Reklama

Z kraju

Niedziela Ogólnopolska 13/2012, str. 7

Marcin Żegliński

Ks. Wiesław Niewęgłowski

Ks. Wiesław Niewęgłowski

Państwo - Kościół

Ułamek procenta dla Kościoła?

Traktujemy ten projekt tylko jako punkt wyjścia w dyskusji - tak abp Sławoj Leszek Głódź, współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu, odniósł się do przedstawionej 15 marca br. podczas obrad tej Komisji propozycji likwidacji Funduszu Kościelnego, która wyszła od strony rządowej. Rząd proponuje, by obywatele mieli prawo do przeznaczenia 0,3 proc. należnego podatku rocznego na cele misji Kościołów i związków wyznaniowych. Abp Głódź poinformował dziennikarzy, że tę sprawę będzie rozpatrywać teraz zespół finansowy, działający w ramach Komisji Konkordatowych (rządowej i kościelnej). Prace tego zespołu mają być początkiem wypracowania w Polsce całościowego systemu finansowania niektórych aspektów działalności Kościoła, podobnie jak zostało to rozwiązane w innych krajach Europy. Wyjaśnił, że zarówno rząd, jak i Kościół zobowiązały się do tego, podpisując Konkordat, ale do dziś nie zostało to zrealizowane.
Przedmiotem obrad Komisji była także nowa ustawa o działalności leczniczej, według której hospicja i inne placówki pozarządowe będą traktowane na równi z instytucjami gospodarczymi. Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej wycofało się z tego projektu, deklarując, że zostaną naniesione poprawki do tej ustawy.
Minister Krystyna Szumilas natomiast uspokajała, że kontrowersje dotyczące nowego rozporządzenia MEN, na mocy którego religia znalazła się poza ramowym planem nauczania, miały charakter techniczny. Zapowiedziała, że powstanie zespół dwustronny, który to rozporządzenie dopracuje i naniesione zostaną korekty.
Poruszono także sprawę nieprzyznania Telewizji Trwam koncesji na cyfrowym multipleksie. Przedstawiciele Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji poinformowali stronę kościelną, że do końca 2013 r. zostanie rozpatrzona sprawa przyznania koncesji na multipleksie czterem nowym podmiotom.

Warszawa

Kapłan i pisarz

Reklama

Nietuzinkową wystawę można obejrzeć w warszawskim kościele pw. św. Andrzeja i św. Alberta na placu Teatralnym. Na ekspozycji zgromadzono 50 książek. Autorem wszystkich zaprezentowanych dzieł jest ks. Wiesław Niewęgłowski.
- Dla mnie pisanie jest dalszym ciągiem posługi kapłańskiej - mówi „Niedzieli” duszpasterz środowisk twórczych w Polsce.
Zgromadzone na wystawie tytuły doczekały się 70 wydań. Są wśród nich książki poświęcone religii, kulturze i sztuce. Na szczególną uwagę zasługują unikatowe publikacje przybliżające aktywność duszpasterstwa środowisk twórczych. Autor udokumentował historię duszpasterstwa od początku działalności, tj. od 1978 r.
Ks. Niewęgłowski studiował filologię polską, teatrologię i teorię filmu. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1970 r. Były duszpasterz akademicki organizował Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej, a od 1987 r. jest duszpasterzem Środowisk Twórczych w Polsce.
Ks. Wiesław Niewęgłowski wykładał na wielu uczelniach, m.in. w seminariach duchownych, na UKSW i akademiach - Teatralnej i Sztuk Pięknych. Piętnaście lat temu został szefem programów katolickich w TVP3 i Warszawskim Ośrodku Telewizyjnym. Również to doświadczenie znalazło swoje odbicie w pisarskiej twórczości kapłana, m.in. w książce pt. „Kościół i media w dialogu”.
W sumie przez 35 lat pracy pisarskiej ks. Wiesław Niewęgłowski napisał ok. 60 książek. Ale katalog ten nie jest zamknięty. Jeszcze w tym roku na rynku księgarskim ukaże się kolejna książka. - Będzie ona dotyczyła ziemi Jezusa - zdradza czytelnikom „Niedzieli” duszpasterz środowisk twórczych.

Wrocław

Świat podziwia polską matkę

W reakcji na historię Joanny Krzysztonek z Wrocławia, która, aby ocalić czekające na narodzenie bliźniaki, przebywała przez 75 dni w niewygodnej pozycji, z uniesionymi w górę nogami, pojawiły się na zagranicznych forach internetowych takie m.in. komentarze: „Ta kobieta zasługuje na medal”, „To prawdziwie heroiczna miłość”, „Pełny szacunek dla polskich kobiet za ich determinację”.
Obszerny artykuł o 31-letniej Polce zamieścił największy portal obrońców życia LifeSiteNews. Przypomniał, że pani Joanna początkowo spodziewała się trojaczków, jednak w 5. miesiącu ciąży pojawiły się komplikacje. Przedwczesny poród spowodował, że straciła jedno z dzieci.
Dzięki poświęceniu i determinacji matki, dzieci - Iga i Ignacy - urodziły się całe i zdrowe 15 lutego br. w 32. tygodniu rozwoju płodowego.

Cudzysłów

Chrystus wprowadził rzesze ludzkie do nieba przez krzyż - i nasze cierpienie może niekiedy otworzyć niebo wielu ludziom.
* * *
Bóg nigdy nie rezygnuje ze swoich dzieci, nawet takich, które stoją plecami do Niego.
* * *
Najważniejsze jest zwycięstwo w małym, w czymś niesłychanie małym - nad sobą.
Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

W Katyniu w tym roku nie będzie państwowych uroczystości - poinformował „Nasz Dziennik”. Dziennikarze gazety kontaktowali się z wszystkimi możliwymi instytucjami. Z podanych im informacji wynika, że żadnych uroczystości nie będzie.

W Smoleńsku burmistrz Ursynowa widział w prywatnym garażu szczątki TU-154 oraz fragmenty ubrań. Właściciel chciał je oddać Polakom, a ci zawiadomili polską prokuraturę.

„Rzeczpospolita” ustaliła, że Donald Tusk bez porozumienia z rządem zgodził się nie tylko na pakt fiskalny, ale również na inne uzgodnienia, m.in. te, które regulują sposób postępowania w Trybunale Sprawiedliwości przeciw państwom, które naruszyły postanowienia paktu.

„Uważam Rze” dowiedziało się, że Donald Tusk jest jedynym kandydatem Europejskiej Partii Ludowej na szefa Komisji Europejskiej w 2014 r.

Związki zawodowe NSZZ Solidarność i OPZZ ostrzegają rząd, że jeśli nie zgodzi się na referendum w sprawie reformy emerytalnej, zorganizują wielkie protesty społeczne podczas EURO 2012.

Bp Adam Lepa z Łodzi został wybrany przez Konferencję Episkopatu Polski na członka Rady Stałej. Jest on drugim biskupem pomocniczym w tym gremium.

TVP otrzymała w 2011 r. z abonamentu 205,4 mln zł - to najniższa kwota w historii. Na realizację misji wydała ponad 1 mld 629 mln zł - wynika z rocznego sprawozdania z wykorzystywania wpływów abonamentowych, które przedstawiła telewizja publiczna.

MEN chce, aby od 1 września 2014 r. w ramach programu „Cyfrowa szkoła” uczniowie mieli dostęp do darmowych e-podręczników z 18 przedmiotów. Podręczniki te mają być udostępniane na wolnych licencjach.

Podwyżka cen wody już wkrótce. Wszystko przez ustawę o korytarzach przesyłowych, nakazującą wypłatę rekompensaty właścicielom nieruchomości, przez które przechodzą linie energetyczne, gazowe czy wodociągowe. Ceny wody mogą wzrosnąć nawet o 100 proc.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Opowiadamy Polskę światu”: W światowych mediach teksty przybliżające historię Polski

2021-09-17 07:52

[ TEMATY ]

Opowiadamy Polskę Światu

Karol Porwich/Niedziela

17 września w mediach kilkudziesięciu krajów świata zaczną pojawiać się teksty z kolejnej odsłony projektu „Opowiadamy Polskę światu”. Artykuły m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, czy historyków prof. Wojciecha Roszkowskiego i Rogera Moorhouse’a przybliżają najnowszą historię Polski, a także takie wartości, jak wolność i solidarność.

Teksty trafiły do ponad 50 redakcji na całym świecie i w najbliższych dniach będą publikowane m.in. we Francji, Włoszech, Niemczech, Rosji, Hiszpanii, Czechach, ale też w bardziej egzotycznych krajach, jak Wenezuela, Meksyk, Kuwejt, Maroko, Algieria, Senegal czy Singapur – informuje PAP Eryk Mistewicz, prezes Instytutu Nowych Mediów (INM), inicjator i organizator projektu "Opowiadamy Polskę światu".

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do samozniszczenia

2021-09-16 20:53

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

rodzina

małżeństwo

homoseksualizm

Vatican News/AFP

Benedykt XVI

Benedykt XVI

Również człowiek ma naturę, która została mu dana. Jej naruszanie bądź negowanie prowadzi do samozniszczenia – ostrzega Benedykt XVI w refleksji na temat konsekwencji przemian, jakie zachodzą w pojmowaniu małżeństwa i rodziny.

Papież Senior napisał tę analizę w związku z publikacją wyboru jego tekstów, które ukazały się dzisiaj we Włoszech w zbiorze pod tytułem: „Prawdziwa Europa. Tożsamość i misja”. Książkę wstępem opatrzył Papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji!

2021-09-18 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Jeśli w nas nie ma tego pragnienia - które Jezus objawia – tego wyjścia po za, tego wyjścia ku innym - jak nie ma w nas tego pragnienia, to boję się, że się nie modlimy. Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji. Prawdziwa modlitwa zawsze otworzy nam oczy na to powołanie, którym nas Jezus obdarzył. – mówił abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję