Reklama

Leczenie żylaków

Skutki nieleczenia żylaków

Najczęstsze powikłania nieleczonych żylaków to:
- Choroba zakrzepowo-zatorowa (zapalenie żył, zakrzepica żylna). Zalegająca w żyłach krew tworzy zakrzepy. Gdy są one w żyle głębokiej i oderwą się od niej, mogą doprowadzić np. do zablokowania płuc.
- Krwotok. Gdy wzrasta ciśnienie w żyle, może dojść do pęknięcia żylaka. Taki krwotok jest bardzo niebezpieczny, gdyż trudno go opanować.
- Owrzodzenia podudzi. Zalegająca w żyłach krew może powoli przesączać się do tkanki tłuszczowej, powodując krwawe wybroczyny. Nasączone krwią tkanki obumierają i powstaje bolesne owrzodzenie.

Metody leczenia żylaków

STRIPPING Inaczej metoda Babcocka. Polega na usunięciu głównego pnia żylnego i odchodzących od niego gałęzi żylnych. Zabieg przeprowadza się zwykle w szpitalu pod znieczuleniem ogólnym. Już następnego dnia można zwykle chodzić, odczuwając jednak ból w miejscach nacięcia, ponadto może pojawić się krwiak.
MINIFLEBEKTOMIA Inaczej metoda Millera i Varady’ego - podobna do strippingu. Różnica polega na tym, że pień żylny usuwa się kawałkami za pomocą narzędzia podobnego do szydełka. Nie zakłada się szwów, tylko specjalne plastry w miejscu nacięć, niepozostawiające blizn. Po znieczuleniu miejscowym jeszcze tego samego dnia można wrócić do domu.
KRIOSTRIPPING Metoda La Piverte’a - polega na zrobieniu kilku 2-3-milimetrowych nacięć, przez które wprowadza się do żyły sondę połączoną z aparatem, w którym jest podtlenek azotu. Gdy sonda dotrze do wybranego miejsca, jej końcówka zostaje schłodzona do minus 80-100°C. Kawałek żyły przykleja się do niej i zostaje wyciągnięty na zewnątrz. Zabieg trwa ok. godziny. Po zabiegu pacjent wraca do domu i przez dwa tygodnie chodzi w opatrunku uciskowym albo specjalnych rajstopach.
SKLEROTERAPIA Polega na wstrzyknięciu do żyły specjalnego środka (czasami kilkakrotnie), który powoduje zrośnięcie jej ścian. Ściśnięta żyła zrasta się, a krew wybiera sobie inne żyły do krążenia. To metoda nieoperacyjna, przeprowadzana przy małych żyłach albo pajączkach. Zabieg wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych i trwa 10-30 minut.

Reklama

Czy usunięcie operacyjne żylaków rozwiązuje problem?

Choroba żylakowa ma charakter przewlekły i jest nieuleczalna, tzn. nie można jej się pozbyć raz na zawsze. Leczenie zabiegowe usuwania zmian żylakowych jest jedynie jednym z elementów kompleksowego postępowania. Zarówno zabiegi kosmetycznego usuwania niewielkich zmian, np. pajączków żylnych, jak i operacje większych żylaków nie są w stanie zagwarantować trwałego wyleczenia. Decydując się na usunięcie żylaków, należy zdawać sobie sprawę, że usuwamy jedynie fragment choroby i mimo prawidłowo przeprowadzonego zabiegu w krótkim czasie mogą pojawić się nowe zmiany żylakowe.
Uzupełnieniem postępowania zabiegowego i podstawą leczenia przewlekłej choroby żylakowej jest dalsze leczenie zachowawcze, które m.in. polega na stosowaniu doustnych leków flebotropowych (działających na układ żylny). Wśród leków stosowanych w terapii choroby żylakowej najlepiej poznane i uważane za najskuteczniejsze są te, których skład opiera się na preparatach diosminy, zwłaszcza zmikronizowanej. Rekomendowana jest dawka 500 mg 2 razy - rano i wieczorem, bo wówczas diosmina zmikronizowana działa skutecznie przez całą dobę.

Źródło: abczdrowie.pl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: prezydent Duda z modlitwą wdzięczności i zawierzenia

2020-07-14 08:04

[ TEMATY ]

Jasna Góra

prezydent

Andrzej Duda

youtube.com/jasnagora

Żeby Matka Najświętsza miała zawsze naszą Ojczyznę w swojej opiece! Staję tu jako pielgrzym, to dla mnie miejsce święte i ważne, tu czuję duchowe wsparcie. Chcę tu podziękować i prosić o dalszą opiekę dla Polski i dla mnie- powiedział na Jasnej Górze prezydent Andrzej Duda. Wziął udział w wieczornej modlitwie Polaków - Apelu Jasnogórskim.

Tak jak 5 lat temu, tuż po wyborze i tym razem przybył, by zawierzyć Królowej Polski wszystkie sprawy Ojczyzny i Narodu.

- Trzeba podziękować Matce Najświętszej za opiekę nad Ojczyzną, poprosić o dalsze wsparcie kiedy z woli moich rodaków będę sprawował urząd prezydenta RP, to dla mnie ważne - powiedział Andrzej Duda, wybrany ponownie na najwyższy urząd w państwie, w rozmowie dla Radia Jasna Góra.

Na pytanie czy czuł duchowe wsparcie w czasie tej trudnej drogi do prezydentury Andrzej Duda podkreślił, że „często pytano go skąd ma tyle sił do prowadzenia kampanii, do mocnego trwania, do walki, do tego by nie dać się sprowokować” i dodawał, że „jeśli gdzieś dostrzegam to wsparcie to chyba właśnie tutaj”.

- Jako człowiek wierzący mogę śmiało powiedzieć, że to miejsce jest dla mnie osobiście ważne i dlatego tu przybywam, proszę żeby Matka Najświętsza zawsze miała naszą Ojczyznę w swojej opiece. Tu mamy nasze narodowe sanktuarium, gdzie jest nasza Matka, do której tyle razy uciekaliśmy się pod Jej obronę - mówił prezydent RP.

Podkreślił, że „nie chodzi o to byśmy wszyscy w Polsce mieli jednakowe poglądy, ale powinno być więcej wzajemnego szacunku i może poprzez wzajemny szacunek jesteśmy w stanie obniżyć temperaturę emocji i tego bym bardzo chciał – mówił Andrzej Duda.

To kolejna pielgrzymka Andrzej Dudy na Jasną Górę. W maju modlił się tu o oddalenie pandemii koronawirusa. Przybył tu również w 5. rocznicę swojego wyboru na prezydenta Polski. Jako wotum przekazał wtedy onyksowy różaniec z bursztynowym krzyżem. Wygrawerowany napis brzmi: "Na pamiątkę wspólnej modlitwy w intencji Ojczyzny i Rodaków na całym świecie w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze".

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: 95. urodziny kardynała Alvareza

2020-07-14 09:10

[ TEMATY ]

biskup

urodziny

Episkopat.pl

Hiszpański kardynał Francisco Alvarez Martinez kończy 14 lipca 95 lat. Jest siódmym z najstarszych spośród 222 kardynałów Kościoła powszechnego. W latach 1995-2002 kierował bogatą w tradycje archidiecezją Toledo. W 2001 roku papież Jan Paweł II powołał go do grona kardynałów.

Hiszpania ma obecnie 15 kardynałów. Stanowią oni drugą pod względem liczby purpuratów grupę narodową po Włochach (42), a przed kardynałami USA (14). Spośród 15 kardynałów hiszpańskich siedmiu jest w wieku poniżej 80 lat, mając tym samym prawo udziału w wyborze papieża.

Francisco Alvarez Martinez urodził się 14 lipca 1925 roku, święcenia kapłańskie przyjął w 1950, a w 1973 otrzymał sakrę biskupią. Był kolejno biskupem diecezji Tarazona (do 1976), Calahorra y La Calzada-Logrono (do 1989) i Orihuela-Alicante (do 1995 roku).

O hiszpańskim kardynale było głośno, gdy po zamachach terrorystycznych 11 września 2001 w Nowym Jorku i Waszyngtonie wyraził współczucie terrorystom. „Nie powinniśmy się mścić, lecz raczej musimy współczuć biednym ludziom, którzy popełnili tak przerażający czyn”, powiedział wówczas.

W kwietniu 2005, na krótko przed ukończeniem 80 roku życia, kard. Alvarez brał udział w konklawe, na którym został wybrany Benedykt XVI.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję