Reklama

W trosce o czytelnictwo prasy katolickiej

2012-09-24 13:31

Barbara Gajda
Edycja małopolska 38/2012

BOŻENA SZTAJNER

Ich ogromne znaczenie oraz wpływ na zmianę poglądów społeczeństwa zauważył już papież Paweł VI. Mowa o środkach społecznego przekazu, których 46. Światowy Dzień obchodzimy w trzecią niedzielę września.
Nie ma wątpliwości, że rola mediów we współczesnym świecie jest bardzo duża. To one dostarczają nam informacji, kształcą, bawią. Nierzadko stają się jednak narzędziem manipulacji i propagandy. Szeroki dostęp do środków społecznego przekazu oraz ich znaczący wpływ na kształtowanie opinii publicznej sprawia, że bardzo często określane są one mianem czwartej władzy. Jak w świecie, w którym tak ogromną rolę odgrywają media, wygląda czytelnictwo prasy katolickiej? Czy sięgamy po to, co wartościowe?

Prasa w duszpasterstwie

O potrzebie głoszenia przed media Ewangelii pisał Jan Paweł II w adhortacji „Christifideles laici”: „Na wszystkich drogach świata, a więc także na jego wielkich arteriach, jakimi są prasa, film, radio, telewizja i teatr, musi być głoszone słowo zbawcze”. Dlatego dzisiaj wielu duszpasterzy w trosce o swoich parafian organizuje akcje, mające na celu zachęcenie do sięgania po prasę katolicką.
Przeglądając ogłoszenia wadowickiej parafii św. Piotra Apostoła natrafiłam na wzmiankę: „«W moim katolickim domu jest miejsce dla prasy katolickiej» - dzisiaj tą duszpasterską akcją obejmujemy parafian z bloku 17 na oś. Pod Skarpą”. Jak udało mi się dowiedzieć, „W moim katolickim domu jest miejsce dla prasy katolickiej” to hasło akcji duszpasterskiej, której celem jest pobudzenie parafian do czytania wartościowej prasy. Działanie polega na tym, że co tydzień mieszkańcy innego, wyznaczonego przez duszpasterza regionu parafii (bloku, osiedla, ulicy) mogą nieodpłatnie zabrać sobie dowolną gazetę katolicką. - Dystrybucja prasy w naszej parafii wygląda następująco: w przedsionku kościoła mamy przygotowane specjalne stanowisko, na którym znajdują się wszystkie tytuły czasopism, a obok tego jest skrzyneczka na ofiary dla osób chcących zakupić gazetę. Oprócz tego co niedzielę inna część naszych parafian może pobrać prasę zupełnie za darmo - wyjaśnia proboszcz ks. prał. Tadeusz Kasperek. Tłumaczy, że tego typu inicjatywa to forma ewangelizacji poprzez media: - Mamy dobre tytuły, więc warto, abyśmy z nich korzystali. Pomysł tego typu projektu zrodził się po wizytach duszpasterskich. Zauważyłem, że w niektórych mieszkaniach leżą sterty niepotrzebnych czasopism, a brakuje w nich miejsca dla prasy katolickiej - relacjonuje gospodarz parafii. Jak dodaje, odkąd prowadzona jest ta akcja, nie odnotowuje się żadnych zwrotów czasopism. W niedzielnych ogłoszeniach parafialnych duszpasterze przypominają wiernym o prowadzonym projekcie i zachęcają do czytania. Ksiądz Proboszcz ma nadzieję, że pomoże to w utrwaleniu nawyku coniedzielnego sięgania po tytuł katolicki.
A jak akcję oceniają sami parafianie? - Uważam, że jest to bardzo dobry pomysł i sposób na zachęcenie do czytania wartościowej prasy. Nie zawsze i nie każdego stać na zakup gazety, a dzięki tej akcji jest możliwość otrzymania jej za darmo - ocenia pani Violetta. Z kolei pan Piotr dodaje, że propozycja jest naprawdę godna pochwały i w jakiś sposób wpisuje się w idee nowej ewangelizacji. Jest również przejawem troski księży o edukację medialną w parafiach.

Reklama

Kąciki prasy katolickiej

W niektórych parafiach znajdują się tzw. kąciki prasy katolickiej, gdzie znaleźć można starsze wydania czasopism i bez żadnej opłaty zabrać je do poczytania albo przynieść swoje egzemplarze dla udostępnienia innym. Taki kącik z czasopismami to także dobra forma propagowania czytelnictwa prasy katolickiej. W pobliskiej parafii mucharskiej tego typu miejsce istnieje już od kilku lat. - Często staram się z niego korzystać. Jest to bardzo dobry pomysł. Zauważyłam, że korzystają z niego zarówno dorośli, jak i dzieci. Myślę, że dzięki tego typu inicjatywie nabieramy nawyku sięgania po tytuł katolicki. Choć czasem są to wydania nawet z poprzednich miesięcy, to zawarte w nich treści bywają bardzo aktualne i zawsze warto po nie sięgnąć - mówi pani Małgorzata, czytelniczka z Mucharza.
W wielu parafiach, w ogłoszeniach duszpasterskich podczas niedzielnych Mszy św. duszpasterze wypunktowują najważniejsze artykuły z poszczególnych czasopism i zachęcają do ich lektury. Często ułatwia to również wybór konkretnego tytułu.
Prasa katolicka to nie tylko orędzia, przesłania papieskie, to także źródło wiedzy na tematy wychowawcze, moralne. To nie jest prasa nastawiona na zysk, sensację. To prasa, której mottem przewodnim powinno być przede wszystkim przekazywanie prawdy. To źródło wartości i tylko od nas, czytelników, zależy, czy zechcemy z niego czerpać...

* * *

Modlitwa dziennikarza

Boże, proszę Cię o dar wstrzemięźliwości, aby moje usta i pióro informowały o tym, co widzą oczy, bez narzucania innym mojego własnego zdania. Ześlij na mnie Ducha Prawdy, kiedy ośmielę się komentować widziany przeze mnie świat. Jezu, kocham Cię. Dodaj mi sił, abym nie zszedł na drogę kłamstwa, manipulacji, próżnej sławy; abym nie szukał poklasku, ale zachłannie pragnął karmić siebie i czytelników prawdą lub jej szczerym i świętym poszukiwaniem.

Tagi:
media

Reklama

Katolicka rozgłośnia otrzymała koncesję KRRiT na nadawanie cyfrowe

2019-10-18 10:14

Ks. Michał Olszewski SCJ

W maju br. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ogłosiła start konkursu na cyfrowe multipleksy lokalne w 34 miastach dla nadawców lokalnych i regionalnych. Właśnie został rozstrzygnięty pierwszy z nich, w Tarnowie.

Ks. Michał Olszewski SCJ

Wśród czterech szczęśliwców znalazła się katolicka rozgłośnia Profeto, należąca do Polskiej Prowincji Księży Sercanów. I choć nie brak stacji radiowych o charakterze społeczo-religijnym na kilku testowych multipleksach, to jednak Radio Profeto jest pierwszą, która otrzymała koncesję KRRiT w drodze konkursu.

Na kolejnych posiedzeniach KRRiT ma rozstrzygnąć pozostałe postępowania koncesyjne na rozpowszechnianie programów radiowych na multipleksach w standardzie DAB+. W I turze konkursu, zaplanowanej w maju br. dostępne są jeszcze multipleksy w Częstochowie, Katowicach, Poznaniu, Rzeszowie, Toruniu i Warszawie. Sercańska rozgłośnia aspiruje do obecności we wszystkich wymienionych miastach.

Radio Profeto powstało w roku 2014 najpierw jako rozgłośnia internetowa w ramach portalu profeto.pl, którego pomysłodawcą był ks. Michał Olszewski SCJ. Przed dwoma laty Profeto otrzymało koncesję na nadawanie analogowe w Małopolsce na 92.1 FM.

Rozgłośnię wyróżnia tylko chrześcijańska muzyka, która jest emitowana na falach radia, brak newsów oraz transmisje z wydarzeń ewangelizacyjnych w Polsce. Mamy nadzieję, że już niebawem usłyszymy o kolejnych pozytywnie rozstrzygniętych konkursach przez KRRiT nie tylko dla Radia Profeto, ale także dla innych katolickich rozgłośni.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Cuda uzdrowienia za wstawiennictwem kard. Wyszyńskiego!

2019-10-21 14:16

Znany jest cud uzdrowienia niedługo po śmierci Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. Uzdrowione zostało wówczas dziecko, które uległo poparzeniom. To ten cud był badany na potrzeby beatyfikacji. Ale znane są także inne przypadki interwencji wstawienniczej kardynała. Pisze o tym Milena Kindziuk w biografii „Kardynał Stefan Wyszyński. Prymas Tysiąclecia”.

Pierwszy ślad cudownego uzdrowienia za wstawiennictwem Stefana Wyszyńskiego sięga dnia pogrzebu Prymasa w 1981 roku. Zrozpaczona matka modliła się wtedy o zdrowie dla swojej rocznej córki. Dziewczynka była tak mocno poparzona, że wszystko wskazywało na to, iż wkrótce umrze. Kobieta, wracając od dziecka ze szpitala, na dworcu kolejowym oglądała transmisję z pogrzebu Prymasa. Wówczas resztkami sił zaczęła go błagać o pomoc. Kiedy następnego dnia lekarz powiedział jej, że dziecko będzie jednak żyło, była niezwykle zdumiona.

Ten właśnie przypadek miał zostać zbadany pod kątem cudu potrzebnego do beatyfikacji Kardynała. Pogrzeb bowiem stanowi szczególny moment, w którym utrwala się sława świętości kandydata na ołtarze. Okazało się jednak, że zaginęła dokumentacja medyczna dotycząca dziewczynki.

Znane są przypadki innych uzdrowień za wstawiennictwem prymasa Wyszyńskiego.

Czterdziestopięcioletnia mieszkanka Łodzi zachorowała na nowotwór złośliwy narządów wewnętrznych. Lekarze mówili wprost, że nie ma dla niej ratunku. Diagnoza brzmiała jak wyrok.

„I wtedy zaczęłam prosić o pomoc prymasa Wyszyńskiego, o jego wstawiennictwo za mną u Boga” – wyznawała kobieta. W szpitalu miała ze sobą obrazek z wizerunkiem Prymasa. – „Patrząc na niego, dostrzegłam w pewnym momencie, jakby wyszły z niego promienie, które objęły mnie całą. Wszystko trwało około minuty. Miałam wrażenie, jakby ze mnie coś spływało, i od razu poczułam się lepiej na duchu”.

Tydzień później nowotwór się wchłonął. Lekarze byli zdumieni, gdyż z medycznego punktu widzenia stan zdrowia nie miał prawa się poprawić. Kobieta żyje. Uważa, że dzięki wstawiennictwu kard. Wyszyńskiego.

Inny przykład to ksiądz z archidiecezji częstochowskiej, który zachorował na raka prostaty. Po operacji lekarz uznał, że choroba w tym stadium jest nieuleczalna. Wtedy wiele środowisk zaczęło się modlić o zdrowie dla niego za wstawiennictwem Prymasa. Sam kapłan natomiast udał się na Jasną Górę i całą noc modlił się przed cudownym obrazem Matki Bożej – także za przyczyną Wyszyńskiego. Nagle usłyszał wewnętrzny głos: „Zostań w domu!”. „Następnego dnia miałem jechać do Katowic na kolejną operację. Nagle zostałem olśniony łaską zdrowia. Odczułem natychmiastowe, cudowne uzdrowienie. Organizm zaczął normalnie działać, a ból całkowicie ustąpił” – wspominał kapłan. Lekarz powiedział mu wtedy: „Jeżeli ksiądz przeżyje jeden tydzień, uznam to za cud”. Po upływie tygodnia ten sam lekarz stwierdził: „Uważam ten przypadek za cud Miłosierdzia Bożego”. A duchowny jest przekonany, że uratował go Prymas.

Materiały prasowe

Powyższy tekst jest fragmentem książki Mileny Kindziuk „Kardynał Stefan Wyszyński. Prymas Tysiąclecia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zielona Góra: Ks. Andrzej Ziombra o Cudzie Eucharystycznym w Legnicy

2019-10-23 00:22

Kamil Krasowski

Ks. Andrzej Ziombra, proboszcz parafii pw. św. Jacka w Legnicy 22 października wygłosił prelekcję nt. Cudu Eucharystycznego w Legnicy. Spotkanie odbyło się z inicjatywy Klubu Inteligencji Katolickiej w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze.

Karolina Krasowska
Ks. Andrzej Ziombra przedstawił faktografię oraz swoje refleksje nt. Cudu Eucharystycznego w Legnicy

Spotkanie z kustoszem sanktuarium św. Jacka w Legnicy, gdzie przed 6 laty wydarzył się cud eucharystyczny, poprzedziły Różaniec i Msza św. Po nich odbyła się prelekcja ks. Andrzeja wzbogacona projekcją zdjęć nt. cudu, do którego doszło nad Kaczawą. - Cud miał swój początek 25 grudnia 2013. Ponieważ niechcący wypadła Hostia księdzu wikariuszowi, później po badaniach okazało się, że naukowcy znaleźli w niej fragmenty mięśnia sercowego oraz rodzaj tkanek przez DNA podobny do ludzkiego, co było wielkim odkryciem - mówił proboszcz z Legnicy. - Ksiądz biskup zawiózł te informacje do Stolicy Apostolskiej, a Watykan wydał pozytywną aprobatę dla tego wydarzenia, dlatego nasz biskup Zbigniew Kiernikowski 10 kwietnia 2016 roku wydał komunikat "o wydarzeniu eucharystycznym o znamionach cudu", do którego doszło w kościele św. Jacka w Legnicy. Od tego czasu rozpoczęła się nowa era w naszej parafii, która odtąd funkcjonuje również jako miejsce pielgrzymek. Jeździmy nie tylko po Polsce, ale także po Europie. Zapraszają nas na różne konferencje, odczyty, bo chcą się dowiedzieć, co wydarzyło się w naszym kościele. Przede wszystkim mamy jednak teraz takie poczucie misji, żeby mówić o tym, co się stało, bo widzimy w tym wyraźny znak. Pan Bóg wzywa nas do tego, żebyśmy zainteresowali się Eucharystią  oraz żebyśmy odkryli jej tajemnicę i piękno.

Zobacz zdjęcia: Prelekcja nt. Cudu Eucharystycznego w Legnicy.

Spotkanie w kościele Najświętszego Zbawiciela składało się z dwóch części. Ks. Andrzej Ziombra przedstawił faktografię, a następnie podzielił się swoimi refleksjami dotyczącymi Cudu Eucharystycznego i tego co on oznacza dla każdego z nas.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem