Reklama

Nowe publikacje poświęcone słudze Bożemu ks. Wincentemu Granatowi

Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu opublikowały dwie książki poświęcone osobie i myśli sługi Bożego ks. Wincentego Granata.
„Być jak pochodnia... «Humanitas» sługi Bożego ks. Wincentego Granata. Materiały z sesji, Sandomierz, 10 XII 2011 roku”, red. ks. Zdzisław Janiec, Sandomierz 2012.
Książka obejmuje materiały z sesji poświęconej refleksji nad „Humanitas” sługi Bożego ks. Wincentego Granata, zorganizowanej z inicjatywy biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza oraz postulatora procesu beatyfikacyjnego ks. prof. KUL dr. hab. Zdzisława Jańca. Zawiera teksty referatów, które wygłosili: ks. Stanisław Kowalczyk, ks. Walerian Słomka oraz Halina I. Szumił. W publikacji można przeczytać świadectwa o Słudze Bożym przedstawione przez tych, którzy się z nim bezpośrednio zetknęli: Piotra P. Gacha i Marię Wrzeszcz. Jest także homilia wygłoszona przez ks. Krzysztofa Guzowskiego podczas uroczystej Mszy św. koncelebrowanej w intencji rychłej beatyfikacji Sługi Bożego oraz słowo pasterskie bp. Henryka Tomasika na zakończenie Eucharystii. Z publikacji można również dowiedzieć się o najnowszych pracach poświęconych osobie i myśli ks. Wincentego Granata. Książka przytacza też modlitwy różnych osób, które wpisały się do „Księgi próśb i podziękowań”, wyłożonej przy grobie Sługi Bożego w kościele seminaryjnym św. Michała Archanioła. Pozycja ubogacona jest zdjęciami z sesji oraz z liturgii i błogosławieństwa oratorium Sługi Bożego.
„Dla Boga i Kościoła. Sługa Boży ks. Wincenty Granat - świadectwa”, oprac. i przygotowała do druku Halina Irena Szumił, Sandomierz 2012.
Publikację otwiera Przedmowa biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza, w której czytamy m.in.: „Niezwykłość intelektu czy pełniony urząd może onieśmielać, a nawet wzbudzać lęk. Jeśli jednak towarzyszy im potęga ducha, wyrastająca z nieustannego wpatrywania się w Boże oblicze, wówczas taka wielkość pociąga. Staje się na swój sposób ponadczasowa i uniwersalna. Przykładem tego może być osoba sługi Bożego ks. Wincentego Granata, świątobliwego kapłana i wybitnego teologa”.
Książka zawiera świadectwa różnych osób, które zetknęły się z ks. prof. Wincentym Granatem. Przytoczone są także niektóre przemówienia wygłoszone po jego śmierci.
Cenny jest rys biograficzny ks. Wincentego Granata. Są świadectwa z okresu młodości Profesora, z lat pracy w szkołach radomskich, z okresu pracy profesorskiej i wychowawczej w Sandomierzu, z lat działalności w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i z okresu pobytu w Niezdowie-Opolu Lubelskim na terenie Lubelszczyzny.
Książka zawiera aneks, w którym Urszula Stępień omówiła, urządzone w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu, oratorium poświęcone słudze Bożemu ks. Wincentemu Granatowi, oraz indeks nazwisk. Publikację wieńczy modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego.
Książka jest swego rodzaju dokumentem życia Księdza Profesora.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Tokio: olimpijskie złoto studenta UKSW

2021-08-02 19:02

Radosław Jóźwiak/Cyfrasport / newspix.pl

Student komunikacji medialno-marketingowej na UKSW Dariusz Kowaluk zdobył w Tokio olimpijskie złoto w sztafecie mieszanej 4 x 400 m. Nie biegł on wprawdzie w finale w sobotę 31 lipca, ale w półfinale przyczynił się do awansu drużyny i zdobycia złota.

Biało-czerwoni w biegu półfinałowym z czasem 3:09.87 ustanowili nowy rekord Europy. – Gratuluję w imieniu całej społeczności akademickiej. Jesteśmy dumni, że mamy takiego studenta – mówi rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski.

CZYTAJ DALEJ

Proboszcz Zuzeli: dla mojej mamy Prymas Wyszyński już za życia był święty

2021-08-03 11:31

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

Stefan Wyszyński

Wyszyński

Instytut Prymasowski

Prymas Wyszyński z Ojcem

Prymas Wyszyński z Ojcem

„Ks. Prymas jest obecny w moim sercu od lat dziecięcych. Dla mojej mamy kard. Wyszyński już za życia był święty. Ja w takim duchu byłem wychowany” – powiedział ks. Jerzy Krysztopa, proboszcz parafii w Zuzeli, gdzie 120 lat temu urodził się Stefan Wyszyński, późniejszy Prymas Polski, niebawem błogosławiony.

Stanisław Wyszyński i Julianna Karp – rodzice przyszłego Prymasa – pobrali się w 1899 r. w sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny w Prostyni (obecnie diecezja drohiczyńska), a na początku 1900 r. przybyli do Zuzeli. Stanisław pracował tam jako organista.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję