Reklama

Kard. Ryś do kapłanów: Jeśli się razem nie modlicie, nie mówcie, że tworzycie synodalny Kościół

Metropolita łódzki odprawił Mszę św. podczas ogólnodiecezjalnej pielgrzymki duchowieństwa, która odbyła się dziś w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej. Oprócz przybyłych duchownych, na wspólną modlitwę zaproszono także wiernych świeckich, w szczególności przedstawicieli parafialnych rad duszpasterskich, a także przedstawicieli ruchów, wspólnot i grup parafialnych.

PAP/Albert Zawada

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W swojej homilii kard. Grzegorz Ryś zauważył, że Jezus jest zupełnie innym Bogiem od tych znanych z historii. - Jezus Chrystus jest Bogiem, który nie potrafi rządzić sam, ale rozgląda się za ludźmi, z którymi może się podzielić swoją godnością królewską, rozgląda się za tymi, w którym może objawić ich godność królów. Jego władza, jego godność królewska, jest też godnością służebną. Nie dzierży władzy dla siebie, ani by siebie promować, ale po to, by samemu siebie postawić u podnóża, żeby jego godność królewska rozjaśniała we wszystkich, którzy chcą ją z nim dzielić - wyjaśnił.

Przypomniał, że Jezus Chrystus jest królem, który nie przyszedł po to, by mu służono, ale by służyć, a jego służba ostatecznie wyraża się w tym, że wszyscy, którzy mu służą odkrywają w sobie godność królów. - To królestwo ma być teraz, na tym etapie, widziane w Kościele - nadmienił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nawiązując do Synodu o synodalności, kard. Ryś zachęcił by zastanowić się, czy nasze życie i parafia przypominają właśnie takie Boże królestwo, w którym każdy ma głos i szczerą intencję by służyć Bogu.

- W syntezie Synodu rzymskiego napisano o biskupach, że są postawieni "na służbę wspólnoty". Można to odnieść też do wszystkich księży. Każdy z was ma służyć wspólnocie, właśnie u podnóża - zaakcentował metropolita łódzki. Dodał, że Jezus robi wszystko, by swoich wiernych uczynić władcami, królami i odpowiedzialnymi, a każdy kto pełni funkcję pewnego autorytetu, nawet na poziomie rodziny, powinien robić wszystko, by rozkwitali ci, którzy "są podlegli".

- Tu się objawia zasada, która sformułował na Synodzie kard. Koch, mówiąc, że Kościół synodalny jest tam, gdzie nikt nie robi wszystkiego, a każdy ma robić to, do czego jest wyposażony przez Ducha świętego - wyjaśnił.

Kard. Ryś podkreślił, że doskonałym przejawem takiego zachowania jest liturgia, do której Synod również nieustannie nawiązuje, a w której każdy powinien mieć swoją funkcję i miejsce. - Liturgia pokazuje stan naszych wspólnot, to na ile wędrujemy razem w wierze, na ile siebie nawzajem potrzebujemy. Nie trzeba się spierać z syntezą synodalną, ale spojrzeć na jedną Eucharystię w swojej własnej parafii - ocenił.

Reklama

Duchowny przywołał następnie cytat, który zapadł mu w pamięć: "Dobry przewodnik pociąga za sobą uczniów, ale wielki przewodnik stwarza przewodników". - Mogą za tobą iść setki ludzi, ale kogo wyposażyłeś, by przekazać mu odpowiedzialność? Można też powiedzieć, że "odpowiedzialny przewodnik, stwarza odpowiedzialnych" i wtedy właśnie powstaje synodalny Kościół. Idziemy razem, obok siebie, jako wspólnota - powiedział.

Kard. Ryś podkreślił, że tym, co pomoże obrać człowiekowi właściwą drogę życiową jest nieustanna modlitwa. Dodał, że właśnie dlatego październikowy synod rozpoczął się od rekolekcji, a modlitwa i Eucharystia były nieodłączną częścią każdego dnia pracy.

- Synod nie jest parlamentem, który ma przegłosować coś większością, ale ma odkryć co Bóg mówi do Kościoła. Tylko wtedy jest Synod. Takiego doświadczenia nie ma bez modlitwy, bez słuchania Słowa. Kiedy razem słuchamy Słowa i poddajemy się działaniu Ducha Świętego, on czyni z nas wspólnotę, rodzinę, jedno ciało - zaakcentował duchowny. - A jeśli się razem nie modlicie, to nie mówcie, że tworzycie synodalny Kościół - podsumował metropolita łódzki.

Mszę św. poprzedziła konferencja wygłoszona przez kard. Grzegorza Rysia oraz krótka modlitwa, którą poprowadził kard. Kazimierz Nycz.

2023-12-02 14:45

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Tylko prawdziwa miłość umie strzec życia – ogólnopolskie spotkanie dyrektorów szkól katolickich

2024-02-29 16:02

[ TEMATY ]

Jasna Góra

szkoły katolickie

BPJG

Szkoły katolickie w obliczu aktualnych zagrożeń bioetycznych w Polsce, jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie, wyzwania i rekomendacje dla wychowania, profilaktyki i ochrony zdrowia psychicznego - to m.in. tematy dwudniowej Ogólnopolskiej Konferencji Dyrektorów Szkół Katolickich. Konferencja odbyła się na Jasnej Górze i przebiegała pod hasłem: „Szkoła Katolicka w służbie kultury życia”. Wiosenne spotkanie jest jednym z trzech tego typu odbywających się na Jasnej Górze. Wszystkie szkoły katolickie w Polsce są zrzeszone w Radzie Szkół i pozostają pod opieką Konferencji Episkopatu Polski.

Siostra Patrycja Garbacka, kierownik Biura Rady Szkół Katolickich, podkreśliła, że temat obecnej konferencji zrodził się jako pewna reakcja, na to co obserwujemy w życiu społecznym, politycznym i kulturalnym, stąd podejmowane zagadnienia odnosiły się do kultury życia. Ochrona życia, służba życiu, to jest jedno z zadań szkoły katolickiej, niezmienne bez względu na czasy, sytuację zewnętrzną i wewnętrzną. - To wychowywanie musi się odbywać w środowisku prawdy. Życie w prawdzie jest istotne dla człowieka, bo dopiero na bazie prawdy kształtuje się w człowieku szacunek do życia, a relacje międzyosobowe są prawidłowo nawiązywane - powiedziała s. Garbacka.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący KEP u nuncjusza apostolskiego w związku ze zbliżającym się końcem pełnienia urzędu

2024-02-29 20:27

[ TEMATY ]

KEP

Nuncjusz Apostolski

KEP

W związku ze zbliżającym się końcem pełnienia urzędu przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki złożył wizytę nuncjuszowi apostolskiemu w Polsce abp. Antonio Guido Filipazziemu.

Abp Gądecki podziękował reprezentantowi Ojca Świętego za dobrą współpracę Konferencji Episkopatu Polski z przedstawicielstwem Stolicy Świętej. Z wdzięcznością wspominał nuncjuszy z czasów pełnienia przez siebie funkcji przewodniczącego KEP - abp. Celestino Migliore oraz abp. Salvatore Pennacchio. Jednocześnie wyraził wdzięczność wszystkim pracownikom Nuncjatury za życzliwą i profesjonalną współpracę.

CZYTAJ DALEJ

Czas znaków

2024-02-29 20:00

[ TEMATY ]

felieton (Łódź)

Adobe.Stock

Byłem niedawno w Skansenie Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim. Bardzo lubię to miejsce. Jest „przechowalnią pamięci”, miejscem, które pozwala łatwo przenieść się w dawne i (dla konserwatysty) lepsze czasy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję