pracy w szpitalu, postanowiłem zaradzić troskom 1200 pacjentów, którzy pozbawieni byli miejsca modlitwy, czasem nawet przez kilkadziesiąt lat. Na początku lat 90. XX wieku nie było łatwo o fundusze na budowę kościoła, ale z czasem udało nam się opracować projekt ośrodka rehabilitacji i kaplicy szpitalnej, których budowa w znacznej części została sfinansowana ze środków zagranicznych - wspominał ks. Pajurek. - Współpraca wielu osób i środowisk wrażliwych na los człowieka, szczególnie tego stygmatyzowanego piętnem choroby psychicznej, wydała piękne owoce. Stworzyliśmy projekt, jakiego nie ma w całej Polsce. Obok siebie funkcjonują, tworząc całość, szpital psychiatryczny, kościół i stowarzyszenie, które wspólnie działają dla dobra pacjentów - podkreślił z wdzięcznością ks. Tadeusz Pajurek.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rekolekcje adwentowe z „Niedzielą”

2023-12-04 15:10

[ TEMATY ]

rekolekcje

Red.

Serdecznie zapraszamy wszystkich Czytelników na transmisje NA ŻYWO z adwentowych rekolekcji w redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, które odbędą się w dniach 5-7 grudnia br.

Tegoroczne rekolekcje adwentowe poprowadzi ks. prof. Janusz Lekan, stały publicysta Niedzieli.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo: Zanim urodził się nasz syn, lekarze proponowali aborcję

2023-12-02 21:04

[ TEMATY ]

świadectwo

Bliżej Życia z wiarą

Archiwum rodzinne

„Modliliśmy się o cud dla naszego dziecka, tymczasem to on okazał się cudem dla nas” – mówią Olga i Paweł Dębowscy o swoim synu. Zanim się urodził, lekarze proponowali aborcję.

Olga i Paweł Dębowscy to małżeństwo z 5-letnim stażem. Poznali się 20 lat temu, ale przez ponad 11 żyli w niesakramentalnym związku. Przyznają, że ich wiara sprowadzała się do chodzenia do kościoła dwa razy w roku: ze święconką na Wielkanoc i ewentualnie w Boże Narodzenie. – Wszystko podporządkowaliśmy gonitwie za fałszywym szczęściem, które miały nam zapewnić pieniądze i niezależność – opowiadają tygodnikowi Bliżej Życia z Wiarą.

CZYTAJ DALEJ

"Wesoły Zwierzyniec" - nowość z twórczości Tadeusza Szymy

2023-12-05 14:49

[ TEMATY ]

książka

Materiał prasowy

Otwieranie kolejnych stron tej książki to radosna wędrówka, która pozwala odkrywać tajemnice życia zwierząt. To poetycka opowieść o radościach i psotach mieszkańców „zwierzęcego ogrodu”, zawierająca nawet osobiste zwierzenia zwierząt. Poeta przekazuje sporą dawkę wiedzy oraz dobrego humoru, często puszczając oko nie tylko do małych, ale też do dużych miłośników zwierząt.

Książka została wydana w nakładzie 1000 egzemplarzy. Ilustracje wykonała Dorota Łaskot Cichocka, słowem wstępnym wydawnictwo opatrzył Grzegorz Leszczyński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję