Reklama

Leczenie żylaków


Niedziela Ogólnopolska 30/2012, str. 43

Skutki nieleczenia żylaków

Najczęstsze powikłania nieleczonych żylaków to:
- Choroba zakrzepowo-zatorowa (zapalenie żył, zakrzepica żylna). Zalegająca w żyłach krew tworzy zakrzepy. Gdy są one w żyle głębokiej i oderwą się od niej, mogą doprowadzić np. do zablokowania płuc.
- Krwotok. Gdy wzrasta ciśnienie w żyle, może dojść do pęknięcia żylaka. Taki krwotok jest bardzo niebezpieczny, gdyż trudno go opanować.
- Owrzodzenia podudzi. Zalegająca w żyłach krew może powoli przesączać się do tkanki tłuszczowej, powodując krwawe wybroczyny. Nasączone krwią tkanki obumierają i powstaje bolesne owrzodzenie.

Metody leczenia żylaków

STRIPPING Inaczej metoda Babcocka. Polega na usunięciu głównego pnia żylnego i odchodzących od niego gałęzi żylnych. Zabieg przeprowadza się zwykle w szpitalu pod znieczuleniem ogólnym. Już następnego dnia można zwykle chodzić, odczuwając jednak ból w miejscach nacięcia, ponadto może pojawić się krwiak.
MINIFLEBEKTOMIA Inaczej metoda Millera i Varady’ego - podobna do strippingu. Różnica polega na tym, że pień żylny usuwa się kawałkami za pomocą narzędzia podobnego do szydełka. Nie zakłada się szwów, tylko specjalne plastry w miejscu nacięć, niepozostawiające blizn. Po znieczuleniu miejscowym jeszcze tego samego dnia można wrócić do domu.
KRIOSTRIPPING Metoda La Piverte’a - polega na zrobieniu kilku 2-3-milimetrowych nacięć, przez które wprowadza się do żyły sondę połączoną z aparatem, w którym jest podtlenek azotu. Gdy sonda dotrze do wybranego miejsca, jej końcówka zostaje schłodzona do minus 80-100°C. Kawałek żyły przykleja się do niej i zostaje wyciągnięty na zewnątrz. Zabieg trwa ok. godziny. Po zabiegu pacjent wraca do domu i przez dwa tygodnie chodzi w opatrunku uciskowym albo specjalnych rajstopach.
SKLEROTERAPIA Polega na wstrzyknięciu do żyły specjalnego środka (czasami kilkakrotnie), który powoduje zrośnięcie jej ścian. Ściśnięta żyła zrasta się, a krew wybiera sobie inne żyły do krążenia. To metoda nieoperacyjna, przeprowadzana przy małych żyłach albo pajączkach. Zabieg wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych i trwa 10-30 minut.

Reklama

Czy usunięcie operacyjne żylaków rozwiązuje problem?

Choroba żylakowa ma charakter przewlekły i jest nieuleczalna, tzn. nie można jej się pozbyć raz na zawsze. Leczenie zabiegowe usuwania zmian żylakowych jest jedynie jednym z elementów kompleksowego postępowania. Zarówno zabiegi kosmetycznego usuwania niewielkich zmian, np. pajączków żylnych, jak i operacje większych żylaków nie są w stanie zagwarantować trwałego wyleczenia. Decydując się na usunięcie żylaków, należy zdawać sobie sprawę, że usuwamy jedynie fragment choroby i mimo prawidłowo przeprowadzonego zabiegu w krótkim czasie mogą pojawić się nowe zmiany żylakowe.
Uzupełnieniem postępowania zabiegowego i podstawą leczenia przewlekłej choroby żylakowej jest dalsze leczenie zachowawcze, które m.in. polega na stosowaniu doustnych leków flebotropowych (działających na układ żylny). Wśród leków stosowanych w terapii choroby żylakowej najlepiej poznane i uważane za najskuteczniejsze są te, których skład opiera się na preparatach diosminy, zwłaszcza zmikronizowanej. Rekomendowana jest dawka 500 mg 2 razy - rano i wieczorem, bo wówczas diosmina zmikronizowana działa skutecznie przez całą dobę.

Źródło: abczdrowie.pl

Reklama

USA: ustąpił kontrowersyjny biskup Buffalo

2019-12-05 11:40

ts (KAI) / Watykan

Franciszek przyjął 4 grudnia rezygnację biskupa Buffalo w USA – Richarda Malone’a. Tymczasowym rządcą diecezji został ordynariusz Albany – Edward Scharfenberger. Jak podano w Watykanie 73-letni bp Malone był krytykowany za sposób działania w wyjaśnianiu zarzutów o wykorzystywanie seksualne nieletnich przez duchownych.

wikipedia.org
Bp Richard Malone

Zarzucono mu zwłaszcza, że nie wyjaśniał konsekwentnie tego rodzaju przypadków, postawionych wielu księżom swej diecezji. Dlatego do szczegółowego sprawdzenia tych zarzutów wyznaczono na początku października biskupa Brooklynu Nicholasa DiMarzio. Po rozmowach z niemal 80 osobami z terenu diecezji bp DiMarzio przedstawił swój raport w watykańskiej Kongregacji Biskupów.

Watykan nie podał dotychczas, w jakim stopniu zarzuty wobec bp. Malone’a są słuszne, nie ma też na razie mowy o sankcjach wobec niego. Do czasu mianowania nowego biskupa diecezją Buffalo będzie kierował wyznaczony przez papieża bp Scharfenberger jako administrator apostolski „sede vacante”.

Jeszcze w połowie listopada w przesłaniu wideo do katolików swojej diecezji bp Malone zapewnił, że czuje poparcie ze strony papieża. Podkreślił, że w osobistej rozmowie w Rzymie Franciszek okazał „wiele zrozumienia” dla trudności w jego diecezji. W drugim tygodniu listopada przebywał on w Rzymie wraz z innymi biskupami stanu Nowy Jork w ramach wizyty ad limina.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Trwa zbiórka żywności Caritas „Tak. Pomagam!”

2019-12-06 11:57

www.caritas.czest.pl

„Widząc i czując już miłosierdzie, czyni się je zawsze w inny sposób, kreatywnie, twórczo, tak aby przyjść z konkretną pomocą tym, którzy są w potrzebie” (Enzo Bianchi)

Beata Pieczykura/Niedziela

Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy odnajdujemy Boga niewidzialnego, który stał się widzialny w naszym ludzkim ciele. Dlatego pragniemy od pięknych słów o miłosierdziu przejść do działania i pospieszyć z braterską pomocą ludziom doświadczającym na co dzień biedy duchowej i materialnej. Ufamy, że nasza pomoc skierowana do ubogich pozwoli im w pokoju serca i w nadziei na lepsze jutro spędzić czas świąteczny.

Celem zbiórki „Tak. Pomagam!” jest pozyskanie artykułów spożywczych z długim terminem przydatności. Dzięki zebranej żywności Caritas przygotuje paczki świąteczne dla potrzebujących pomocy.

Zbiórka jest prowadzona w dniach 6-7 grudnia w wybranych marketach w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem