Reklama

Z Watykanu

Audiencja Generalna

Maryja uczy Kościół modlitwy

Podczas audiencji generalnej, która odbyła się w Watykanie 14 marca, Ojciec Święty rozpoczął cykl katechez mówiących o modlitwie w Dziejach Apostolskich i Listach św. Pawła. Podkreślił, że czcić Matkę Jezusa w Kościele oznacza uczyć się od Niej być wspólnotą, która się modli. Wskazał na Najświętszą Maryję Pannę jako nauczycielkę modlitwy. Mówiąc o modlitewnej obecności Matki Bożej, Benedykt XVI zaznaczył, że etapy drogi Maryi od domu w Nazarecie do domu w Jerozolimie, poprzez krzyż, pod którym Syn powierzył Jej apostoła Jana, naznaczone są zdolnością do utrzymania trwałego klimatu skupienia, aby medytować każde wydarzenie w ciszy swojego serca, w obliczu Boga.
Zachęcił, aby zawierzyć Maryi każdą fazę naszego życia, w tym nasze ostateczne przejście do wieczności. - Niech Maryja uczy nas potrzeby modlitwy i pokazuje nam, że tylko dzięki stałej więzi, intymnej, pełnej miłości wobec Jej Syna, możemy odważnie wyjść z „naszego domu”, aby dotrzeć do krańców świata i głosić wszędzie Pana Jezusa, Zbawiciela świata - powiedział Benedykt XVI.

Siewca wyszedł siać

Benedykt XVI naucza

„Gorliwość o dom Twój mnie pożera” (Ps 69 [68], 10). Psalm ten jest wołaniem o pomoc w sytuacji skrajnego zagrożenia ze względu na nienawiść wrogów: sytuacja, którą Jezus będzie przeżywał w swojej męce. Gorliwość o Ojca i o Jego dom doprowadzi Go aż do krzyża: Jego gorliwość jest gorliwością miłości, która osobiście płaci, a nie taką, która chciałaby służyć Bogu drogą przemocy. Albowiem „znakiem”, jaki Jezus da jako dowód swojej władzy, będzie właśnie Jego śmierć i zmartwychwstanie.
Podczas modlitwy „Anioł Pański”, 11 marca 2012 r.

„Zmiłuj się nade mną, Boże, w swojej łaskawości, w ogromie swego miłosierdzia wymaż moją nieprawość!” (Ps 51 [50], 3). Niech to wielkopostne błaganie, które Kościół zanosi do Boga słowami pokutnego Psalmu, będzie dla nas przedmiotem rekolekcyjnych przemyśleń i wezwaniem do nawrócenia. Maryi, Matce Zbawiciela, polecajmy w wytrwałej modlitwie wszelkie trudności, zmartwienia i pragnienie przemiany życia. Wam tu obecnym i waszym bliskim z serca błogosławię.
Do Polaków podczas audiencji generalnej, Watykan, 14 marca 2012 r.

Uwaga na los dzieci!

Świat zapomina o dramacie

Reklama

Wspólnocie międzynarodowej trzeba przypominać o pilnej potrzebie ochrony dzieci - uważa abp Silvano Tomasi, stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy genewskich agendach ONZ. Na marginesie debaty o ochronie mniejszości seksualnych, która odbyła się w Radzie Praw Człowieka, wypowiedział się on również w kwestii dzieci. - Sytuacja wielu z nich jest naprawdę dramatyczna - stwierdził watykański dyplomata. W wywiadzie dla Radia Watykańskiego przypomniał najbardziej brutalne formy łamania praw dziecka. - Mamy do czynienia z ok. 300 tys. dzieci wcielonych siłą w szeregi wojska. Walczą one teraz w ponad 30 konfliktach. 215 mln dzieci zmusza się do pracy, z tego 115 mln do pracy niebezpiecznej. Ale prawa dziecka łamie się też na wiele innych sposobów. Dzieci doznają krzywdy w rodzinach, szkołach, w swym naturalnym środowisku, a także w więzieniach, gdzie zamyka się również młodocianych migrantów, którzy ubiegają się np. o azyl polityczny. Są to bardzo poważne problemy, które wciąż czekają na rozwiązanie - stwierdził abp Tomasi.

Papież w trójwymiarze

Nowe technologie w Watykanie

Beatyfikacja Jana Pawła II była największym wydarzeniem kościelnym ubiegłego roku, dlatego stała się okazją, by po raz pierwszy eksperymentalnie zarejestrować ją w technice 3D, czyli obrazu trójwymiarowego. Mówił o tym dyrektor watykańskiego ośrodka telewizyjnego w czasie prezentacji filmu pt. „Gigant” w siedzibie włoskiego Radia i Telewizji RAI. Ten 22-minutowy zapis opowiada o beatyfikacji polskiego Papieża, a przygotowała go telewizja włoska, wykorzystując materiały nakręcone przez ekipę watykańską.
Ks. Federico Lombardi SJ zauważył, że po raz pierwszy w technice trójwymiarowej, a nie tylko wysokiej rozdzielczości HD, zarejestrowano wydarzenie watykańskie z udziałem Papieża. Jest to - podkreślił watykański rzecznik - wybór strategiczny i obowiązkowy. Stał się możliwy dzięki współpracy z japońską firmą SONY. Odnosząc się do kolejnych rejestracji liturgii watykańskich, zauważył, że konieczna jest jeszcze pewna refleksja nad tego typu przekazem z wydarzeń religijnych, by umożliwić widzom duchowy udział w takich transmisjach.

Na blogach piszą

Można zatem zasadnie zapytać, co stanowi o jedności Kościoła w wymiarze widzialnym. Różnice dotyczą przecież spraw, wydawałoby się, podstawowych: sposobów działania, tradycji liturgicznych i twierdzeń teologicznych.
Odpowiedź jest tu jednak bardzo prosta. W jedności z Kościołem są ci, którzy chcą być jego członkami, którzy poddają się jego osądowi i władzy, którzy trwają w wyznaczonych przez jego nauczanie granicach. Jedność różnorodnych tradycji i przekonań katolickich wynika z oparcia się na Duchu Świętym, na wlanej przez Niego w serce człowieka miłości. Jedność oparta jest na jednym chrzcie jako sakramencie odrodzenia, na jednej Eucharystii, która jest udziałem w ciele Chrystusa, i na jednym namaszczeniu przez Ducha Świętego w bierzmowaniu. A trwanie tej jedności zapewnia nieprzerwana sukcesja apostolska, czyli łańcuch przekazywania władzy pasterskiej, począwszy od Apostołów do dnia dzisiejszego. Stąd właśnie wynika szczególna rola Biskupa Rzymu jako Następcy św. Piotra.
Leszek71

Pozwoliliśmy państwu decydować o naszym życiu, zatem nie zdziwmy się, kiedy państwo zacznie decydować również o naszej śmierci.
GadającyGrzyb

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La Salette

2021-09-18 22:50

[ TEMATY ]

La Salette

Monika Książek

Jest rok 1846. Francja przechodzi poważny kryzys, epokę fermentu i zmian społecznych. Kraj przeżywa najpierw rewolucję, czasy napoleońskie, wreszcie lata nędzy. Rodzi się moda na racjonalizm i krytykę Kościoła. W wielu miejscach z wolna zanika wiara.

Nawet najzdrowsze zdawałoby się środowiska – wsie – tracą swą tożsamość i wyrzekają się swoich tradycji. W Corps ludzie żyją tak, jakby Boga nie było. Tam właśnie mieszkała Melania Calvat (lub Mathieu). W 1846 r. miała czternaście lat. Tam żył też jedenastoletni Maksymin Giraud. Choć oboje mieszkali w tej samej parafii, La Salette, pierwszy raz spotkali się dopiero na dwa dni przed objawieniem się Matki Najświętszej. Nic dziwnego, byli tak różni, że nawet gdyby się gdzieś zobaczyli, nie zauważyliby swojej obecności.

CZYTAJ DALEJ

Młodzi, odwagi! ON jest – nie bójcie się!

2021-09-19 10:24

[ TEMATY ]

Kana młodych

Karol Porwich/Niedziela

Mimo deszczu, mimo aury, która zachęcała do zostania w domu, ci młodzi postanowili, że tego sobotniego popołudnia nie spędzą przed telewizorami. Wstali z kanap i przyjechali. Konkretnie - do Częstochowy, na wydarzenie, które już wpisało się w kalendarz i pamięć, czyli na Kanę Młodych.

Kana Młodych to spotkanie młodzieży z archidiecezji częstochowskiej. Odbywało się w różnych miejscach, w tym roku organizatorzy postawili na zlokalizowanie w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej. Choć pogoda nie dopisała, dopisały humory! I to wbrew obiegowej opinii, jakoby w kościele nie można było dostrzec już nawet jednej młodej osoby... Co prawda nie w kościele, a na seminaryjnych błoniach zobaczyliśmy wielu młodych ludzi, którzy przyjechali z różnych zakątków naszej archidiecezji, a także z samej Częstochowy. Do udziału w "Kanie" zaproszeni byli wszyscy ludzie młodzi od klasy 8. szkoły podstawowej wzwyż - szczególnie kandydaci do bierzmowania, ale też ci, którzy już przyjęli bierzmowanie, członkowie wspólnot i ruchów młodzieżowych, ale też i ci młodzi duchem.

CZYTAJ DALEJ

”Cieszę się, że jest tutaj miejsce, gdzie mieszka Bóg” - "Sacramentum dedicationis" w Pruszowicach

2021-09-19 20:42

ks. Łukasz Romańczuk

Obrzęd namaszczenia ołtarzem krzyżmem świętym

Obrzęd namaszczenia ołtarzem krzyżmem świętym

Uroczystościom dedykacji kościoła filialnego pw. św. Jana Pawła II przewodniczył ks. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. Świątynia była budowana kilkanaście lat, a nad budową czuwał proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa we Wrocławiu - Pawłowicach - ks.kan. Michał Machał.

Zanim rozpoczęły się Eucharystia, wierni przywitali metropolitę wrocławskiego w swojej świątyni, a przedstawicielka parafii przedstawiła historię powstania świątyni.- Uczestniczymy w uroczystości, która pierwotnie miała się odbyć 6 czerwca, a następnie na 20 października 2020 roku, a przesunięta ze względu na pandemię COVID -19 - na 18 września 2021. Przygotowani duchowo przez parafialne misje święte oraz dni skupienia i rekolekcje przed odpustem naszej parafii przystępujemy do wielkiej uroczystości w naszym kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję