Reklama

Wszystkie nasze dzienne sprawy

2012-09-20 07:28


Niedziela Ogólnopolska 38/2012, str. 38

Różnokolorowe koperty, które trafiają codziennie na redakcyjne biurka, a ostatnio coraz częściej e-maile, są świadectwem głębokiego zaufania, jakim darzą nas Czytelnicy. Dzieląc się na łamach niektórymi listami z redakcyjnej poczty, pragniemy, aby „Niedziela” była owocem zbiorowej mądrości redakcji i Czytelników.

Siostra o wielkim sercu…

Siostra Emiliana Maria Stręciwilk 11 sierpnia 2012 r. obchodziła 60. rocznicę wstąpienia do Zgromadzenia Sióstr Męki Pana Naszego Jezusa Chrystusa - Sióstr Pasjonistek. Od prawie 40 lat Siostra Jubilatka posługuje w bazylice archikatedralnej w Łodzi jako zakrystianka. Pomimo swojego wieku (83 l.) nadal bardzo aktywnie uczestniczy w życiu tej parafii, służąc ofiarnie Bogu i ludziom. 15 sierpnia br. - w uroczystość Matki Bożej Wniebowziętej, którą Siostra Emiliana darzy wielką miłością, w katedrze została odprawiona Msza św. w intencji drogiej Jubilatki. W Eucharystii, którą odprawił ks. prał. Ireneusz Kulesza - proboszcz parafii katedralnej wraz z wikariuszami, uczestniczył Zarząd Sióstr Pasjonistek. Przybyli licznie parafianie, goście, rodzina Siostry Emiliany. Można powiedzieć, że Siostra Emiliana od zawsze jest obecna w katedrze. Cicha, pochylona, lecz jakże pogodna chodzi między nawami kościoła i wszystkiego dogląda. To Siostra Emiliana układa bukiety kwiatów na ołtarze, sprawdza, czy niczego nie brakuje w prezbiterium, czy czyste są szaty liturgiczne. To ona wykłada szaty biskupie w zakrystii, prasuje, układa, by nic nie było zagniecione. O wszystkim pamięta. Wszystko wie. Jest takim żyjącym, żywym sercem tego kościoła - Matki Kościołów. Cieszy się z najprostszych gestów życzliwości i pamięci o niej. Gdy wejdziemy w tygodniu obojętnie o jakiej godzinie, możemy zobaczyć ją najczęściej adorującą Najświętszy Sakrament. Modli się nie tylko za swoje zgromadzenie czy diecezję, ale za każdego, kogo spotka na swojej drodze.
Jestem wdzięczny Panu Bogu za to, że na mojej drodze życia, i 15 lat posługi przy ołtarzu jako ministrant i lektor, postawił właśnie ukochaną Siostrę Emilianę. Ileż można było się od niej nauczyć, ile ciepłych słów usłyszeć, wie tylko dobry Bóg. Była i jest taką trzecią Babcią - „Babcią z kościoła”. Zawsze pocieszała, gdy było źle, cieszyła się ze wszystkiego, co robi się dla Boga, Kościoła i naszej parafii. Wiele razy podczas przedstawień, występów o Ojcu Świętym Janie Pawle II widać było, że dyskretnie ociera łzę. Bo taka jest dobra, wrażliwa i wyjątkowa.
Dziś nie tylko ja, ale także wielu parafian i gości pragnie podziękować Siostrze Emilianie za to wszystko, czego możemy się od niej uczyć, i życzymy jej wielu lat życia i posługi w ukochanym przez nią kościele - bazylice archikatedralnej w Łodzi.

Bartłomiej Borowski

Oczekujemy na listy pod adresem:
„Niedziela”, ul. 3 Maja 12
42-200 Częstochowa.
Na kopercie należy napisać: „Listy”
redakcja@niedziela.pl

Reklama

Komisja Episkopatu przypomina: Szkoła nie jest miejscem na propagowanie środowisk LGBT

2019-10-22 13:27

BP KEP / Warszawa (KAI)

„Po raz kolejny przypominamy, że sprawy kształcenia i wychowania powinny być jak najbardziej odległe od koniunktur politycznych i ideologicznych. Szkoła nie jest i nie może być miejscem na jakiekolwiek propagowanie środowisk LGBTQ - informowała Komisja Wychowania Katolickiego w 2018 r. odnosząc się do zapowiedzi „tęczowego piątku”. „Komunikat ten pozostaje stale aktualny” - przypomniała 22 października Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.

CarlosAlberto/fotolia.com

Na 25 października 2019 r. zaplanowano w szkołach tzw. „tęczowy piątek”, w związku z tym przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Episkopatu bp Marek Mendyk informuje: „+tęczowe piątki+ w żaden sposób nie pokrywają się z zatwierdzonym przez MEN programem nauczania ogólnego. Rodzice i szkoła nie mogą pozostać bierni wobec tego problemu”.

Bp Marek Mendyk podkreśla też, że komunikat Komisji Wychowania Katolickiego KEP jest stale aktualny. Czytamy w nim: „Rodzice mają prawo do decydowania o tym, jakie treści wychowawcze są przekazywane ich dzieciom w szkole”. Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Episkopatu dodał też: „Po raz kolejny przypominamy, że sprawy kształcenia i wychowania powinny być jak najbardziej odległe od koniunktur politycznych i ideologicznych. Szkoła nie jest i nie może być miejscem na jakiekolwiek propagowanie środowisk LGBTQ”.

Bp Mendyk w oświadczeniu z 2018 r. podkreślił także, że "wszelkiego typu programy odnoszące się do wychowania bezwzględnie muszą być ustalane wspólnie z rodzicami i nauczycielami". Zaznaczył: "Rodzice mają prawo decydować, kto wchodzi na teren szkoły, z jakim programem wychowawczym. Należy dodać, że tzw. edukatorzy (w przeważającej części) nie posiadają wykształcenia pedagogicznego. Szkoła musi przestrzegać prawa!".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Poznań: zmarł prof. Jacek Łuczak, twórca polskiej opieki paliatywnej

2019-10-22 21:41

ms / Poznań (KAI)

W Poznaniu 22 października zmarł prof. Jacek Łuczak, profesor nauk medycznych, założyciel i długoletni prezes Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej. Miał 84 lata.

poznan.pl

Prof. Łuczak był twórcą hospicjum Palium w Poznaniu i pierwszej poradni walki z bólem w Polsce.

„Był człowiekiem niezwykłej ofiarności, zawsze blisko chorego. Prawdziwy lekarz, dla którego hospicjum było domem, a człowiek chory, cierpiący miał uprzywilejowane miejsce w jego sercu” – mówi o zmarłym abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański wielokrotnie odwiedzał prowadzone przez prof. Łuczaka hospicjum.

„Profesor zawsze zwracał uwagę na relacje, które powinny nawiązać się pomiędzy chorym a lekarzami i pielęgniarkami oraz kapelanami hospicjum. Podkreślał nieustannie konieczność szacunku wobec człowieka, zwłaszcza umierającego” – zauważa przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Profesor Jacek Łuczak urodził się w 1934 r. w Poznaniu, ukończył studia na Wydziale Lekarskim poznańskiej Akademii Medycznej. Jest autorem ponad 400 prac naukowych, był specjalistą i konsultantem krajowym w dziedzinie medycyny paliatywnej.

W 2019 r. prof. Jacek Łuczak został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem