Reklama

U urszulanek w Łodzi

Niedziela Ogólnopolska 27/2012, str. 45

Marek Kamiński

Podczas urszulańskiej majówki w Łodzi, 18 maja 2012 r.

Podczas urszulańskiej majówki w Łodzi, 18 maja 2012 r.

Łódź zajmuje szczególne miejsce w działalności św. Urszuli Ledóchowskiej i jej szarych sióstr. W tym roku mija 90 lat obecności Matki Urszuli i Urszulanek Serca Jezusa Konającego w Łodzi i w Kościele łódzkim. Na więź Świętej z tym miastem zwrócił uwagę bł. Jan Paweł II, przemawiając na Lublinku w czasie łódzkiej stacji Kongresu Eucharystycznego 13 czerwca 1987 r.: „Z Łodzią jest mocno związana działalność bł. Urszuli Ledóchowskiej, założycielki Zgromadzenia Urszulanek Szarych... Matka Urszula często odwiedzała Łódź, a będąc sama znakomitą wychowawczynią i katechetką, żywo interesowała się problemami związanymi z nauczaniem religii”.
18 maja w Zgromadzeniu Sióstr Urszulanek SJK w Łodzi przy ul. Obywatelskiej 60 uroczyście obchodzono 92. rocznicę urodzin bł. Jana Pawła II, 90. rocznicę pracy i posługi Sióstr Urszulanek w Kościele łódzkim, a także 9. rocznicę kanonizacji w Rzymie Matki Urszuli. Na jubileuszowe spotkanie przybyli: bp Adam Lepa, ks. inf. Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny „Niedzieli”, ks. Jacek Molka - zastępca redaktora naczelnego „Niedzieli” ds. edycji diecezjalnych, ks. prał. Waldemar Kulbat - redaktor odpowiedzialny za edycję „Niedzieli Łódzkiej”, ks. prał. Ignacy Wielgus z Piotrkowa Trybunalskiego, ks. prał. Marian Wiewiórowski z Gomulina (zmarł 10 czerwca 2012 r.) oraz ks. Andrzej Chmielewski z Kazimierza. Przybyłych gości serdecznie przyjął proboszcz parafii pw. św. Urszuli Ledóchowskiej - ks. kan. Ryszard Szmist.
19 maja w Auli Zgromadzenia Sióstr Urszulanek odbyło się sympozjum poświęcone duchowości św. Urszuli Ledóchowskiej i Urszulankom SJK. Motto spotkania: „Otrzymała od Ducha Świętego wielki charyzmat” było zainspirowane słowami bł. Jana Pawła II wypowiedzianymi w czasie wizyty w Domu Generalnym Urszulanek Szarych w Rzymie 26 stycznia 1986 r. Dwudniowe jubileuszowe świętowanie zakończył spektakl Teatru „Zwierciadło” - „Jeszcze Polska nie zginęła, dopóki kochamy”, wystawiony w Domu Zgromadzenia przy ul. Czerwonej 6 w Łodzi, w którym często przebywała św. Urszula Ledóchowska. W roli Matki Urszuli wystąpiła s. Danuta Nowak z Pniew, urszulanka SJK, urodzona 18 maja, pomysłodawczyni urodzinowych spotkań z Janem Pawłem II.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

72 lata idą razem przez życie!

2021-09-13 18:30

Niedziela toruńska 38/2021, str. VII

[ TEMATY ]

małżeństwo

Krystyna Afeltowicz

Genowefa i Bernard Lindzińscy z Lidzbarka

Genowefa i Bernard Lindzińscy z Lidzbarka

Wielu mieszkańcom Lidzbarka z pewnością znane jest małżeństwo państwa Genowefy i Bernarda Lindzińskich. W tym roku obchodzili rocznicę 72-lecia pożycia małżeńskiego.

Oboje urodzili się w Lidzbarku i do dzisiaj tutaj mieszkają. Genowefa jest drugim dzieckiem z jedenaściorga rodzeństwa Genowefy i Alfonsa Rehmus. Najstarsza siostra wstąpiła do klasztoru i na Genowefie spoczął w tych bardzo trudnych czasach obowiązek pomocy w wychowywaniu młodszego rodzeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję