Reklama

Savoir-vivre

Czy latem wszędzie można iść w klapkach?

Niedziela Ogólnopolska 30/2012, str. 56


Rys. K. Nita-Basa

Klapki to obuwie do wyjścia na plażę i tym podobne okazje. Nie ma dla nich miejsca w pracy i w dużym mieście. Nie można w nich iść do teatru czy w gości. Niczego nie zmienia tu fakt, że są modne i występują w bardzo ozdobnych czy wręcz luksusowych wersjach.
Do czego może doprowadzić udawanie się w klapkach tam, gdzie w nich nie powinniśmy się pojawić, świetnie obrazuje następujący list, który ostatnio otrzymałem: „Zadzwonił brat męża z zapytaniem, czy przyjedziemy do niego w najbliższą sobotę na imieniny. Szwagier mieszka 50 km od nas, jednak stwierdziliśmy, że pojedziemy z synkiem. Mój mąż założył długie lniane spodnie, biało-granatową koszulę i japonki. Na miejscu okazało się, że na imprezie są również teściowie mojego szwagra, którzy są osobami ogromnie majętnymi. Po pół godzinie trwania imprezy teść mojego szwagra zarządził, żeby cała ich część rodziny wyszła z salonu, bo nie będzie siedział przy stole z osobą, która założyła klapki jak na plażę. Mój szwagier powiedział mężowi, że może mu pożyczyć garnitur (!), bo nagle stwierdził, że mój mąż nie ma dla niego szacunku, ubierając się jak na plażę (cytował swojego teścia). Stanowczo odmówiliśmy, bowiem nikt nas nie informował, że obowiązuje strój formalny, poza tym było gorąco i do głowy nam nie przyszło, że popełniamy faux pas. Gdy nam zasugerowano, że powinniśmy opuścić imprezę (zaznaczam, że odbywała się ona w domu), nikt nas nie pożegnał! Zarówno teściowa mojego szwagra, jak i żona z siostrą schowały się przed nami w kuchni i udawały, że nie widzą, jak wychodzimy! Cała ta sytuacja jest dla nas kuriozalna, jednak nie wyobrażamy sobie dalszych kontaktów z bratem męża i jego rodziną, rzecz jasna”.
Teść, a przede wszystkim gospodarz, nie zachowali się, oczywiście, w sposób właściwy, ale nie byłoby całej sytuacji, gdyby nie było tych nieszczęsnych klapek.
Pamiętajmy, że przestrzeganie wskazań etykiety może pozwolić nam uniknąć wielu przykrych sytuacji.

www.savoir-vivre.com.pl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Do Kluczborka na jubileusz [40.PPW - dzień piąty]

2020-08-07 20:33

ks. Tomasz Płukarski

księża jubilaci

Tegoroczna Piesza Pielgrzymka Wrocławska ma swój jubileusz. Po raz 40-ty pątnicy z Wrocławia idą na Jasną Górę. Jednak nie ten jubileusz świętowano dziś w Kluczborku. Pielgrzymi dziś w sposób szczególny modlili się za ks. bpa Jacka Kicińskiego, ks. Jacka Tomaszewskiego i ks. Tomasza Czabatora, którzy obchodzili swoje 25-lecie kapłaństwa.

Bp Jacek przewodniczył Eucharystii i wygłosił słowo Boże. Jako pielgrzyma nie trzeba go przedstawiać. Obecność księdza biskupa Jacka na pielgrzymce to wielka łaska dla pątników, którzy mogą ramię w ramię iść ze swoim pasterzem.

Ks. Jacek Tomaszewski na Jasną Górę zmierza od wielu lat. Służy pielgrzymom jako medyk. Swoim uśmiechem i zdolnościami muzycznymi dzieli się zawsze z pielgrzymami.

Ks. Tomasz Czabator w tym roku prowadził grupę 4, ale przed laty wielokrotnie pielgrzymował na Jasną Górę.

Zanim jednak pielgrzymi dotarli do Kluczborka przeszli etap z Wierzbicy Górnej do Wołczyna:

GALERIA ZDJĘĆ nr 1

Drugi etap prowadził do bardzo gościnnych Smard Górnych:

Ostatni etap zakończył się w Kluczborku:

GALERIA ZDJĘĆ nr 2

Homilia ks. bpa Jacka Kicińskiego:

Niebawem następne materiały!

CZYTAJ DALEJ

Papież rozszerza jurysdykcję patriarchów na Półwyspie Arabskim

2020-08-07 20:26

[ TEMATY ]

papież Franciszek

patriarcha

Półwysep Arabski

Vatican News

Papież Franciszek rozszerzył jurysdykcję Katolickich Patriarchów Wschodnich na Półwyspie Arabskim, który obejmuje wikariaty apostolskie Arabii Północnej i Południowej. Jest to odpowiedź Ojca Świętego na prośbę samych patriarchów uwzględniającą większe duchowe dobro wiernych oraz historyczne prerogatywy ich jurysdykcji na tym terytorium. Ich troska duszpasterska o wiernych obrządków wschodnich ma być realizowana w ścisłej współpracy z wikariuszami apostolskimi.

To nowe postanowienie dotyczy sześciu Kościołów patriarchalnych tradycji wschodniej: koptyjskiego, maronickiego, syryjskiego, melchickiego, chaldejskiego oraz ormiańskiego. Bez uszczerbku dla prerogatyw reprezentantów papieskich, to wikariusze apostolscy są przedstawicielami Kościoła katolickiego wobec władz politycznych swoich krajów. I to do nich patriarchowie wschodni mogą odwoływać się w sprawach tej natury. W kontekście zdecydowanej większości muzułmańskiej w regionie oraz wobec różnorodności tradycji, Kościół poprzez obecny reskrypt pragnie wspierać komunię oraz ochronę i promocję wspólnej wizji działania duszpasterskiego, zrozumienia i współpracy.

Chodzi także o skuteczne zapobieganie mnożeniu się rozmówców wobec przestawicieli władz politycznych. Tutaj głównymi partnerami ze strony Kościoła katolickiego pozostają reprezentanci papiestwa oraz wikariusze apostolscy. W myśl reskryptu Kościoły patriarchalne będą mogły sprawować bezpośrednią opiekę nad wiernymi, którzy od 2003 r. znajdowali się pod opieką łacińskich wikariuszy apostolskich. Jednoczesnie Kościoły łacińskie i wschodnie mogą teraz, w bardziej skoordynowany sposób podejmować posługę na rzecz emigrantów w regionie, aby mogli usłyszeć Ewangelię oraz być otoczeni opieką przez swoich prawowitych pasterzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję