Reklama

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Różnokolorowe koperty, które trafiają codziennie na redakcyjne biurka, a ostatnio coraz częściej e-maile, są świadectwem głębokiego zaufania, jakim darzą nas Czytelnicy. Dzieląc się na łamach niektórymi listami z redakcyjnej poczty, pragniemy, aby „Niedziela” była owocem zbiorowej mądrości redakcji i Czytelników.

Siostra o wielkim sercu…

Siostra Emiliana Maria Stręciwilk 11 sierpnia 2012 r. obchodziła 60. rocznicę wstąpienia do Zgromadzenia Sióstr Męki Pana Naszego Jezusa Chrystusa - Sióstr Pasjonistek. Od prawie 40 lat Siostra Jubilatka posługuje w bazylice archikatedralnej w Łodzi jako zakrystianka. Pomimo swojego wieku (83 l.) nadal bardzo aktywnie uczestniczy w życiu tej parafii, służąc ofiarnie Bogu i ludziom. 15 sierpnia br. - w uroczystość Matki Bożej Wniebowziętej, którą Siostra Emiliana darzy wielką miłością, w katedrze została odprawiona Msza św. w intencji drogiej Jubilatki. W Eucharystii, którą odprawił ks. prał. Ireneusz Kulesza - proboszcz parafii katedralnej wraz z wikariuszami, uczestniczył Zarząd Sióstr Pasjonistek. Przybyli licznie parafianie, goście, rodzina Siostry Emiliany. Można powiedzieć, że Siostra Emiliana od zawsze jest obecna w katedrze. Cicha, pochylona, lecz jakże pogodna chodzi między nawami kościoła i wszystkiego dogląda. To Siostra Emiliana układa bukiety kwiatów na ołtarze, sprawdza, czy niczego nie brakuje w prezbiterium, czy czyste są szaty liturgiczne. To ona wykłada szaty biskupie w zakrystii, prasuje, układa, by nic nie było zagniecione. O wszystkim pamięta. Wszystko wie. Jest takim żyjącym, żywym sercem tego kościoła - Matki Kościołów. Cieszy się z najprostszych gestów życzliwości i pamięci o niej. Gdy wejdziemy w tygodniu obojętnie o jakiej godzinie, możemy zobaczyć ją najczęściej adorującą Najświętszy Sakrament. Modli się nie tylko za swoje zgromadzenie czy diecezję, ale za każdego, kogo spotka na swojej drodze.
Jestem wdzięczny Panu Bogu za to, że na mojej drodze życia, i 15 lat posługi przy ołtarzu jako ministrant i lektor, postawił właśnie ukochaną Siostrę Emilianę. Ileż można było się od niej nauczyć, ile ciepłych słów usłyszeć, wie tylko dobry Bóg. Była i jest taką trzecią Babcią - „Babcią z kościoła”. Zawsze pocieszała, gdy było źle, cieszyła się ze wszystkiego, co robi się dla Boga, Kościoła i naszej parafii. Wiele razy podczas przedstawień, występów o Ojcu Świętym Janie Pawle II widać było, że dyskretnie ociera łzę. Bo taka jest dobra, wrażliwa i wyjątkowa.
Dziś nie tylko ja, ale także wielu parafian i gości pragnie podziękować Siostrze Emilianie za to wszystko, czego możemy się od niej uczyć, i życzymy jej wielu lat życia i posługi w ukochanym przez nią kościele - bazylice archikatedralnej w Łodzi.

Bartłomiej Borowski

Oczekujemy na listy pod adresem:
„Niedziela”, ul. 3 Maja 12
42-200 Częstochowa.
Na kopercie należy napisać: „Listy”
redakcja@niedziela.pl

2012-09-20 07:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie żyje ks. prof. Wojciech Życiński SDB

2020-04-07 10:49

pixel2013/pixabay.com

Dziś w nocy zmarł ks. prof. Wojciech Życiński SDB, ceniony mariolog, były dziekan Wydziału Teologicznego Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i prorektor PAT. Był bratem śp. arcybiskupa Józefa Życińskiego. Informację o śmierci ks. prof. Życińskiego potwierdziła rzeczniczka Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Wojciech Życiński urodził się 22 lutego 1953 r. w Nowej Wsi. W 1973 r. wstąpił do zgromadzenia salezjanów w Kopcu. W latach 1974–1981 odbył studia w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Salezjańskiego w Krakowie. Śluby wieczyste złożył 18 czerwca 1980 r. w Krakowie. Święceń prezbiteratu udzielił mu 19 czerwca 1981 w Krakowie biskup Albin Małysiak.

W latach 1981–1985 studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim uzyskując doktorat. Specjalizację pogłębiał, wyjeżdżając na stypendia naukowe na Katolicki Uniwersytet Ameryki w Waszyngtonie (1986) i do Marianum w Rzymie (1989). Habilitację w zakresie nauk teologicznych uzyskał w 1994 r. na Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego na podstawie rozprawy „Jedność w wielości. Perspektywy mariologii ekumenicznej”.

Był wykładowcą dogmatyki i ekumenizmu w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Salezjańskiego w Krakowie, a w latach 1990–1994 był tamże prefektem studiów. Od 1995 do 2017 pełnił funkcję kierownika najpierw II Katedry Dogmatyki, później Katedry Mariologii najpierw na Papieskiej Akademii Teologicznej a później na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, gdzie w roku 2000 objął stanowisko profesora uczelnianego.

W latach 1994–1997 sprawował urząd prodziekana Wydziału Teologicznego Papieskiej Akademii Teologicznej, a w latach 1997–2000 dziekana tego wydziału. Od 2000 do 2006 był prorektorem Papieskiej Akademii Teologicznej ds. Nauki i Współpracy Krajowej i Zagranicznej. Od 2012 roku był zwyczajnym członkiem Pontificia Accademia Mariana Internationalis.

Był cenionym autorem wielu artykułów i monografii, szczególnie z zakresu mariologii. Na uwagę zasługują chociażby: „Johna H. Newmana teoria rozwoju doktryny mariologicznej” (Lublin, Wydawnictwo KUL, 2010) oraz „Matka, która pozostała Dziewicą” (seria Horyzonty dogmatu, Kraków 2017).

W ubiegłym roku akademickim ks. prof. Wojciech Życiński przeszedł na emeryturę. Senat UPJPII przyznał mu złoty medal Bene Merenti za wyjątkowy wkład w rozwój uczelni.

Ks. prof. Wojciech Życiński był bratem arcybiskupa Józefa Życińskiego.

CZYTAJ DALEJ

Kapłani też tęsknią!

2020-04-09 21:55

fb ks. A. Krzeszowca

Na koncie fb ks. Arkadiusza Krzeszowca pojawiła się dziś wyjątkowa fotografia.

Kapłani z parafii p.w. św. Jerzego Męczennika i Podwyższenia Krzyża na wrocławskim Brochowie zaskoczyli dziś swoich parafian. Zachowując wszystkie wymogi epidemiczne zakomunikowali swoją tęsknotę przygotowując wymowny transparent.

„Kochamy Was!” – mogli przeczytać na trzymanej przez brochowski księży dużej płachcie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję