Reklama

Książki

„Życie i śmierć Teresy Neumann z Konnersreuth" - biografia mistyczki

Przez 35 lat jej jedynym pokarmem była Komunia święta, którą codziennie przyjmowała – biografia sługi Bożej Teresy Neumann, niemieckiej mistyczki i stygmatyczki, ukazała się właśnie w serii Biblioteki „Niedzieli”.

„Życie i śmierć Teresy Neumann z Konnersreuth" to opowieść o życiu niemieckiej mistyczki, spisana przez jej przyjaciółkę, Anni Spiegl. Publikacja wzbogacona została zdjęciami z Archiwum Klasztoru w Konnersreuth. Tłumaczem polskiego wydania jest ks. dr hab. Zdzisław Małecki, autor książek i artykułów o tematyce biblijnej.

Teresa Neumann, znana jako Teresa z Konnersreuth, urodziła się w nocy z 8 na 9 kwietnia 1898 r., była to noc z Wielkiego Piątku na Wielką Sobotę, w Konnersreuth, w diecezji Regensburg, tuż przy granicy czeskiej. Była pierwszym z jedenaściorga dzieci, których ojciec był krawcem i posiadał niewielkie gospodarstwo rolne. Jako młoda i silna dziewczyna została przez rodziców oddana na służbę do bogatego bauera. 10 marca 1918 r., podczas gaszenia pożaru uległa wypadkowi. Choroba rozwinęła się aż do całkowitego paraliżu i utraty wzroku. 29 kwietnia 1923 r., w dniu beatyfikacji Teresy z Lisieux, odzyskała nagle wzrok, a 17 maja 1925 r., w dniu kanonizacji świętej z Lisieux, została uzdrowiona z paraliżu. W Wielkim Poście 1926 roku otrzymała dar oglądania scen z życia Pana Jezusa oraz znaki pięciu ran na ciele, jakie odniósł Chrystus na Krzyżu – na rękach, nogach i boku. Od 1927 r. do śmierci w 1962 r., jej jedynym pokarmem była Komunia święta, którą codziennie przyjmowała.

Anni Spiegl w oparciu o liczne świadectwa i własne wspomnienia opisuje m. in., że przez ponad 30 lat Teresa Neumann nic nie jadła ani nie piła. Jej jedynym pokarmem była Komunia św., którą przyjmowała codziennie.

Reklama

Po swoim uzdrowieniu Teresa Neumann prowadziła aktywne życie. Przyczyniła się do ufundowania w Fockenfeld seminarium dla spóźnionych powołań oraz do założenia klasztoru Sióstr Karmelitanek w Konnnersreuth.

Teresa Neumann zmarła 18 września 1962 r. Została pochowana na parafialnym cmentarzu w opinii świętości. 13 lutego 2005 roku biskup Regensburga Gerhard Ludwig Müller, obecny prefekt Kongregacji Nauki Wiary w Rzymie, otworzył jej proces beatyfikacyjny.

„Będąc w sierpniu 2013 r. na zastępstwie wakacyjnym w niemieckiej parafii Thiersheim, oddalonej 15 kilometrów od Konnersreuth, gdzie spoczywa Teresa, odwiedziłem jej grób i dom rodzinny. Zetknąłem się tam z książką Anni Spiegl. Postanowiłem ją przetłumaczyć na język polski, aby polscy czytelnicy mogli poznać jej nadzwyczajne życie kierowane łaską Bożą, jaką obdarzył Bóg Teresę i prowadził trudną drogą cierpień, jakie przeżył Pan Jezus podczas męki i śmierci na Krzyżu” - pisze ks. Zdzisław Małecki w Przedmowie do książki.

2014-05-30 17:26

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przeciw deprawacji władzy

Najnowsza książka Białego Kruka – „Dialogi o naprawie Rzeczypospolitej” zawiera rozważne i arcyciekawe rozmowy toczone między Leszkiem Sosnowskim, cenionym prezesem Białego Kruka, znakomitym wydawcą, wybitnym redaktorem i publicystą, a prof. Krzysztofem Szczerskim, politologiem o uznanym autorytecie, jednym z najciekawszych polityków III RP. To książka frapująca dla wszystkich interesujących się polityką, a dla samych polityków – lektura wręcz obowiązkowa, zaś dla każdego myślącego patrioty – niezbędny oręż w walce z antypolską i antychrześcijańską kampanią.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już sprawcy, ale trzeba pomóc osobom, które skrzywdził

2022-11-28 10:02

[ TEMATY ]

ks. Piotr Studnicki

Episkopat News

Ks. Piotr Studnicki

Ks. Piotr Studnicki

Delegaci diecezji bielsko-żywieckiej, koszalińsko-kołobrzeskiej oraz pelplińskiej proszą o kontakt osoby, które zostały skrzywdzone przez ks. Eugeniusza Surgenta. Komunikaty w tej sprawie zostały odczytane w parafiach, w których niegdyś posługiwał duchowny na terenie tych trzech diecezji.

– Ogrom krzywdy wyrządzonej przez ks. Eugeniusza Surgenta szokuje i przeraża, ale tym bardziej w tym momencie powinniśmy myśleć o osobach skrzywdzonych. Sprawca już nie żyje, nie można przeprowadzić procesu karnego, ale pokrzywdzeni przez niego do dziś noszą w sobie bolesne skutki jego przestępstw. Należy im pomóc. Dlatego ważna jest inicjatywa diecezji, na terenie których duchowny przed laty pracował i odczytanie w parafiach, w których posługiwał ks. Surgent komunikatów skierowanych do skrzywdzonych – podkreśla ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Kijów: nuncjusz spotka się z obrońcami życia

2022-11-28 12:12

[ TEMATY ]

Ukraina

Adobe Stock

Nuncjusz apostolski na Ukrainie, abp Visvaldas Klubokas zapowiedział, że po Świętach Bożego Narodzenia (zarówno według kalendarza gregoriańskiego jak i juliańskiego) chętnie spotka się ze środowiskami obrońców życia, które wyraziły swoje zastrzeżenia wobec nominacji do Papieskiej Akademii Życia osób znanych z poglądów proaborcyjnych – podaje portal CREDO.

17 listopada 2022 roku ukraińscy obrońcy życia wystosowali list otwarty adresowany do nuncjusza apostolskiego na Ukrainie, zwierzchnika UKGK, arcybiskupa metropolity lwowskiego, a także Synodu Biskupów UKGK i Konferencji Biskupów Katolickich. Pytano w nim dlaczego do Papieskiej Akademii Życia zostali powołani proaborcjoniści. Otrzymali odpowiedź od nuncjusza apostolskiego na Ukrainie, arcybiskupa Visvaldasa Kulbokasa, który stwierdził, że: „Naszym obowiązkiem i prawem jest również wyrażanie naszych obaw wobec hierarchii kościelnej”. Przedstawiciel Ojca Świętego zgadza się z autorami apelu, że „ochrona życia ludzkiego jest naszą wspólną odpowiedzialnością”. Zaznaczył również, że chętnie przedyskutuje te ważne kwestie z autorami listu. Spotkanie odbędzie się prawdopodobnie po świętach (według obu kalendarzy). We wspomnianym liście obrońców życia padło pytanie, dlaczego członkami Papieskiej Akademii Życia są osoby, które otwarcie popierają aborcję, i nie ma oficjalnego stanowiska Watykanu w sprawie proaborcyjnego stanowiska wpływowych polityków.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję