Reklama

Święto patronalne KUL

Odnowienie doktoratów

Niedziela Ogólnopolska 27/2012, str. 21

Roman Czyrka

Kard. Stanisław Nagy SCJ z rektorem KUL-u

Kard. Stanisław Nagy SCJ z rektorem KUL-u

W 1918 r. pierwszy rektor KUL ks. Idzi Radziszewski obrał Najświętsze Serce Jezusa patronem uniwersytetu. Od tego czasu co roku w piątek po oktawie Bożego Ciała Katolicki Uniwersytet Lubelski obchodzi święto patronalne.
Uroczystość, jaka odbyła się 15 czerwca br., zgromadziła studentów, wykładowców i zaproszonych gości. Spotkanie rozpoczęła Msza św. sprawowana pod przewodnictwem ordynariusza sandomierskiego bp. Krzysztofa Nitkiewicza, po której odbyło się poświęcenie kamienia węgielnego i wmurowanie aktu erekcyjnego budynku Centrum Transferu Wiedzy (Collegium Aegidianum), ostatniej części Collegium Jana Pawła II. Następnie w Auli im. Stefana kard. Wyszyńskiego zostały uhonorowane dwie ważne dla uniwersytetu osoby: kard. Stanisław Nagy oraz ks. prof. Stanisław Kowalczyk.
Ks. prof. Stanisław Kowalczyk, emerytowany profesor KUL i kierownik Katedry Filozofii Społecznej, za pracę i działalność na rzecz uniwersytetu otrzymał „Medal za Zasługi dla KUL”. Bp Ignacy Dec, przedstawiając laureata, podkreślił, że „należy on do tych myślicieli, którzy ukształtowali oblicze polskiej filozofii po II wojnie światowej”. - Opatrzność powołała go, by w trudnym czasie naporu filozofii marksistowskiej, a w ostatnim czasie różnego rodzaju prądów liberalistycznych, prezentować realistyczny wizerunek człowieka, Boga i świata - mówi bp Dec.
KUL uhonorował także swojego wybitnego ucznia i profesora. Kard. Stanisław Nagy przeżył uroczyste odnowienie doktoratu, które jest szczególnym wyróżnieniem wybitnych absolwentów i wyrazem uznania dla ich owocnej pracy na rzecz społeczeństwa, nauki i kultury w Polsce oraz na świecie. Jak podkreślał rektor KUL ks. prof. Stanisław Wilk, „odnowienie doktoratu jest traktowane na równi z nadaniem godności doktora honoris causa”. Kard. Nagy uzyskał stopień doktora z zakresu teologii fundamentalnej w 1952 r. na podstawie rozprawy „Urząd nauczycielski w Kościele pierwotnym”. Laudację na cześć Księdza Kardynała wygłosił ks. prof. Marian Rusecki, nazywając go „doskonałym diagnostą rzeczywistości współczesnej; takim, który wyczuwa prądy w życiu współczesnym, zagrażające Kościołowi i jego służbie w świecie”. Ks. Rusecki przypomniał drogę naukową kard. Nagyego, podkreślając m.in. jego zaangażowanie w powołanie i działalność Koła Naukowego Teologów, powierzoną mu przez Jana Pawła II pracę na stanowisku eksperta w dwóch synodach biskupów, czy opracowanie pierwszego w Polsce podręcznika eklezjologii pt. „Chrystus w Kościele. Zarys eklezjologii”. Wzruszony laureat dziękował za zorganizowanie wielkiego święta uczelni, która pozostawiła w jego sercu i pamięci wiele dobrych wspomnień. - Nie byłoby wydziału, gdyby nie było uniwersytetu: uniwersytetu o. Krąpca, uniwersytetu Jana Pawła II, uniwersytetu sług Bożych ks. Blachnickiego i rektora ks. Granata. To jest krąg ludzi, którzy sobą osłaniają to miejsce - mówił kard. Nagy.

(buk)

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Apel Jasnogórski z udziałem wiernych Archidiecezji Wrocławskiej

2021-09-17 21:52

ks. Łukasz Romańczuk

bp Jacek Kiciński

bp Jacek Kiciński

Dziś Apel Jasnogórski prowadzony był przez ks. bp. Jacka Kicińskiego 

Z racji Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej w kaplicy Cudownego Obrazu obecni byli kapłani, siostry zakonne i wierni świeccy z terenu naszej archidiecezji. 

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: Na kanaryjskiej wyspie La Palma grozi wybuch wulkanu; ogłoszono stan alarmowy

2021-09-17 16:18

[ TEMATY ]

Hiszpania

wulkan

Wyspy Kanaryjskie

WikiImages/pixabay.com

Blisko 21 tys. wstrząsów sejsmicznych odnotowano od 10 września na wyspie La Palma w archipelagu Wysp Kanaryjskich - poinformowało w piątek radio Cope, powołując się na ekspertów Instytutu Wulkanologicznego (Involcan).

Władze La Palmy ogłosiły żółty alarm (drugi w 4-stopniowej skali) i wezwały ludność do zachowania spokoju. Nie wyklucza się wybuchu wulkanu Teneguia w strefie Cumbre Vieja na południowym zachodzie wyspy.

CZYTAJ DALEJ

Nasze życie jest pielgrzymką - Eucharystia na Jasnej Górze pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego

2021-09-18 01:19

ks. Łukasz Romańczuk

Pasterka Maryjna

Pasterka Maryjna

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę o północy została odprawiona Pasterka Maryjna, której przewodniczył bp Jacek Kiciński. 

Na początku homilii bp Jacek mówił o celu pielgrzymki - Bardzo się cieszę i Bogu dziękuję, że możemy wspólnie przybywać do naszej Matki i powierzyć jej nasze intencje. Przychodzimy na Jasną Górę, bo jesteśmy powodowani miłością i wdzięcznością. Pragniemy zawierzyć nasze rodziny i nas samych opiece Maryi.
Przywołując Ewangelię o odnalezieniu Pana Jezusa w świątyni, w której to Jezus, Maryja i Józef udają się do Jerozolimy, bp Kiciński mówił o życiu ludzkim, jako pielgrzymce - Wszyscy pielgrzymujemy do domu Ojca. Pielgrzymką jest nasze życie i na tej drodze nie jesteśmy sami. Pielgrzymujemy z innymi, a od Chrztu Świętego, w naszej pielgrzymce wiary jest obecny Jezus, Maryja i Józef. Jednak w tej pielgrzymce może być tak, że gdzieś zagubimy Jezusa. Dzieje się, to gdy zatrzymujemy się na sprawach ziemskich, doczesnych. Jakże często jesteśmy zamyśleni, zapatrzeni. Mamy wiele spraw do załatwienia. Żyjemy pod presją spraw pilnych. To wszechobecne „muszę” sprawia, że nie mamy czasu na sprawy Boże. W dzisiejszym świecie jesteśmy świadkami duchowej acedii. To sprawia, że wchodzimy w przestrzeń letniości, bylejakości - nauczał hierarcha.
Biskup Jacek zauważył różnicę pomiędzy zagubieniem Jezusa, a Jego znalezieniem - To są pewne proporcje. Żeby Go odnaleźć potrzeba wysiłku. Dziś Maryja podpowiada nam, co trzeba czynić, aby odnaleźć Jezusa. Na pierwszym miejscu trzeba podjąć wysiłek poszukiwania. Nie można popaść w rozpacz. Dalej, należy szukać Go we wspólnocie. Nie ustawaj w poszukiwaniach i nie zniechęcaj się w działaniu. Gdy ktoś kogoś kocha, to szuka go nawet w ciemności nocy i nie ustaje w drodze. Prawdziwa miłość nie zna ograniczeń - mówił biskup i pytał: - Jeśli zgubię Jezusa, czy chce Go szukać? A jeśli szuka, to gdzie Go szukam? Co jest naszą Jerozolimą i gdzie jest nasza świątynia?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję