Reklama

Niedziela Wrocławska

Parafia pw. św. Jana Apostoła we Wrocławiu - Zakrzowie

“Apokalipsa” dzieje się na naszych oczach

Przyjęcie światła i kamienia z imieniem “Jezus”, wskazanie na Jezusa jako Pana wieczności, dziękczynienie za Sakrament Pokuty i Pojednania i osoby, które pokazały Pana Boga, ucałowanie Księgi Pisma Świętego, i wyznanie wiary te znaki i symbole towarzyszyły rozważaniu słowa Bożego - Listów do siedmiu Kościołów Azji podczas nabożeństwa wprowadzającego w Adwent w parafii św. Jana Apostoła we Wrocławiu - Zakrzowie.

ks. Grzegorz Gac

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nabożeństwo nawiązywało nie tylko do rozpoczynającego się nowego roku liturgicznego i duszpasterskiego, ale także do trwającego czasu presynodalnego w archidiecezji wrocławskiej.

Pierwszym elementem nabożeństwa było błogosławieństwo wieńca adwentowego i zapalenie pierwszej świecy na wieńcu. Następnie rozpoczęła się lektura słowa Bożego. W pierwszym liście do Kościoła w Efezie pada wołanie o nawrócenie. - Dlatego też przejście z niewoli grzechu do stanu łaski uświęcającej określić można symbolicznie określić jako przejście z ciemności do światła - można było usłyszeć w czytanym komentarzu, stąd też każdy z uczestników nabożeństwa podchodził do zapalonego Paschału i odpalił od niego świece. W Liście do Kościoła w Smyrnie mówi Pierwszy i Ostatni. To oczywiście Chrystus. - Poprzez naznaczenie na Paschale dwóch greckich liter: alfa i omega uświadommy sobie, że w Chrystusie wszystko się zaczyna i kończy -zaznaczała komentatorka. Z kolei w Liście do Kościoła w Pergamonie znajdują się słowa: “”i dam mu biały kamyk, a na kamyku wypisane imię nowe, którego nikt nie zna oprócz tego, kto otrzymuje”. W nawiązaniu do usłyszanego słowa uczestnicy nabożeństwa podchodzili do ołtarza i z rąk przewodniczącego odbierali biały kamyk z imieniem Jezus. - Niech ten gest będzie znakiem uświadomienia sobie, jakie imię powinno być wyryte w sercu człowieka - można było usłyszeć w komentarzu. Czwarty List do Kościoła w Tiatyrze zawierał słowa zaznaczające obecność Pana - “A wszystkie Kościoły poznają, że Ja jestem Ten, co przenika nerki i serca; i dam każdemu z was według waszych czynów”. - Bóg uwalnia z grzechów, a jednym z największych darów, jaki otrzymaliśmy od Pana Boga to Sakrament Pokuty i Pojednania. Uwielbiajmy za to Boga śpiewem - zachęcała komentatorka. Piąte czytanie było Listem do Kościoła w Sardes, tam autor wskazuje na osoby, które “swoich” szat nie splamiły. Była to okazja, aby w chwili ciszy podziękować za osoby, które były wzorem i prowadziły do Pana Boga. Z Listu do Kościoła w Filadelfii wyartykułowane zostały słowa “... chociaż moc masz znikomą, zachowałeś moje słowo”. Dla katolików słowo Boże jest konkretnym drogowskazem, dlatego wyrazem gotowości na przyjęcie słowa Bożego był gest ucałowania księgi Pisma Świętego. Natomiast List do Kościoła w Laodycei mówił o letniości, a dla człowieka wiary letniość nie jest pozytywnym przejawem, dlatego też słowa wyznania wiary miały stanowić ważny znak gotowości do dawania świadectwa wierze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Po lekturze słowa Bożego nastąpiło kazanie. Kapłan podkreślił, że człowiek ma tendencje do wspominania tego, co było albo wyobrażania sobie tego, co będzie. Tymczasem adwentowa zachęta do czuwania jest przestrzenią “tu i teraz”. - Człowiek boi się stawania w prawdzie. Popatrzenia na swoje życie takim jakie one jest. Nie takie jak było kiedyś albo tworzenie wyobraźni na przyszłość. Czuwanie wiąże się z oceną gotowości na dany moment - mówił ks. Romańczuk.

Nawiązując do Listów do siedmiu Kościołów Azji, prowadzący nabożeństwo zwrócił uwagę, że podobieństwo wspólnot Kościoła opisanych w Apokalipsie mają odzwierciedlenie we współczesnym Kościele. - Wsłuchując się w poszczególne Listy możemy mieć negatywne wyobrażenie o tych wspólnotach, możemy sobie mówić, to u nas nie jest tak źle, tymczasem możemy śmiało powiedzieć, że opisane problemy, trudności przeżywania wiary, odejścia od Boga i Kościoła są obecne także u nas. Co to oznacza? Że Apokalipsa dzieje się na naszych oczach. Kościół tworzą ludzie, a problemy nadal są takie same.

W dalszej części podkreślone zostały poszczególne elementy nabożeństwa. Był czas nie tylko na słuchanie, ale także na “actio”. - Po każdym czytaniu mogliśmy w bardziej aktywny, czy też indywidualny sposób odpowiedzieć na usłyszane słowo. Taka odpowiedź też jest wyrazem czuwania i gotowości na przyjęcie Boga i życie w Nim. -zakończył kapłan.

Śpiew prowadził zespół ze wspólnoty Źródło Łaski z Parafia św. Kazimierza Królewicza we Wrocławiu, a w nabożeństwo włączyła się także wspólnota Domowego Kościoła.

2023-12-03 09:02

Ocena: +8 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gdyby nie ta Krew, kim bylibyśmy dzisiaj?

2024-03-01 06:27

[ TEMATY ]

rozważania

Adobe Stock

W czasie Wielkiego Postu warto zatroszczyć się o szczególny czas z Panem Bogiem. Rozważania, które proponujemy na ten okres pomogą Ci znaleźć chwilę na refleksję w codziennym zabieganiu. To doskonała inspiracja i pomoc w przeżywaniu szczególnego czasu przechodzenia razem z Chrystusem ze śmierci do życia.

W dzisiejszym fragmencie Księgi Rodzaju (37, 3-4. 12-13a. 17b-28) poznajemy historię Józefa, którego bracia sprzedają w niewolę. Chcą się pozbyć tego, kto ich denerwuje, mając na uwadze tylko swoją złość, może nienawiść, a ta jest zawsze ślepa. Psalm responsoryjny (105) pokazuje, że i w takiej sytuacji Pan Bóg czuwa nad wszystkim. Dopiero po latach Józef będzie mógł powiedzieć, że to Boża opatrzność nad wszystkim czuwała, choć zanim się to stanie, z ciężkim sercem przeżywa wiele trudnych doświadczeń. Piłat chciał uwolnić Jezusa, a kiedy tłum wołał o śmierć krzyżową dla Niego, umył ręce, mówiąc: „«Nie ponoszę winy za tę krew. To wasza sprawa». A cały lud odparł: «Niech Jego krew spadnie na nas i na nasze dzieci!»” (Mt 27, 24n). I można powiedzieć, że spadła, ale inaczej, niż mogli to sobie wyobrazić. Tu też czuwała Opatrzność. Gdyby nie ta Krew, kim bylibyśmy dzisiaj?

CZYTAJ DALEJ

Józefowa piecza nad Jasną Górą

2024-03-01 11:36

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Episkopat Flickr

- Mało kto przyjeżdżając do Domu Matki wie, że nieopodal znajduje się Dom Józefa, gdzie już wiele osób znalazło sens swego życia - mówi jeden z paulinów opiekujących się duszpasterstwem „na Halach” pod szczególną pieczą św. Józefa, bo sercem jest kaplica pod jego wezwaniem. Obecności tego Świętego nie może zabraknąć w sanktuarium maryjnym jakim jest Jasna Góra. Przed nami marzec. W Kościele jest on tradycyjnie miesiącem dedykowanym Świętemu Józefowi, oblubieńcowi Maryi.

Na Jasnej Górze jest kilka wizerunków Opiekuna Jezusa, ale najważniejszym jest XVII-wieczny obraz św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus malarza jasnogórskiego, na którym postacie zdobią srebrne sukienki. Wizerunek znajduje się w bocznym ołtarzu Bazyliki. Tu odprawiana jest przez cały miesiąc Msza św. o godz. 7.00, a przed uroczystością 19 marca nowenna.

CZYTAJ DALEJ

Gaza: zwierzchnicy Kościołów Ziemi Świętej reagują na czwartkową masakrę

2024-03-02 16:57

[ TEMATY ]

Gaza

PAP/EPA/IGOR TKACHENKO

„Według zeznań naocznych świadków, we wczesnych godzinach porannych w czwartek 29 lutego siły izraelskie w południowo-zachodniej Gazie otworzyły ogień do tłumów cywilów, którzy chcieli otrzymać worki mąki, aby nakarmić swoje głodujące rodziny” - piszą Patriarchowie oraz Zwierzchnicy Kościołów w Jerozolimie w specjalnym oświadczeniu. Tekst zaznacza, iż w efekcie tych działań zginęło ponad 100 osób z lokalnych mieszkańców, a wiele więcej zostało rannych. Sygnatariusze potępiają takie wydarzenia.

„Wzywamy walczące strony do natychmiastowego i długotrwałego zawieszenia broni, które pozwoli na szybkie dostarczenie pomocy humanitarnej do Strefy Gazy oraz na wynegocjowanie uwolnienia osób przetrzymywanych jako jeńcy i więźniowie” - piszą w wydanym wczoraj orędziu zwierzchnicy różnych Kościołów Ziemi Świętej. Podkreślają przy tym tragiczną sytuację, w jakiej znajduje się ludność na terenie ogarniętym działaniami wojennymi. Do prawie 0,5 mln cywilów nie dociera już prawie żadna pomoc, „z powodu surowych ograniczeń wjazdu i braku eskorty dla konwojów dostawczych”. Jak przypomina tekst orędzia, przedstawiciele organizacji udzielających wsparcia potrzebującym „tak często ostrzegali przed głodem spowodowanym oblężeniem na północy Strefy Gazy, że zagraniczne rządy dobrej woli były zmuszone w ostateczności do przeprowadzania zrzutów humanitarnych”. Jednak takie działania stanowiły zaledwie kroplę w morzu potrzeb.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję