Reklama

Kultura

PGE organizatorem pierwszej w Polsce publicznej wystawy grafik więźnia Auschwitz Mariana Kołodzieja „Klisze pamięci. Labirynty”

Fundacja PGE zrealizowała pierwszą w Polsce publiczną ekspozycję grafik Mariana Kołodzieja – artysty oraz byłego więźnia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Wystawa zatytułowana „Klisze pamięci. Labirynty” prezentuje wybrane prace autora, które stanowią jedyną w swoim rodzaju dokumentację i zapis obozowej rzeczywistości. Będzie ona dostępna dla odwiedzjących do 9 lutego b.r. przed Galerią Kordegarda w Warszawie. Otwarcie wystawy związane jest z rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz.

[ TEMATY ]

PGE

PGE

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

79 lat temu, 27 stycznia 1945 roku, dla więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz przyszło wyzwolenie. Z perspektywy czasu było ono jednak pozorne, gdyż dramat przeżytych w obozie lat był obecny w ich życiu do końca. Wyrazem bólu i cierpienia, jakiego doświadczali, jest prezentowana po raz pierwszy publicznie wystawa grafik Mariana Kołodzieja - „Klisze pamięci. Labirynty”. Pokazuje ona codzienność życia więziennego przez pryzmat wybitnych Polaków, jak Św. Maksymilian Maria Kolbe czy Witold Pilecki. Dla autora była to forma terapii, a dla nas jest to możliwość poznania z bliska ogromu cierpienia, jakiego doświadczali więźniowie niemieckich obozów w czasie II wojny światowej – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

PGE

PGE

Wystawa „Klisze pamięci. Labirynty” składa się z 4 ośmiokątnych plansz składających się ze zdjęć i 23 grafik, przedstawiających w artystyczny sposób dramat więźniów, w tym Św. Maksymiliana Marii Kolbego, który zginął śmiercią męczeńską w 1941 roku w Auschwitz, oddając swoje życie za współwięźnia, jak również Witolda Pileckiego, który dobrowolnie dał się aresztować i wysłać do Auschwitz, aby następnie uciec i poinformować świat o niemieckich zbrodniach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Prezentowane grafiki wchodzą w skład szerszej wystawy, która zgodnie z projektem autora – Mariana Kołodzieja - eksponowana jest na stałe w podziemiach kościoła franciszkanów Centrum św. Maksymiliana w Harmężach koło Oświęcimia. Składa się na nią cykl 374 plastycznych kompozycji – rysunków, rzeźb i kolaży, które prezentują życie w Auschwitz, w którym autor spędził cztery lata. Został aresztowany 14 czerwca 1940 roku i wraz z pierwszym transportem przewieziony do Auschwitz, gdzie otrzymał numer 432. Do obozowej przeszłości powrócił wiele lat później, kiedy w ramach terapii i rehabilitacji po przeżytym udarze mózgu, zaczął rysować ołówkiem przywiązanym do ręki. W ten sposób w ciągu szesnastu lat powstał cykl Klisze pamięci. Labirynty.

Reklama

Sam autor, Marian Kołodziej, o swoich pracach pisał tak: „to nie wystawa – nie sztuka, nie obrazy, a słowa zamknięte w rysunku. Nie było zresztą moim zamiarem spełnienie obowiązku pamięci i dania świadectwa poprzez sztukę. Sztuka jest bezradna wobec tego, co człowiek zgotował człowiekowi. (…) Proponuję przejście labiryntem znaczonym doświadczeniami fabryki śmieci. Proszę, przeczytajcie moje narysowane słowa, które powstały również z tęsknoty za jasnością kryteriów, za czytelnym oddzieleniem dobra od zła, prawdy od fałszu, sztuki od jej pozoru. To także moja niezgoda na świat jaki jest dziś. To również jest o nas, o tym co zrobiliśmy z naszym człowieczeństwem, pretekst do przemyśleń i wyciągania wniosków istotnych dla nas dzisiaj. To list starego człowieka do samego siebie sprzed 55 lat. Również hołd tym wszystkim, którzy spopieleni – odeszli.”

Wystawa Klisze pamięci. Labirynty. prezentowana jest przed Galerią Kordegarda do 9 lutego br. Od 22 stycznia do 22 lutego br. będzie także wystawiona w Bazylice Świętych Dwunastu Apostołów w Rzymie w polskiej, angielskiej, włoskiej i hiszpańskiej wersji językowej.

Ma ona na celu przybliżenie historii polskich więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych w czasie II wojny światowej, w tym wybitnych Polaków, jak Św. Maksymilian Maria Kolbe czy Witold Pilecki. Jest to kolejny projekt wsparty przez Fundację PGE, opowiadający historię Św. Maksymiliana Marii Kolbego. W 2023 roku, wsparła ona realizację filmu dokumentalnego o zakonniku pt. „Rycerz”, zrealizowanego w ramach projektu „Polska energia zmienia świat”. Premiera dokumentu „Rycerz” w Polsce odbyła się 13 października 2023 roku, a 30 października ub.r. został on pokazany w Rzymie. W następnej kolejności został on wyemitowany w amerykańskiej sieci telewizyjnej Eternal Word Television Network (EWTN), która dociera do blisko 300 milionów gospodarstw domowych w 150 krajach świata. Wcześniej w ramach projektu powstał film dokumentalny „Będziesz miłował” poświęcony bł. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu, który także był prezentowany w Rzymie.

Reklama

Za wsparcie działań promujących pamięć o Św. Maksymilianie Marii Kolbe oraz bł. kard. Stefanie Wyszyńskim w ramach projektu „Polska energia zmienia świat", jak również za przekazywanie światowej opinii publicznej wielkiej historii Polski i Kościoła w Polsce poprzez życie i działalność wybitnych Polaków, Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, otrzymał specjalne podziękowania od Księdza Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Podziel się cytatem

Fundacja PGE od wielu lat jest zaangażowana w działania mające na celu pielęgnowanie patriotyzmu i kultywowanie pamięci o dziedzictwie historycznym Polski. Przyczynia się też do rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej. W 2021 roku została mecenasem Wirtualnego Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego. Od 2018 roku realizuje projekt „Tablice Pamięci”. W jego ramach przeprowadziła kwerendę historyczną wszystkich 165 tablic Tchorka znajdujących się na terenie Warszawy, wydała folder o Tablicach Pamięci oraz wsparła wydanie dwujęzycznego albumu „Pamięć Warszawy”. Ponadto zamontowała ponad 130 tabliczek informacyjnych przy tablicach Tchorka, wyczyściła i zakonserwowała ponad 100 tablic oraz sporządziła i umieściła w aplikacji Tablice Pamięci oraz na stronie tablicepamieci.pl, pierwszą w Polsce elektroniczną bazę ponad 3100 nazwisk ofiar upamiętnionych Tablicami Tchorka w Warszawie. Ponadto, Fundacja PGE co roku w rocznicę Powstania Warszawskiego oddaje hołd energetykom walczącym w obronie warszawskiej Elektrowni Powiśle, organizując uroczystość pod hasłem "Energetycy w Powstaniu". W 2023 roku w trakcie wydarzenia odbył się premierowy pokaz animacji: „Rozkaz: Zdobyć Elektrownię!”, stworzonej przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji.

2024-01-24 10:33

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prowadzą w zielonej zmianie

Za sprawą PGE polska energetyka staje się coraz bardziej przyjazna środowisku.

W 2022 r. Grupa PGE osiągnęła rekordowy poziom energii wytworzonej z odnawialnych źródeł. Wartość wyprodukowanego w ten sposób prądu wyniosła aż 1931 Gwh, czyli o 5,3% więcej niż rok wcześniej. Ta ilość zielonej energii zaspokoiłaby roczne potrzeby energetyczne wszystkich mieszkańców województwa łódzkiego. Nad tak imponującym wynikiem nie sposób przejść obojętnie... Czy wkrótce we wszystkich polskich domach popłynie zielony prąd?

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: "Ksiądz z osiedla" zaprasza na nocne Drogi Krzyżowe pod Mostem Świętokrzyskim

2024-02-22 07:47

[ TEMATY ]

ks. Rafał Główczyński

youtube.com/ksiadzzosiedla

Ks. Rafał Główczyński, prowadzący na YouTube kanał "Ksiądz z osiedla", organizuje w każdy piątek Wielkiego Postu nabożeństwa Drogi Krzyżowej o godz. 23 pod Mostem Świętokrzyskim w Warszawie.

W Kościele katolickim trwa Wielki Post. W tym czasie w parafiach odbywają się rekolekcje, dni skupienia, w piątki nabożeństwa Drogi Krzyżowej, zaś w niedziele Gorzkie żale.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł prof. Jerzy Jarzębski, badacz i krytyk współczesnej literatury polskiej

2024-02-26 10:30

[ TEMATY ]

zmarły

Karol Porwich/Niedziela

Zmarł Jerzy Jarzębski, badacz i krytyk współczesnej literatury polskiej, autor książek i esejów, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. O śmierci autora "Gry w Gombrowicza" poinformował Polski PEN Club, którego był członkiem.

Jak poinformował Polski PEN Club, prof. Jerzy Jarzębski zmarł w niedzielę po ciężkiej chorobie w wieku 76 lat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję