Reklama

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej zagrożony

Ratujmy Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” w Częstochowie!

Niedziela Ogólnopolska 30/2012, str. 6

GRAZIAKO/Niedziela

Małgorzata Zuzanna Nowak - dyrektor Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater”

Prezydent Miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk 10 lipca 2012 r. wszczął procedurę odwołania Małgorzaty Nowak ze stanowiska dyrektora Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater”. Ponadto władze miasta chcą przeprowadzić reorganizację Ośrodka i przekazać Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” pod kuratelę Filharmonii Częstochowskiej.
Z dużym niepokojem do planów władz miasta Częstochowy odniósł się o. Roman Majewski, przeor Jasnej Góry. „W moim odczuciu, projektowana przez władze miejskie Częstochowy reorganizacja funkcjonowania OPK «Gaude Mater» jest narażeniem wypracowanej dotychczas formuły działalności na poważną destabilizację, która może doprowadzić do zniszczenia całego dorobku i zablokowania dalszej owocnej pracy zasłużonej instytucji” - napisał w oświadczeniu o. Majewski. Przeor Jasnej Góry wskazuje na rolę, jaką od wielu lat OPK „Gaude Mater” odgrywał i odgrywa w kształtowaniu kultury miasta. „Imponujący jest zwłaszcza dorobek tej szacownej instytucji, jeśli chodzi o organizację kolejnych edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej «Gaude Mater», podczas których mieszkańcy miasta i liczni goście uczestniczyli w koncertach z udziałem najwybitniejszych artystów współczesnych. Festiwal «Gaude Mater» przyniósł Częstochowie opinię jednego z najważniejszych ośrodków życia kulturalnego w Polsce” - czytamy w oświadczeniu przeora Jasnej Góry.
Zdaniem o. Majewskiego, inicjatywy Ośrodka „Gaude Mater” gwarantują miastu, jego mieszkańcom i pielgrzymom udział w wydarzeniach, „które określić można słusznie mianem kultury wysokiej”. „Dotychczasowe osiągnięcia Ośrodka to niewątpliwie zasługa znakomitego zespołu jego pracowników pod kierunkiem pani dyrektor Małgorzaty Nowak, zespołu, który wypracował profesjonalną formułę działalności, także w sferze menedżerskiej” - podkreśla o. Majewski.
Przeor Jasnej Góry przypomina również doskonałą współpracę Jasnej Góry z OPK „Gaude Mater”, która realizowana była „w poczuciu troski o wspólne dobro społeczności Częstochowy”, i zaapelował do władz miasta Częstochowy „o rozwagę i umożliwienie wspomnianemu Ośrodkowi «Gaude Mater» dalszej działalności ku pożytkowi naszego miasta”.
Decyzja władz miasta Częstochowy spotkała się ze stanowiskiem krytycznym ludzi kultury i Kościoła, m.in. o. Nikodema Kilnara OSPPE, krajowego duszpasterza Muzyków Kościelnych przy KEP, prezesa Stowarzyszenia Kapela Jasnogórska oraz członka Rady Programowej Festiwalu „Gaude Mater”. W liście skierowanym do prezydenta Częstochowy podkreślił, że Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”, kierowany przez Małgorzatę Nowak, „stał się dziś w Polsce wzorem nowoczesnej, europejskiej pracy menedżerskiej. Jest jedną z najlepiej zarządzanych i postrzeganych w Polsce samorządowych instytucji kultury - rozpoznawalną marką”. O. Kilnar zastanawia się również, „komu zależy na zniszczeniu tego, co dobrze funkcjonuje i tworzy ramy organizacyjne życia kulturalnego na terenie naszego miasta przez cały rok? W Częstochowie jest jeszcze tyle do zrobienia, komu więc zależy na rujnowaniu dorobku tak zasłużonej instytucji, jaką jest Ośrodek Promocji Kultury «Gaude Mater»?” - pyta o. Kilnar. Jego zdaniem, przeniesienie Ośrodka do Filharmonii oznacza w praktyce jego likwidację.

(ks. mf)
Redakcja „Niedzieli” została powiadomiona, że już w 2011 r. Komisja Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miasta zajęła stanowisko, w którym sprzeciwiła się przeniesieniu Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater” oraz Festiwalu do Filharmonii Częstochowskiej. Korespondencję, podpisaną przez przewodniczącego Komisji Marcina Marandę, wysłano do prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka 20 września 2011 r.
Tuż przed oddaniem numeru do druku otrzymaliśmy kopię pisma, jakie do prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka skierował Jan Łukaszewski, członek Rady Artystyczno-Programowej Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”. Wyraził on swoje oburzenie faktem, że zamierza się odwołać ze stanowiska dyrektora Ośrodka - Małgorzatę Nowak - „jednego z najlepszych menedżerów kultury w Polsce”.
„Niedziela” nadal otrzymuje do wiadomości pisma w obronie OPK „Gaude Mater”, kierowane do kancelarii Prezydenta Miasta Częstochowy.

Redakcja

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: Prezydent Trump oficjalnie wycofał swój kraj ze Światowej Organizacji Zdrowia

2020-07-07 22:14

[ TEMATY ]

USA

Donald Trump

WHO

Wikipedia

Prezydent Donald Trump oficjalnie wycofał USA ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zarzucając jej spóźnioną reakcję na pandemię koronawirusa - poinformował we wtorek na Twitterze wywodzący się z Partii Demokratycznej członek Komisji Senatu ds. zagranicznych Robert Menendez.

Zdaniem Trumpa reakcja WHO na wybuch pandemii koronawirusa nie była właściwa, gdyż Chiny "całkowicie kontrolują" tę organizację. Trump oskarżył też władze w Pekinie o wywieranie presji na WHO i nieprzesyłanie obowiązkowych reportów.

29 maja Trump oświadczył, że USA zrywają relacje z WHO.

Środki, które miały być skierowane z budżetu USA do WHO, zostaną przekazane innym organizacjom, zajmującym się zdrowiem publicznym - zapowiedział przywódca USA. Składka Stanów Zjednoczonych do WHO była największa ze wszystkich krajów świata. W 2019 roku amerykański rząd przekazał WHO ok. 400 mln USD, czyli ok. 15 proc. budżetu tej organizacji.

Przekazana ONZ notyfikacja o wycofaniu się USA z WHO wchodzi w życie za rok, 6 lipca 2021 roku. (PAP)

jo/ mal/

arch.

CZYTAJ DALEJ

Patriarcha Cyryl broni Hagia Sophia: to początki naszej wiary

2020-07-07 18:04

[ TEMATY ]

Hagia Sophia

Turcja

patriarcha Cyryl

Osvaldo Gago / pl.wikipedia.org

Patriarcha Moskiewski zdecydowanie przeciwstawia się próbom przekształcenia bazyliki Hagia Sophia w meczet. Byłby to zamach na całą cywilizację chrześcijańską – czytamy w opublikowanym dziś oświadczeniu. Cyryl przypomina, że z tą świątynią ściśle są związane początki chrześcijaństwa w Rusi Kijowskiej.

Losy głównej świątyni chrześcijańskiego Konstantynopola wciąż nie zostały rozstrzygnięte. Prezydent Recep Tayyip Erdoğan chce z niej zrobić meczet. Aktualnie sprawę rozważa najwyższy sąd administracyjny. Jego decyzja ma zapaść do 15 lipca.

Hagia Sophia została konsekrowana w 537 r. Do czasu wybudowania nowej Bazyliki św. Piotra w Rzymie, była największą świątynią chrześcijańską na świecie. Przez ponad 900 lat była główną bazyliką wschodniego chrześcijaństwa. W meczet została przekształcona dopiero w 1453 r. po zdobyciu Konstantynopola przez Turków. W 1934 r. Mustafa Kemal Atatürk, twórca laickiej i zorientowanej na Europę Turcji, przekształcił Hagia Sophia w muzeum.

Patriarcha Cyryl przypomina, że historia chrześcijaństwa w Rosji bezpośrednio wiąże się z tą świątynią. To właśnie pod wpływem opowiadań swych wysłanników o jej pięknie książę Włodzimierz podjął decyzję o chrzcie Rusi. Dlatego też dla każdego prawosławnego Rosjanina pozostaje ona wielkim sanktuarium chrześcijańskim. Przez wieki stanowiła też główne źródło inspiracji w kształtowaniu rosyjskiej duchowości.

Moskiewski patriarcha jest głęboko zaniepokojony postulatami niektórych tureckich polityków, którzy kwestionują aktualny, muzealny charakter świątyni, stanowiącej „jeden z najważniejszych zabytków kultury chrześcijańskiej”. Ostrzega on, że „rosyjski naród ze smutkiem i oburzeniem przyjmie jakąkolwiek próbę degradacji czy deptania tysiącletniego dziedzictwa duchowego Kościoła Konstantynopola”. Wyraża jednak nadzieję, że władze Turcji wykażą się rozwagą i zachowany zostanie neutralny status Hagia Sophia, co „pomoże w rozwoju wzajemnych relacji między narodem rosyjskim i tureckim oraz przyczyni się do umocnienia pokoju i międzyreligijnej zgody”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję