Reklama

Budzisław Kościelny

Pielgrzymi z krzyżem


Czcigodny Księże Proboszczu, drodzy Parafianie, my, uczestnicy pielgrzymki, w większości przedstawiciele Grup Kościelnej Służby Porządkowej "Totus Tuus", od 18 lat pełniący wartę przy grobie kapłana męczennika, dzisiaj sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki - pielgrzymki organizowanej pod przewodnictwem proboszcza parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie na Żoliborzu, ks. prał. Zygmunta Malackiego - przybywając do Budzisławia Kościelnego, prosimy Cię, Księże Proboszczu o przyjęcie krzyża pielgrzymującego od grobu sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki.
Głównym celem pielgrzymki było i jest błaganie Boga o potrzebne łaski dla Jego Świątobliwości Jana Pawła II, Księdza Prymasa, Biskupów i całego polskiego Kościoła i prośba o rychłą beatyfikację Sług Bożych: kard. Stefana Wyszyńskiego i ks. Jerzego Popiełuszki oraz dziękczynienie społeczności parafialnej z Budzisławia Kościelnego za ich wiarę i patriotyzm.
(Ks. Czesław Banaszkiewicz)

Pielgrzymi z warszawskiego Żoliborza stanowią żywą i chlubną historię narodu polskiego. Walczyli o wiarę, wolność i sprawiedliwość w różnych etapach dziejowych Ojczyzny. Tworzyli podziemie "Solidarności", stanowili ochronę ks. Popiełuszki za jego życia. Od 18 lat pełnią wartę przy jego grobie i pielgrzymują z krzyżem w różne zakątki Polski. Niedawno (od 5 do 6 października) przebywali w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Budzisławiu Kościelnym. Zamieszczone we wstępie słowa stanowią fragment przesłania, jakie zostało odczytane przez ks. Czesława Banaszkiewicza, przyjaciela ks. Jerzego Popiełuszki, na zakończenie Mszy św. odprawionej 6 października w kościele parafialnym w Budzisławiu Kościelnym. Dzień wcześniej, o godz. 15.00 pielgrzymów witał w miejscowości Nieborzyn proboszcz parafii - ks. kan. Jan Krawczyk w asyście przedstawicieli wspólnoty budzisławskiej. Po przekazaniu krzyża i tablicy informacyjnej delegacjom z poszczególnych miejscowości parafii w procesji udano się do kościoła, gdzie Ksiądz Proboszcz poprowadził modlitwę różańcową. Na posiłki i nocleg pielgrzymi zostali zaproszeni do domów parafian.
W niedzielę 6 października, o godz. 8.30 została odprawiona Msza św. z udziałem pocztów sztandarowych AK, kościelnych służ porządkowych, miejscowej OSP oraz przedstawicieli władz samorządowych i licznych parafian. Wartę przy krzyżu zaciągnęła młodzież szkolna.
Podczas Mszy św. ks. Cz. Banaszkiewicz wygłosił homilię, po czym przekazał dar dla parafii budzisławskiej: drewniany krzyż z napisem "Zło dobrem zwyciężaj". Składa się on z trzech nakładających się na siebie krzyży o wymiarach: 3, 70 m - symbolizujący 37 lat życia Księdza Jerzego, krótszy - 1, 60 m i najmniejszy, 12-centymetrowy, przypominający 12 lat kapłaństwa Męczennika, wykonany z katafalku, na którym stała trumna z jego doczesnymi szczątkami.
Ksiądz Proboszcz otrzymał od pielgrzymów pamiątkowy medal - dowód wdzięczności za życzliwość i przyjęcie krzyża do kościoła parafialnego. Medal otrzymała również Ewa Gontarczyk - główna organizatorka pobytu pielgrzymów w Budzisławiu Kościelnym. Po Mszy św. odbył się koncert poetycko-muzyczny w wykonaniu aktorów scen warszawskich, przybliżający postać Księdza Jerzego.
Pielgrzymi otrzymali serdeczne podziękowanie od Księdza Proboszcza i przedstawicieli wspólnoty parafialnej: Jolanty Matuszak, Ewy Gontarczyk, Piotra Pogorzelskiego, uczennic Pauli Pankros i Sandry Steckiej. Dziękowano za trud, oddanie, poświęcenie oraz wzbudzenie ducha wiary i patriotyzmu. Dowodem wdzięczności była wiązanka róż i upominek książkowy, złożone na ręce gości. O godz. 12.30, po wymianie adresów i serdecznym pożegnaniu pielgrzymi opuścili naszą parafię.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prowincjał krakowskich jezuitów: powierzmy się Najświętszemu Sercu Jezusa

Przychodzimy z naszymi problemami i grzechami, z ufnością i miłością, aby wyrazić wdzięczność, ze skruchą przeprosić za nasze grzechy i zadośćuczynić duchowo naszą miłością za rany zadane Sercu Jezusa, Jego Kościołowi i sobie nawzajem - powiedział w piątek w krakowskiej bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa o. dr Jarosław Paszyński. Prowincjał krakowskich jezuitów zaapelował przy tym: "Powierzmy się Najświętszemu Sercu Jezusa". Uroczystej Mszy św. przewodniczy abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski, a zebrani na niej polscy biskupi w imieniu narodu dokonają po 100 latach odnowienia Aktu poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

W krakowskiej bazylice oprócz członków Episkopatu i nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio, zgromadzili się członkowie żeńskich i męskich zgromadzeń zakonnych, krakowskie duchowieństwo oraz wierni świeccy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama w Tygodniku Katolickim „NIEDZIELA”

Karol Porwich/Niedziela

„Niedziela” to:

• ogólnopolski tygodnik katolicki, istniejący na rynku od 1926 roku

• informacje o życiu Kościoła w Polsce i na świecie, o sprawach społecznych, rodzinnych, gospodarczych i kulturalnych

• obecność w polskich parafiach w kraju i poza granicami (Włochy, USA, Kanada, Niemcy, Wielka Brytania), w sieciach kolporterskich i na Poczcie Polskiej

• szczególna obecność w 19 diecezjach w Polsce, w których ukazują się edycje diecezjalne: warszawska, krakowska, częstochowska, wrocławska, sosnowiecka, podlaska, bielska, świdnicka, szczecińska, toruńska, zamojska, przemyska, legnicka, zielonogórska, rzeszowska, sandomierska, łódzka, kielecka, lubelska

• 68 stron ogólnopolskich i 8 diecezjalnych

• portal www.niedziela.pl

• księgarnia (www.ksiegarnia.niedziela.pl) – ponad 350 publikacji książkowych

• studio radiowe Niedziela FM oraz telewizyjne Niedziela TV z możliwością przygotowania materiałów w jakości HD, własny kanał na YouTube, materiały na portalu www.niedziela.pl, zamówienia realizowane dla TV Trwam, TVP i lokalnej telewizji

• jest obecna w internecie, w rozgłośniach radiowych, w niektórych telewizjach regionalnych

Reklama w naszym Tygodniku jest potwierdzeniem wiarygodności firmy - do tego przyzwyczailiśmy naszych Czytelników.
Wyniki ankiety przeprowadzonej na zlecenie "Niedzieli" przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego pozwoliły ustalić profil Czytelników "Niedzieli":

• wiek - 28 - 65 lat

• wykształcenie - wyższe i średnie

• kobiety i mężczyźni w proporcjach 48% do 52%

• mieszkańcy dużych i średnich miast oraz wsi
Kolportaż - 60% parafie, 40% Poczta Polska, KOLPORTER i inne firmy kolporterskie;

Nakład: zmienny od 85 tys. do 115 tys. w zależności od okoliczności

Kontakt
Zamówienie reklamy lub ogłoszenia można przesłać:

Reklama
   Krzysztof Walaszczyk
   Dział Marketingu Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   tel. (34) 369 43 49, 603 701 615
   marketing@niedziela.pl

Ogłoszenia
   Barbara Kozyra
   tel. (34) 369 43 65
   tel. na centralę: (34) 365 19 17 w. 365
   ogloszenia@niedziela.pl

drogą pocztową pod adresem:
   Redakcja Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa


CZYTAJ DALEJ

Przegląd "Niedzieli Wrocławskiej" na 13 czerwca 2021

2021-06-12 16:35

Niedziela

Co znajdziemy w najnowszym numerze "Niedzieli Wrocławskiej"? Zapraszamy do obejrzenia przeglądu prasy

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję