Reklama

Kościół

Włochy: Wystawa zdjęć poświęconych rodzinie Ulmów

Na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie otwarto w poniedziałek wystawę zdjęć przedstawiających historię błogosławionej rodziny Ulmów oraz jej beatyfikację we wrześniu tego roku w Markowej na Podkarpaciu. Zaprezentowano też album „Błogosławieni Męczennicy z Markowej”. Autorem fotografii jest Grzegorz Gałązka.

[ TEMATY ]

rodzina Ulmów

PAP/Darek Delmanowicz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W inauguracji wystawy zdjęć Grzegorza Gałązki uczestniczył ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Adam Kwiatkowski oraz prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kardynał Marcello Semeraro, który dokonał 10 września beatyfikacji rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów, zamordowanych wraz z dziećmi przez Niemców w marcu 1944 roku za ukrywanie Żydów.

Obecna była delegacja Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego z marszałkiem Władysławem Ortylem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W pamiątkowym albumie fotograficznym są też archiwalne zdjęcia wykonane przez Józefa Ulmę. Przedstawiają m.in. jego matkę Franciszkę i rodzinne gospodarstwo rodzinne. Józef Ulma uwiecznił na zdjęciach sceny z życia swojej rodziny: zabawy z dziećmi, przygotowanie posiłków, odrabianie lekcji. Są zdjęcia Żydów, którzy znaleźli schronienie w domu Ulmów, a także fotografie Markowej w czasach współczesnych, krewnych nowych błogosławionych męczenników oraz Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej imienia Rodziny Ulmów z Sadem Pamięci. Ponadto jest fotograficzna dokumentacja mszy beatyfikacyjnej, w której uczestniczyło ponad 30 tysięcy osób.

Rektor Papieskiego Uniwersytetu Świętego Krzyża ksiądz Luis Felipe Navarro Marfa mówił podczas uroczystości, że kiedy poznał historię rodziny Ulmów i to, co stało się w Markowej, postanowił, że musi przedstawić ją na tej uczelni. Podkreślił, że jedną z najważniejszych kwestii na tym uniwersytecie jest świętość małżeństwa.

"Przyjmujemy Ulmów już jako błogosławionych" - dodał.

Kardynał Semeraro wyznał, że beatyfikacja w Markowej była dla niego bardzo silnym przeżyciem. "Nie ma wątpliwości co do tego, że ta beatyfikacja miała charakter jedyny w swoim rodzaju" - zaznaczył.

PAP/Darek Delmanowicz

PAP/Darek Delmanowicz

Zwrócił uwagę na to, że w tym nadzwyczajnym przypadku błogosławiona została cała rodzina. Prefekt dykasterii położył nacisk na to, że w czasie postępowań kanonicznych ideologia nazistowska uważana jest za antychrzescijanską .

Reklama

Jak także zauważył, przykład rodziny męczenników wskazuje, że "samemu nie zostaje się świętym". Odnotował, że nie ma innych błogosławionych z przeszłości, którzy mieliby tak bogatą dokumentację fotograficzną, co jest zasługą ojca rodziny, Józefa.

Kardynał Marcello Sameraro wyraził nadzieję, że Józef Ulma zostanie patronem fotografów.

Marszałek Władysław Ortyl mówił, że w przyszłym roku, gdy minie 80 lat od masakry rodziny, władze województwa planują dalej promować jej historię. Zapowiedział starania o to, by rodzina stała się patronem województwa podkarpackiego.

Grzegorz Gałązka opowiadał między innymi o fotograficznej pasji Józefa Ulmy i wyraził wdzięczność kardynałowi Semeraro za propozycję ogłoszenia go patronem fotografów.

Podziel się cytatem

Reklama

List z pozdrowieniami dla uczestników spotkania wystosowała szefowa Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy Grażyna Ignaczak-Bandych.

Seria kilkudniowych wydarzeń poświęconych błogosławionej rodzinie rozpoczęła się w Rzymie w piątek. Otworzyła je projekcja filmu „Ulmowie. Błogosławiona rodzina”, dokumentu w reżyserii Dariusza Walusiaka. Pokazy odbyły się także w polskim kościele św. Stanisława. Otwarto tam też wystawę „Samarytanie z Markowej. Ulmowie – Polacy zamordowani przez Niemców za pomoc Żydom”.

W niedzielę, także w polskim kościele, zaprezentowana została szopka z Markowej. Żłóbek, nawiązujący również do rodziny Ulmów, będzie od 8 grudnia wystawiony na dorocznej międzynarodowej wystawie „100 szopek w Watykanie” w skrzydle kolumnady przy placu Świętego Piotra.

Reklama

W środę w Audytorium koło Watykanu odbędzie się koncert „Psalmy pokoju i dziękczynienia” za beatyfikację męczenników. Wystąpią między innymi Shulem Lemmer, Yaakov Lemmer, Menachem Bristowski, Andrzej Lampert, Golec uOrkiestra, Grzegorz Wilk, Ricky Lion, Maria Coman, Izabela Szafrańska, Małgorzata Markiewicz, Alicja Węgorzewska-Whiskerd, Klaudia Majkowska, orkiestra i chór Opery i Filharmonii Podlasia oraz Filharmonii z Białegostoku.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ adj/

2023-12-04 12:54

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Markowa: Podkarpackie Święto Młodych i koncert “Nie ma większej miłości”

Jutro, w przeddzień beatyfikacji Rodziny Ulmów, zamordowanej w Markowej przez niemieckich żandarmów za ukrywanie prześladowanych Żydów, odbędzie się tam Podkarpackie Święto Młodych z Rodziną Ulmów. Wieczorem natomiast zgromadzeni na markowskim stadionie zobaczą koncert zatytułowany "Nie ma większej miłości". Wystąpią m.in. Justyna Steczkowska oraz zespoły Full Power Spirit i Pectus.

Podkarpackie Święto Młodych z Rodziną Ulmów odbędzie się przed kościołem parafialnym w Markowej. – Przede wszystkim będzie to dziękczynienie młodych za rodzinę Ulmów, ale patrząc szerzej w ogóle dziękczynienie za instytucję rodziny - powiedział KAI ks. Marcin Wilk, duszpasterz młodzieży archidiecezji przemyskiej. - Będą tańce, rozmowy, zabawy integracyjne, spotkania i koncerty – zachęca duchowny.

CZYTAJ DALEJ

Polski ksiądz z Charkowa: przez te dwa lata nigdy nie pomyślałem, żeby wyjechać z Ukrainy

2024-02-24 08:53

[ TEMATY ]

Ukraina

Karol Porwich/Niedziela

Przez te dwa lata nigdy nie pomyślałem, żeby wyjechać z Ukrainy. Wręcz przeciwnie, jeszcze bardziej uświadomiłem sobie, że powinienem tu być i pomagać na miejscu, aby ta wojna się dzisiaj, jutro zakończyła” - powiedział PAP dyrektor Caritas-Spes-Charków ks. Wojciech Stasiewicz.

Pochodzący z Lublina ks. Wojciech Stasiewicz posługuje we wschodniej Ukrainie od 2006 r. Jest dyrektorem Caritas-Spes-Charków, wikariuszem w parafii katedralnej w Charkowie. Zapytany o aktualną sytuację podkreślił, że od dwóch miesięcy trwa zwiększony atak rosyjski na miasto. "Odzwyczailiśmy się od takiej intensywności. Bywały dni, że trzykrotnie w ciągu dnia były ostrzały rakietowe i to, np. na bloki mieszkalne, domki jednorodzinne, szpital, szkołę, hotele – miejsca zupełnie niezwiązane z armią. W ostatnim czasie wiele osób zginęło po uderzeniach rakietowych w Charkowie" – wyjaśnił duchowny.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: II Skupienie Synodalne

2024-02-24 22:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Pieśnią do Ducha Świętego rozpoczęło się drugie skupienie synodalne dla przedstawicieli tzw. synodów parafialnych, których prace trwają we wszystkich parafiach Archidiecezji Łódzkiej od ubiegłego roku. Tematem skupienia, które dla Łodzi odbyło się w parafii pw. św. apostołów Piotra i Pawła, była misja Kościoła w parafii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję