Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 5/2012, str. 6

Krzysztof Świertok

Relikwie św. Pawła wystawione w Bazylice Jasnogórskiej

Relikwie św. Pawła wystawione w Bazylice Jasnogórskiej

„Pawełki” na Jasnej Górze

Z relikwiami św. Pawła z Teb

W Zakonie Paulinów 15 stycznia przypada uroczystość św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Co roku w tym dniu paulini, duchowi synowie św. Pawła z Teb w Egipcie, ponawiają swoje przyrzeczenia zakonne - śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. W tym dniu rano na Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej zebrali się ojcowie i bracia konwentu jasnogórskiego. Eucharystii przewodniczył o. Zachariasz Jabłoński, definitor generalny Zakonu Paulinów. Kazanie wygłosił o. Jan Maria Sochocki OFMCap, który na jasnogórskie „Pawełki” przybył z Nowej Soli. W ramach zewnętrznej uroczystości ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika Suma odpustowa była sprawowana w Bazylice Jasnogórskiej pod przewodnictwem abp. Stanisława Nowaka. - Jest to święto paulinów, ale i wszystkich, którzy związani są z paulinami przez ich posługę duszpasterską, którzy wraz z nimi modlą się w kościołach powierzonych im przez dobroć Bożą - mówił w powitaniu o. Roman Majewski, przeor Jasnej Góry. - Dziękujemy wszystkim, zwłaszcza mieszkańcom Częstochowy, którzy od wielu wieków podążają ścieżkami prowadzącymi do tego sanktuarium. Abp Nowak mówił w kazaniu: - To bardzo drogie nam święto, które nazywamy zdrobniale i tak serdecznie „Pawełkami”. A te „Pawełki” to jesteśmy my, wszyscy radujący się z życia, z obecności w Kościele św. Pawła Pierwszego Pustelnika.
Przez cały świąteczny dzień w bazylice wystawione były relikwie św. Pawła z Teb.

„Pawełkowe” błogosławieństwo dzieci

Reklama

Na zakończenie nowenny, czyli 9-dniowych uroczystości ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika - patriarchy Zakonu Paulinów, 15 stycznia w Bazylice Jasnogórskiej zostało odprawione szczególnie uroczyste nabożeństwo „Pawełek”, połączone ze specjalnym błogosławieństwem dzieci. Przybyły one wraz z rodzicami i dziadkami - w sumie ok. 2 tys. osób. Nabożeństwu przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy, który wygłosił do najmłodszych krótkie kazanie. - Warto sobie przypomnieć, jakim wielkim szczęściem i radością jest nasza rodzina - mówił. - Dzisiaj ze św. Pawłem chcemy dziękować za to, że mamy tatusia i mamusię, babcię i dziadka, że tworzymy wspaniałą, wielką rodzinę. A najcenniejszym skarbem dla taty i mamy jest dziecko.
Hymn do św. Pawła Pierwszego Pustelnika odśpiewały połączone chóry: Jasnogórski Chór Chłopięcy „Pueri Claromontani” i Jasnogórski Zespół Wokalny „Camerata” pod dyrekcją Jarosława Jasiury, zagrała Jasnogórska Orkiestra Dęta pod dyrekcją Marka Piątka. Potem rozpoczęło się indywidualne błogosławieństwo przez Księdza Biskupa każdego dziecka i każdej rodziny. Dzieci otrzymały także specjalnie przygotowane paczuszki, a w nich m.in.: różaniec, wizerunek Matki Bożej, obrazki i czekoladę.

Matka i Opiekunka współczesnych pustelników

Ojcowie i bracia paulini z jasnogórskiego klasztoru, a także zakonnicy z innych paulińskich placówek oraz konfratrzy Zakonu Paulinów 16 stycznia obchodzili święto Królowej Pustelników, Matki i Opiekunki Zakonu. Wspólnotowej Eucharystii, połączonej z ponowieniem Aktu Zawierzenia Matce Bożej, przewodniczył w Kaplicy Matki Bożej podprzeor Jasnej Góry o. Mieczysław Polak. - Od początku oprócz kultu Krzyża Świętego Zakon Pauliński wyróżniał się szczególnym nabożeństwem do Matki Bożej. Jednym z przejawów tej czci Zakonu było obranie za patronkę i szczególną orędowniczkę Maryi, czczonej już w XIV wieku jako „Królowa Pustelników”. Jezus, oddając nam Maryję za Matkę, uczynił Ją w pewnym stopniu pośredniczką strumienia łaski płynącego z Krzyża - mówił w homilii podprzeor klasztoru. - Oddajemy Jej cześć jako Matce i Opiekunce Zakonu, skutecznie przywołującej do Swego Syna, do Jego ofiary oraz do miłości Ojca. Maryja od początku spełniała wyjątkową rolę w posłudze naszego Zakonu. Przekonani jesteśmy, że w ciągu burz dziejowych, których nigdy nie brakowało, Jej opieka stanowiła ostoję świętości i skutecznego posłannictwa wśród narodów, do których Boża Opatrzność nas posyłała.

Zaproszenie

Jasnogórskie Dni Skupienia 2012:
„Maryja - Matka mojej przyjaźni z Jezusem”

Pod takim hasłem będą organizowane kolejne Jasnogórskie Dni Skupienia, na które bardzo serdecznie zapraszam. Służą one pogłębieniu przyjaźni z Jezusem przez „trwanie z Maryją na modlitwie” i słuchanie słowa Bożego.
Jasnogórskie Dni Skupienia odbędą się w następujących terminach: 23-26 lutego; 8-11 marca.
Jasnogórskie Dni Skupienia trwają od czwartku (początek - godz. 14.30) do niedzieli (zakończenie - godz. 12). Miejscem modlitwy i zakwaterowania jest Dom Pielgrzyma. Pytania oraz zgłoszenia pisemne lub telefoniczne można kierować pod adresem:
O. Tomasz Tlałka OSPPE
ul. O. A. Kordeckiego 2
42-225 Częstochowa
tel. (34) 377-72-74 lub (34) 377-77-77
jasnogorskiedniskupienia@wp.pl.
Uczestników proszę o zabranie ze sobą Pisma Świętego i notatnika.

O. Tomasz Tlałka OSPPE

Zapowiedzi

27-29 stycznia - 16. Konferencja Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej i Pielgrzymka Hospicjów Polskich

2 lutego - Odpust Ofiarowania Pańskiego - Matki Bożej Gromnicznej; Pielgrzymka Parlamentarzystów Polskich

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zwiedzione zwiedzanie

Wakacje to czas wycieczek, pielgrzymek i intensywnego zwiedzania. Wielką rolę odgrywają w tym dobrzy przewodnicy. Zdecydowana większość z nich to ludzie kompetentni i uczciwi. Warto jednak porządnie się wsłuchać w to, co mówią, nie tylko żeby jak najwięcej zapamiętać, ale również żeby zobaczyć, czy jest to zgodne z prawdą, a niekiedy również z wiarą. Ojcowie dominikanie z Krakowa opowiadali, że w czasach komuny zdarzali się tacy ideologicznie nastawieni przewodnicy, którzy gdy oprowadzali grupy po bazylice Trójcy Świętej, tak tłumaczyli ludziom tamtejsze przedstawienie Trzech Osób Boskich: „Ten starszy z brodą to Mieszko I.

CZYTAJ DALEJ

Św. Brygida Szwedzka tęskniąca do Jezusa

„Brygida może stać się dla współczesnych kobiet zachętą do odgrywania pierwszorzędnej roli w społeczeństwie, które będzie otaczać szacunkiem jej godność i pozwoli jej na równi z mężczyzną brać udział w wypełnianiu Bożego planu w odniesieniu do ludzkości”. Tak papież Jan Paweł II napisał w 2002 r. w specjalnym przesłaniu do przełożonej generalnej Zakonu Najświętszego Zbawiciela św. Brygidy – matki Tekli Famiglietti z okazji rozpoczęcia uroczystości 700. rocznicy urodzin św. Brygidy

W 1999 r. papież Jan Paweł II ogłosił św. Brygidę Szwedzką, św. Katarzynę ze Sieny i św. Teresę Benedyktę od Krzyża współpatronkami Europy. „Konkretny powód, dla którego wybrałem te właśnie postaci, kryje się w samym ich życiu” – wyjaśnił w Liście apostolskim ogłaszającym jego decyzję. Co takiego znalazł w historii życia kobiety pochodzącej z kraju, który dzisiaj rzadko kojarzony jest z katolicyzmem?

CZYTAJ DALEJ

Odpowiedź Ministra Edukacji i Nauki na list Przewodniczącej Komisji Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego

2021-07-23 17:46

[ TEMATY ]

list

parlament europejski

Przemysław Czarnek

polityka antypolska

Karol Porwich/Niedziela

Przemysław Czarnek

Przemysław Czarnek

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek odniósł się do listu przewodniczącej Komisji Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego, Pani Sabine Verheyen. W swoim piśmie minister przytoczył bolesne karty antypolskiej polityki Niemiec w okresie międzywojennym, dramat września 1939, okupacji niemieckiej i zakłamania historii w czasach panowania komunizmu, ale także współczesne próby zniekształcania obrazu dziejów m.in. w niemieckich mediach.

- Po zagarnięciu ziem Polski we wrześniu 1939 roku w propagandzie niemieckiej przedstawiano Polskę jako kraj zacofany, nieprzygotowany do wojny. Za przegraną we wrześniu 1939 roku obwiniano władze polskie i sojusz Polski z Anglią i Francją. Podobnie postępował okupant sowiecki, który brutalny atak na Polskę 17 września 1939 roku i zajęcie wschodniej części naszego kraju usprawiedliwiał obroną życia i mienia ludności białoruskiej i ukraińskiej – napisał minister Przemysław Czarnek. – Po wojnie narzucone Polsce władze komunistyczne nie oszczędzały w krytyce przedwojennej Polski, umniejszały polski wkład w walkach w czasie II wojny światowej, a pomnik Powstańcom Warszawskim w Warszawie postawiono dopiero w 1989 roku, 45 lat od powstania – dodał minister.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję