Reklama

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej zagrożony

Ratujmy Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” w Częstochowie!

Niedziela Ogólnopolska 30/2012, str. 6

GRAZIAKO/Niedziela

Małgorzata Zuzanna Nowak - dyrektor Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater”

Małgorzata Zuzanna Nowak - dyrektor Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater”

Prezydent Miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk 10 lipca 2012 r. wszczął procedurę odwołania Małgorzaty Nowak ze stanowiska dyrektora Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater”. Ponadto władze miasta chcą przeprowadzić reorganizację Ośrodka i przekazać Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” pod kuratelę Filharmonii Częstochowskiej.
Z dużym niepokojem do planów władz miasta Częstochowy odniósł się o. Roman Majewski, przeor Jasnej Góry. „W moim odczuciu, projektowana przez władze miejskie Częstochowy reorganizacja funkcjonowania OPK «Gaude Mater» jest narażeniem wypracowanej dotychczas formuły działalności na poważną destabilizację, która może doprowadzić do zniszczenia całego dorobku i zablokowania dalszej owocnej pracy zasłużonej instytucji” - napisał w oświadczeniu o. Majewski. Przeor Jasnej Góry wskazuje na rolę, jaką od wielu lat OPK „Gaude Mater” odgrywał i odgrywa w kształtowaniu kultury miasta. „Imponujący jest zwłaszcza dorobek tej szacownej instytucji, jeśli chodzi o organizację kolejnych edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej «Gaude Mater», podczas których mieszkańcy miasta i liczni goście uczestniczyli w koncertach z udziałem najwybitniejszych artystów współczesnych. Festiwal «Gaude Mater» przyniósł Częstochowie opinię jednego z najważniejszych ośrodków życia kulturalnego w Polsce” - czytamy w oświadczeniu przeora Jasnej Góry.
Zdaniem o. Majewskiego, inicjatywy Ośrodka „Gaude Mater” gwarantują miastu, jego mieszkańcom i pielgrzymom udział w wydarzeniach, „które określić można słusznie mianem kultury wysokiej”. „Dotychczasowe osiągnięcia Ośrodka to niewątpliwie zasługa znakomitego zespołu jego pracowników pod kierunkiem pani dyrektor Małgorzaty Nowak, zespołu, który wypracował profesjonalną formułę działalności, także w sferze menedżerskiej” - podkreśla o. Majewski.
Przeor Jasnej Góry przypomina również doskonałą współpracę Jasnej Góry z OPK „Gaude Mater”, która realizowana była „w poczuciu troski o wspólne dobro społeczności Częstochowy”, i zaapelował do władz miasta Częstochowy „o rozwagę i umożliwienie wspomnianemu Ośrodkowi «Gaude Mater» dalszej działalności ku pożytkowi naszego miasta”.
Decyzja władz miasta Częstochowy spotkała się ze stanowiskiem krytycznym ludzi kultury i Kościoła, m.in. o. Nikodema Kilnara OSPPE, krajowego duszpasterza Muzyków Kościelnych przy KEP, prezesa Stowarzyszenia Kapela Jasnogórska oraz członka Rady Programowej Festiwalu „Gaude Mater”. W liście skierowanym do prezydenta Częstochowy podkreślił, że Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”, kierowany przez Małgorzatę Nowak, „stał się dziś w Polsce wzorem nowoczesnej, europejskiej pracy menedżerskiej. Jest jedną z najlepiej zarządzanych i postrzeganych w Polsce samorządowych instytucji kultury - rozpoznawalną marką”. O. Kilnar zastanawia się również, „komu zależy na zniszczeniu tego, co dobrze funkcjonuje i tworzy ramy organizacyjne życia kulturalnego na terenie naszego miasta przez cały rok? W Częstochowie jest jeszcze tyle do zrobienia, komu więc zależy na rujnowaniu dorobku tak zasłużonej instytucji, jaką jest Ośrodek Promocji Kultury «Gaude Mater»?” - pyta o. Kilnar. Jego zdaniem, przeniesienie Ośrodka do Filharmonii oznacza w praktyce jego likwidację.

(ks. mf)
Redakcja „Niedzieli” została powiadomiona, że już w 2011 r. Komisja Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miasta zajęła stanowisko, w którym sprzeciwiła się przeniesieniu Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater” oraz Festiwalu do Filharmonii Częstochowskiej. Korespondencję, podpisaną przez przewodniczącego Komisji Marcina Marandę, wysłano do prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka 20 września 2011 r.
Tuż przed oddaniem numeru do druku otrzymaliśmy kopię pisma, jakie do prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka skierował Jan Łukaszewski, członek Rady Artystyczno-Programowej Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”. Wyraził on swoje oburzenie faktem, że zamierza się odwołać ze stanowiska dyrektora Ośrodka - Małgorzatę Nowak - „jednego z najlepszych menedżerów kultury w Polsce”.
„Niedziela” nadal otrzymuje do wiadomości pisma w obronie OPK „Gaude Mater”, kierowane do kancelarii Prezydenta Miasta Częstochowy.

Redakcja

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Film „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie" – oficjalnym filmem beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia

2021-08-03 17:49

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

kard. Wyszyński

Materiał prasowy

- Chcieliśmy pokazać nie tylko młodego księdza, ale przede wszystkim młodego człowieka, który w czasie wojny spotyka się z dylematami zemsty i przebaczenia – mówił Tadeusz Syka, reżyser i producent podczas konferencji prasowej 3 sierpnia prezentującej kulisy powstania filmu fabularnego „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie". Film jest oficjalną produkcją przygotowaną na wrześniową beatyfikację Prymasa.

Film opowiada historię księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego - kapelana Armii Krajowej, działającego w okresie Powstania Warszawskiego pod pseudonimem „Radwan III". Jest biograficznym dramatem wojennym. Ukazuje nieznane fakty z życia przyszłego Prymasa, gdy jako młody ksiądz zaangażował się w Laskach pod Warszawą w działalność podziemną jako kapelan AK, a w czasie Powstania – kapelan szpitala powstańczego.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpańskie władze usuwają pomnik Jana Pawła II

2021-08-05 15:31

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

vaticannews.va

Władze regionu Galicji usunęły z Monte del Gozo pomnik Jana Pawła II upamiętniający IV Światowe Dni Młodzieży, które odbyły się w Santiago de Composteli w 1989 r. Grupa księży i wiernych rozpoczęła starania o powrót monumentu na swoje miejsce lub o umieszczenie go w nowej lokalizacji. Statua znajdowała się na ostatnim odcinku Szlaku św. Jakuba.

W styczniu 2020 r. w regionalnym dzienniku „La voz de Galicia” ukazała się krótka informacja, że władze regionalne zamierzają odnowić pomnik. W marcu br. ten sam dziennik poinformował, że pomnik został usunięty z powodu jego złego stanu spowodowanego upływem czasu i klimatem. Na miejscu zostały jedynie, mało widoczne i złożone na ziemi, cztery płyty cokołowe.

CZYTAJ DALEJ

Wystarczy 200 kalorii dziennie mniej i tętnice będą zdrowsze

2021-08-05 20:33

[ TEMATY ]

zdrowie

odżywianie

tętnice

Stock

Stan naszych tętnic pogarsza się z wiekiem. Sztywnieją, co może doprowadzić do rozwoju chorób serca. Ryzyko wzrasta, jeśli osoba w starszym wieku choruje dodatkowo na otyłość. Często tacy pacjenci mają istotne trudności, by wdrożyć prawidłowe leczenie. Okazuje się jednak, że nie trzeba wielkiego wysiłku, by zacząć – wystarczy ograniczyć dzienną dawkę kalorii o zaledwie 200 i zacznie się ćwiczyć tylko kilka razy w tygodniu.

200 kalorii to m.in. trzy jajka, albo 50 g słodkich płatków śniadaniowych, trochę więcej niż jedna parówka i zdecydowanie mniej niż pączek (który ma ich około 350).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję