Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Przeżyć Adwent to otworzyć serce i umysł na światło Boże

Rozważania do Ewangelii Łk 21, 34-36.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sobota, 2 grudnia

• Dn 7, 15-27 • Dn 3, 83-84a.85a.86a.87a.56 • Łk 21, 34-36

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jezus powiedział do swoich uczniów: «Uważajcie na siebie, aby wasze serca nie były ociężałe wskutek obżarstwa, pijaństwa i trosk doczesnych, żeby ten dzień nie przypadł na was znienacka jak potrzask. Przyjdzie on bowiem na wszystkich, którzy mieszkają na całej ziemi. Czuwajcie więc i módlcie się w każdym czasie, abyście mogli uniknąć tego wszystkiego, co ma nastąpić, i stanąć przed Synem Człowieczym».

Pośród jakichkolwiek ludzkich udręk, pośród lęku, który paraliżuje, w obliczu tego, co dzieje się w świecie, można mimo wszystko zachować wiarę. Nie wiarę w to, że wyjdziemy z tego kryzysu, ale wiarę, że Chrystus wskaże nam i utoruje drogę do przezwyciężenia kryzysów, w jakich możemy się znaleźć. Na tym polega dojrzała wiara w trudnych czasach, kiedy czujemy, że wszystko staje się ponure, nieprzyjazne czy wręcz wrogie albo złowieszcze, kiedy życie staje się bardzo złożone i nieżyczliwe. Wiara nie prowadzi nas do unikania trudności, schylania głowy czy chowania jej w piasek, ale do stawiania im czoła z odwagą i siłą. Ponieważ nie jesteśmy sami. Naszą siłą jest Boża moc, sam Bóg, nasz dobry Ojciec. Z tego powodu Bóg, który przychodzi, który wkrótce już przyjdzie, nie umniejsza ludzkich nadziei i nie pozbawia sił, wręcz przeciwnie. Przybywający do nas Bóg zaprasza nas do wstawania, podnoszenia głowy, bycia zawsze przebudzonymi, czujnymi i czuwającymi, świadomymi, potrafiącymi mądrze odczytywać znaczenie wzlotów i upadków oraz rozpoznawać iskierki światła pośród ciemności. A także do trwania solidarnie, z miłości, przy tych, którzy pośród tego świata żyją jeszcze w ciemności i cieniach śmierci. Bóg przychodzi do nas i pozostaje z nami, kiedy z wiarą zasiewamy nadzieję. Przeżyć Adwent to otworzyć serce i umysł na światło Boże, które jest zawsze obecne, pomimo wszystko. Ono nie oślepia, lecz zawsze rozświetla cienie naszego życia i naszej historii.

Reklama

W.Cz.

ROZWAŻANIA NA ROK 2024 JUŻ DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "ŻYĆ EWANGELIĄ". DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2023-11-20 09:52

Ocena: +18 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek u św. Marty: Duch Święty pomaga iść drogą Jezusa

[ TEMATY ]

homilia

Duch Święty

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Także i dziś, podobnie jak miało to miejsce dawniej istnieją opory wobec niespodzianek Ducha Świętego w obliczu nowych sytuacji, ale On nam pomaga je przezwyciężyć i podążać drogą Jezusa – stwierdził papież podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. Ojciec Święty skoncentrował się w swojej homilii na przedstawionym w pierwszym dzisiejszym czytaniu (Dz 15,7-21) tzw. Soborze Jerozolimskim.

Franciszek wskazał, że protagonistą w życiu Kościoła jest Duch Święty, który od pierwszych chwil obdarzył apostołów mocą, by głosili Ewangelię i który prowadzi Kościół także w obliczu problemów, czy prześladowania. To On daje wiernym moc do wytrwania w wierze również w obliczu brutalnych ataków ze strony uczonych w Prawie. Ojciec Święty zauważył, że opory pojawiały się wówczas ze strony tych, którzy uważali, że Pan Jezus przyszedł tylko do Narodu Wybranego, jak i tych, którzy chcieli narzucić poganom nawróconym na chrześcijaństwo Prawo Mojżeszowe, łącznie z obrzezaniem. Dodał, że kwestie te wydawały się wówczas bardzo niejasne. Tymczasem apostołowie stanęli w obliczu nowych sytuacji, których nie przewidywali, jak ta, że poganie otrzymają Ducha Świętego. Nie wiedzieli, co czynić z tym gorącym problemem i dlatego zwołali zgromadzenie w Jerozolimie, podczas którego każdy mógł powiedzieć o tym nowym doświadczeniu jakim było zstąpienie Ducha Świętego na pogan.

CZYTAJ DALEJ

Jezus zwraca naszą uwagę i przypomina nam, że istnieje inne życie po śmierci

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Łk 16, 19-31.

Czwartek, 29 lutego. Wielki Post

CZYTAJ DALEJ

Piotrków Trybunalski: Jubileuszowy 60. Męski Publiczny Różaniec

2024-03-02 18:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Maciej Hubka

Już po raz 60. mężczyźni z Piotrkowa Trybunalskiego wzięli udział w Męskim Publicznym Różańcu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję