Reklama

W trosce o czytelnictwo prasy katolickiej

Niedziela małopolska 38/2012

[ TEMATY ]

media

BOŻENA SZTAJNER

Ich ogromne znaczenie oraz wpływ na zmianę poglądów społeczeństwa zauważył już papież Paweł VI. Mowa o środkach społecznego przekazu, których 46. Światowy Dzień obchodzimy w trzecią niedzielę września.
Nie ma wątpliwości, że rola mediów we współczesnym świecie jest bardzo duża. To one dostarczają nam informacji, kształcą, bawią. Nierzadko stają się jednak narzędziem manipulacji i propagandy. Szeroki dostęp do środków społecznego przekazu oraz ich znaczący wpływ na kształtowanie opinii publicznej sprawia, że bardzo często określane są one mianem czwartej władzy. Jak w świecie, w którym tak ogromną rolę odgrywają media, wygląda czytelnictwo prasy katolickiej? Czy sięgamy po to, co wartościowe?

Prasa w duszpasterstwie

O potrzebie głoszenia przed media Ewangelii pisał Jan Paweł II w adhortacji „Christifideles laici”: „Na wszystkich drogach świata, a więc także na jego wielkich arteriach, jakimi są prasa, film, radio, telewizja i teatr, musi być głoszone słowo zbawcze”. Dlatego dzisiaj wielu duszpasterzy w trosce o swoich parafian organizuje akcje, mające na celu zachęcenie do sięgania po prasę katolicką.
Przeglądając ogłoszenia wadowickiej parafii św. Piotra Apostoła natrafiłam na wzmiankę: „«W moim katolickim domu jest miejsce dla prasy katolickiej» - dzisiaj tą duszpasterską akcją obejmujemy parafian z bloku 17 na oś. Pod Skarpą”. Jak udało mi się dowiedzieć, „W moim katolickim domu jest miejsce dla prasy katolickiej” to hasło akcji duszpasterskiej, której celem jest pobudzenie parafian do czytania wartościowej prasy. Działanie polega na tym, że co tydzień mieszkańcy innego, wyznaczonego przez duszpasterza regionu parafii (bloku, osiedla, ulicy) mogą nieodpłatnie zabrać sobie dowolną gazetę katolicką. - Dystrybucja prasy w naszej parafii wygląda następująco: w przedsionku kościoła mamy przygotowane specjalne stanowisko, na którym znajdują się wszystkie tytuły czasopism, a obok tego jest skrzyneczka na ofiary dla osób chcących zakupić gazetę. Oprócz tego co niedzielę inna część naszych parafian może pobrać prasę zupełnie za darmo - wyjaśnia proboszcz ks. prał. Tadeusz Kasperek. Tłumaczy, że tego typu inicjatywa to forma ewangelizacji poprzez media: - Mamy dobre tytuły, więc warto, abyśmy z nich korzystali. Pomysł tego typu projektu zrodził się po wizytach duszpasterskich. Zauważyłem, że w niektórych mieszkaniach leżą sterty niepotrzebnych czasopism, a brakuje w nich miejsca dla prasy katolickiej - relacjonuje gospodarz parafii. Jak dodaje, odkąd prowadzona jest ta akcja, nie odnotowuje się żadnych zwrotów czasopism. W niedzielnych ogłoszeniach parafialnych duszpasterze przypominają wiernym o prowadzonym projekcie i zachęcają do czytania. Ksiądz Proboszcz ma nadzieję, że pomoże to w utrwaleniu nawyku coniedzielnego sięgania po tytuł katolicki.
A jak akcję oceniają sami parafianie? - Uważam, że jest to bardzo dobry pomysł i sposób na zachęcenie do czytania wartościowej prasy. Nie zawsze i nie każdego stać na zakup gazety, a dzięki tej akcji jest możliwość otrzymania jej za darmo - ocenia pani Violetta. Z kolei pan Piotr dodaje, że propozycja jest naprawdę godna pochwały i w jakiś sposób wpisuje się w idee nowej ewangelizacji. Jest również przejawem troski księży o edukację medialną w parafiach.

Reklama

Kąciki prasy katolickiej

W niektórych parafiach znajdują się tzw. kąciki prasy katolickiej, gdzie znaleźć można starsze wydania czasopism i bez żadnej opłaty zabrać je do poczytania albo przynieść swoje egzemplarze dla udostępnienia innym. Taki kącik z czasopismami to także dobra forma propagowania czytelnictwa prasy katolickiej. W pobliskiej parafii mucharskiej tego typu miejsce istnieje już od kilku lat. - Często staram się z niego korzystać. Jest to bardzo dobry pomysł. Zauważyłam, że korzystają z niego zarówno dorośli, jak i dzieci. Myślę, że dzięki tego typu inicjatywie nabieramy nawyku sięgania po tytuł katolicki. Choć czasem są to wydania nawet z poprzednich miesięcy, to zawarte w nich treści bywają bardzo aktualne i zawsze warto po nie sięgnąć - mówi pani Małgorzata, czytelniczka z Mucharza.
W wielu parafiach, w ogłoszeniach duszpasterskich podczas niedzielnych Mszy św. duszpasterze wypunktowują najważniejsze artykuły z poszczególnych czasopism i zachęcają do ich lektury. Często ułatwia to również wybór konkretnego tytułu.
Prasa katolicka to nie tylko orędzia, przesłania papieskie, to także źródło wiedzy na tematy wychowawcze, moralne. To nie jest prasa nastawiona na zysk, sensację. To prasa, której mottem przewodnim powinno być przede wszystkim przekazywanie prawdy. To źródło wartości i tylko od nas, czytelników, zależy, czy zechcemy z niego czerpać...

* * *

Modlitwa dziennikarza

Boże, proszę Cię o dar wstrzemięźliwości, aby moje usta i pióro informowały o tym, co widzą oczy, bez narzucania innym mojego własnego zdania. Ześlij na mnie Ducha Prawdy, kiedy ośmielę się komentować widziany przeze mnie świat. Jezu, kocham Cię. Dodaj mi sił, abym nie zszedł na drogę kłamstwa, manipulacji, próżnej sławy; abym nie szukał poklasku, ale zachłannie pragnął karmić siebie i czytelników prawdą lub jej szczerym i świętym poszukiwaniem.

2012-09-24 13:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Od dziś miesięcznik „Wzrastanie” również w e-wydaniu Od dziś miesięcznik „Wzrastanie” również w e-wydaniu

2020-04-09 17:51

[ TEMATY ]

media

internet

prasa

Wzrastanie

Miesięcznik dla młodzieży „Wzrastanie”, mimo epidemii, otwiera się na nowe możliwości dotarcia do czytelników. Od Wielkiego Czwartku 9 kwietnia magazyn jest dostępny w wersji elektronicznej na stronie https://e.publico24.pl/magazine/2619.

"W dobie pandemii chcemy dotrzeć do jak największej grupy odbiorców z misją ewangelizacyjną. Serdecznie polecamy taką formę czytelnictwa. Wersja elektroniczna to koszt zaledwie 4 zł. To wyjątkowo szybki i łatwy dostęp do lektury" – tłumaczy ks. Andrzej Lubowicki Asystent Generalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, które jest wydawcą czasopisma.

Miesięcznik „Wzrastanie” w wersji drukowanej ukazuje się od 1986 r. Porusza tematy bliskie młodym ludziom. Zawiera treści o tematyce religijnej i społecznej. Kształtuje dobre postawy obywatelskie poprzez publikowanie wyjątkowych świadectw i wywiadów. Najnowszy numer poświęcony jest sile wspólnoty.

Jednocześnie „Wzrastanie” uruchomiło na portalu https://zrzutka.pl/ta7zx7 zbiórkę na sfinansowanie kolejnego numeru.

CZYTAJ DALEJ

Małopolskie: Brak podejrzenia przestępstwa ws. śmierci księdza chorego na Covid-19

2020-04-08 08:22

[ TEMATY ]

kapłan

zmarły

kapłan

Radio Em

Ks. Roman Kopacz

Prokuratura Rejonowa w Bochni, która bada sprawę śmierci proboszcza Drwini (Małopolskie) Romana Kopacza, zakażonego koronawirusem, wciąż nie ma uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa.

Zgodnie z informacjami przekazanymi PAP przez zastępcę prokuratora rejonowego Barbarę Grądzką, śledztwo wciąż się nie rozpoczęło w powodu braku podejrzenia przestępstwa w sprawie śmierci proboszcza Drwini. Nie prowadzono też przesłuchań osób.

„Dalsze czynności zostaną podjęte po analizie dokumentów uzyskanych z Państwowego Powiatowego Inspektora Nadzoru Sanitarnego w Bochni” – zapowiedziała zastępca prokuratora rejonowego w Bochni.

W toku dotychczasowych czynności prokuratura próbowała ustalić m.in. prawidłowość postępowania dotyczącego umieszczenia księdza w izolacji domowej.

Zgodnie z informacjami biura wojewody małopolskiego, podanymi za małopolskim sanepidem, przyczyną śmierci księdza Romana Kopacza nie był Covid-19. Mężczyzna przebywał w izolacji domowej, ponieważ lekarz nie stwierdził konieczności hospitalizacji.

Jak informowała policja, 59-letni ksiądz zmarł 24 marca podczas próby przetransportowania go do szpitala. Wcześniej służby medyczne wezwane przez policjantów bezskutecznie reanimowały kapłana.

Dzień wcześniej, w poniedziałek, policja poinformowana o przebywającym w izolacji księdzu dwukrotnie była z wizytą na plebanii. "Ksiądz się pokazał, nie zgłaszał problemów" – powiedział PAP rzecznik prasowy bocheńskiej policji Łukasz Ostręga.

We wtorek sanepid zadzwonił na policję z informacją, że nie może się skontaktować z proboszczem i poprosił funkcjonariuszy o sprawdzenie, czy z chorym wszystko w porządku.

Wysłanemu na plebanię patrolowi nikt nie otwierał drzwi. Funkcjonariusze ustalili, kto może mieć klucze do budynku. Odpowiednio zabezpieczony policjant wszedł do środka i zastał księdza leżącego w łóżku. "Jego stan był ciężki, był tak osłabiony, że nie mógł mówić. Wezwano pogotowie" – relacjonował rzecznik prasowy policji w Bochni.

Medykom nie udało się uratować życia proboszcza – zmarł w trakcie próby przetransportowania do szpitala, po bezskutecznych reanimacjach.

Roman Kopacz był proboszczem parafii Matki Bożej Królowej Polski w Drwini od 2007 r., był także kapelanem strażaków gminy Drwinia. Pogrzeb duchownego odbył się 26 marca w Trzcinicy koło Jasła – w ograniczonym (by zapobiegać szerzeniu się epidemii) gronie rodzinnym.(PAP)

CZYTAJ DALEJ

Generał paulinów: nasze domy rodzinne są Wieczernikami

2020-04-09 20:26

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Wielki Czwartek

o. Arnold Chrapkowski

KRZYSZTOF ŚWIERTOK

O. Arnold Chrapkowski OSPPE

O tym, że w trudnym czasie pandemii nasze domy rodzinne są Wieczernikami mówił na Jasnej Górze o. Arnold Chrapkowski. Przełożony generalny Zakonu Paulinów przewodniczył Mszy Wieczerzy Pańskiej w duchowej jedności z współbraćmi w kapłaństwie. Wielki Czwartek to pamiątka ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa Nowego Przymierza.

Przełożony generalny Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski podkreślił w homilii, że teraz jest właśnie czas, kiedy możemy mocno zauważyć, że Kościołem jest także nasz dom, nasza rodzina - W tej wyjątkowej i trudnej chwili, w jakiej przyszło nam przeżywać Triduum Paschalne, uświadamiamy sobie, że trzy dary z Wieczernika: Eucharystia, kapłaństwo i służba w miłości tak mocno teraz realizują się w życiu każdego z nas, a nasze domy rodzinne są Wieczernikami.

Kaznodzieja wskazując, że tajemnica Eucharystii nierozerwalnie związana jest z Obecnością Chrystusa podkreślił, że kochać, to być obecnym. Tłumaczył, że Eucharystia jest szkołą miłości Boga i człowieka i wszyscy jesteśmy posłani, by z miłością służyć innym.

O. Chrapkowski przypomniał, że Wielki Czwartek to czas dziękczynienia za dar nie tylko kapłaństwa służebnego, ale także kapłaństwa powszechnego, które jest udziałem wszystkich ochrzczonych. Zaznaczył, że szczególnie teraz, w tych wyjątkowych warunkach, bardzo potrzeba świadectwa życia, które czyni widzialnym Chrystusa w świecie . - To nasze wspólne zadanie; mimo naszych ludzkich ograniczeń i niepokojów, mamy nieść Chrystusa, siać Go w rolę ludzkich dusz i niespokojnego świata – mówił w homilii generał paulinów.

Ukazując ewangeliczną prawdę o Chrystusie umywającym apostołom nogi, zakonnik podkreślił, że to nie jednorazowe wydarzenie wzbudzające emocje. - To zadanie dla każdego z nas. To nasze codzienne zadanie, nic nadzwyczajnego; obmycie sobie wzajem stóp to przyjęcie siebie, akceptowanie, miłowanie się, służenie sobie - wyjaśniał.

- Mycie nóg innym to odwaga, by się uniżyć, wziąć odpowiedzialność za rany innych, nie zważając na własne –podkreślił dalej kaznodzieja. Apelował, że wszyscy, niezależnie od powołania, jesteśmy wezwani do życia na wzór

Chrystusa, do schylania się do ran, tak fizycznych, jak i duchowych, i do niesienia miłości i współczucia. To fundamentalny wymiar życia uczniów Chrystusa. Nie ma miłości bez służby – zaakcentował generał paulinów.

Podkreślił, ze szczególnym miejscem, w którym mamy sobie teraz służyć jest rodzina. - Wieczernik to wielka szkoła życia i wszędzie powinniśmy być ludźmi Eucharystii – zachęcał o. Chrapkowski.

Transmisja Mszy św. Wieczerzy Pańskiej z Jasnej Góry dostępna jest na jasnogórskim kanale YouTube. Transmitowana była na antenie TVP3 w paśmie ogólnopolskim. Tam również transmitowane będą: liturgia Wielkiego Piątku oraz Wigilia Paschalna.

Transmisja wszystkich liturgii z Jasnej Góry także na portalach: Radio Jasna Góra, jasnagora.pl, episkopat.pl, niedziela.pl.

W Mszy Wieczerzy Pańskiej głównemu celebransowi zgodnie z przepisami asystowali tylko jasnogórski ceremoniarz i pięciu braci.

- Wielki Czwartek jest dziś szczególny, bo nie możemy gromadzić się we wspólnocie kapłańskiej. Pozostaje nasza duchowa jedność, kapłańska solidarność i przede wszystkim wzajemna modlitwa za siebie, o to byśmy posługując ludowi Bożemu, sami dążyli do świętości, byśmy dla każdego człowieka byli wyraźnym, jasnym znakiem życia Ewangelią, by Najświętsza Eucharystia była dla nas wszystkim źródłem uświęcenia, źródłem mocy dla naszej kapłańskiej posługi – powiedział o. Arnold Chrapkowski w specjalnym video-przesłaniu przygotowanym na jasnogórski profil twitterowy@JasnaGoraNews dla wszystkich współbraci w kapłaństwie. Generał Paulinów życzył, by ołtarz, Chrystus obecny w swoim Ciele i Krwi stanowili centrum życia i kapłańskiej posługi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję