Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Razem z Maryją wsłuchujemy się w Boże Słowo

Rozważania do Ewangelii Łk 1, 26-38.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Piątek, 8 grudnia. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, uroczystość

• Rdz 3, 9-15.20 • Ps 98, 1-4 • Ef 1, 3-6.11-12 • Łk 1, 26-38

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bóg posłał anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do Dziewicy poślubionej mężowi, imieniem Józef, z rodu Dawida; a D ziewicy było na imię Maryja. Anioł wszedł do Niej i rzekł: «Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą, błogosławiona jesteś między niewiastami». Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co miałoby znaczyć to pozdrowienie. Lecz anioł rzekł do Niej: «Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie On wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca». Na to Maryja rzekła do anioła: «Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?» Anioł Jej odpowiedział: «Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym. A oto również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła w swej starości syna i jest już w szóstym miesiącu ta, która uchodzi za niepłodną. Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego ». Na to rzekła Maryja: «Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa». Wtedy odszedł od Niej anioł.

Przeżywamy dziś uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Prawda o niepokalanym poczęciu Maryi jest dogmatem wiary, ogłoszonym uroczyście 8 grudnia 1854 r. przez papieża Piusa IX. W bulli ogłaszającej dogmat, zwierzchnik Kościoła napisał: Najświętsza Maryja Panna od pierwszej chwili swego poczęcia – mocą szczególnej łaski i przywileju wszechmocnego Boga, mocą przewidzianych zasług Jezusa Chrystusa, Zbawiciela rodzaju ludzkiego – została zachowana nietknięta od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego. Maryja, wolna od grzechu pierworodnego, pozostała niepokalaną do końca swych ziemskich dni. Nie popełniła też żadnego, nawet najmniejszego, grzechu osobistego. Być może kiedy patrzymy na Maryję pod kątem jej życia nieskalanego grzechem, wydaje nam się niedoścignionym ideałem. Tymczasem nie do końca tak jest. Owszem, nie jesteśmy niepokalani. Przyszliśmy na świat obciążeni grzechem pierworodnym, ale zostaliśmy uwolnieni od niego w sakramencie chrztu świętego. Popełniamy też grzechy osobiste, ale wyznając je w sakramencie pokuty i pojednania, pozwalamy, aby Krew Chrystusa obmywała nas i uwalniała od grzechu. Jest jednak jeszcze coś, co nas duchowo oczyszcza, pomaga przezwyciężać zło, pokusy i sprawia że upodobniamy się do Niepokalanej. Jest to Boże Słowo. W rozważanej dziś scenie zwiastowania, Maryja wyraża ufność w Słowo Boga: Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa! Maryja będzie wierna Bożemu Słowu przez całe swe życie. To właśnie dzięki Słowu, którego będzie szukać, które będzie rozważać, któremu będzie ufać, na którym się będzie duchowo opierać i którym będzie żyć, pozostanie Niepokalaną – nietkniętą przez grzech – przez całe swe ziemskie życie. W tym właśnie Maryja jest dla nas wzorem. Możemy razem z Nią jeszcze bardziej wsłuchiwać się w Boże Słowo, medytować je, brać je do serca, ufać mu i żyć nim. W ten sposób mamy szansę stawać się podobni do Maryi, „niepokalani” – wolni od grzechu dzięki Słowu i łasce Boga.

Reklama

J.G.

ROZWAŻANIA NA ROK 2024 JUŻ DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "ŻYĆ EWANGELIĄ". DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2023-11-21 14:06

Ocena: +17 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Oddaj mi swoje serce” - mówi dziś do Ciebie Jezus

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mt 16, 13-19.

Czwartek, 22 lutego. Święto katedry św. Piotra Apostoła

CZYTAJ DALEJ

Kard. Cantalamessa do Papieża i Kurii: to Jezus ma być naszym chlebem

2024-02-23 22:58

[ TEMATY ]

Cantalamessa

flickr.com

Jezus jest chlebem życia wiecznego nie tylko ze względu na to, co daje, ale także - i przede wszystkim - ze względu na to, kim jest. Słowo i Sakrament pozostają tylko środkami; życie Nim i w Nim stanowi cel - wskazał kard. Raniero Cantalamessa w pierwszym kazaniu wielkopostnym dla Papieża i Kurii Rzymskiej. Zapowiedział, że tegoroczny cykl poświęci słowom, w których Jezus, mówiąc „Ja jestem”, objawia samego siebie.

Dziś papieski kaznodzieja skupił się na wyznaniu: „Ja jestem chlebem życia”.

CZYTAJ DALEJ

Skandaliczne słowa MZ: Lekarze, którzy odmawiali aborcji, nie zostaną konsultantami krajowymi i wojewódzkimi

2024-02-24 19:21

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

Ministerstwo Zdrowia informuje, że lekarze, "którzy narażali zdrowie i życie kobiet, odmawiając terminacji ciąży zgodnej z polskim prawem", nie zostaną powołani na konsultantów krajowych i wojewódzkich - podano na profilu resortu zdrowia na platformie "X".

"Ministerstwo Zdrowia informuje, że lekarze, którzy narażali zdrowie i życie kobiet, odmawiając terminacji ciąży zgodnej z polskim prawem, nie zostaną powołani na konsultantów krajowych i wojewódzkich" - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję