Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: II Skupienie Synodalne

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pieśnią do Ducha Świętego rozpoczęło się drugie skupienie synodalne dla przedstawicieli tzw. synodów parafialnych, których prace trwają we wszystkich parafiach Archidiecezji Łódzkiej od ubiegłego roku. Tematem skupienia, które dla Łodzi odbyło się w parafii pw. św. apostołów Piotra i Pawła, była misja Kościoła w parafii.

O misji w Kościele na podstawie Mk. 16. 14-19 mówił kard. Grzegorz Ryś w konferencji do uczestników tzw. Synodów Parafialnych. - Misja nie dotyczy tylko ludzi, ale całego stworzenia. Idźcie na cały świat głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu. To jest misja Kościoła, to jest misja waszych parafii, to jest misja waszych wspólnot, to jest misja seminarium. Ten dzień skupienia jest po to, byśmy sobie odpowiedzieli na pytania: czy wiem, że mamy powierzoną misję? Co z tą naszą wiedzą robimy? Jeśli tego nie robimy, to jak to zrobić? – mówił metropolita łódzki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Hierarcha zwrócił uwagę na to, że - jeśli my – w tym procesje synodalnym - identyfikujemy nasze problemy, identyfikujemy nasze grzechy – te wszystkie nasze miejsca, gdzie zawiedliśmy Pana, gdzie zawiedliśmy ludzi i potrafimy je ponazywać, to jakie jest na to lekarstwo? Lekarstwem jest misja. Jak podejmujemy misję, to ta misja będzie leczyć najpierw nas samych, a jak jej się nie podejmiemy, to pozostaniemy nie zaleczeni. Ta misja nas mobilizuje do nawrócenia. Ona przyniesie nam zmianę – podkreślił prelegent. - Misja jest zawarta w tym jednym zdaniu – idziecie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu. To jest misja! Jak ktoś przeczyta tak ten tekst może pomyśleć, że misją Kościoła jest wskrzeszać umarłych, uzdrawiać trędowatych itd. – tam są wymienione wszystkie znaki, które będą towarzyszyć tym, którzy uwierzą. Poszli i przepowiadali Ewangelię, a Pan im towarzyszył – potwierdził naukę znakami. Znaki czyni Pan. Naszą misją nie jest uzdrawiać czy wskrzeszać, czy oczyszczać trędowatych. Naszą misją jest przepowiadać Słowo – głosić Ewangelię - a znaki będą wtedy, kiedy Pan będzie chciał towarzyszyć i potwierdzać swoją naukę swoimi znakami! – zaznaczył kard. Ryś.

Reklama

Po konferencji uczestnicy skupienia pracowali w kilkuosobowych grupach, wspólnie odpowiadając na pytania: jaka jest moja świadomość misji Kościoła w parafii? Czy i jakie mam doświadczenie realizowania tej misji wspólnie? Następnie - po blisko godzinie - liderzy grup prezentowali wypracowane odpowiedzi na powyższe pytania.

Skupienie zakończyła Eucharystia, której przewodniczył kard. Grzegorz, a wraz z nim liturgię koncelebrowali duchowni, którzy wraz ze swoimi parafianami przybyli na skupienie. W homilii metropolita zwrócił uwagę na to, że ewangelizacja jest ojcostwem, macierzyństwem, przekazem życia – bądźcie doskonali tak, jak Ojciec jest doskonały – takie jest słowo Jezusa o ewangelizacji. Ewangelizacja jest ojcostwem, jest macierzyństwem - jest przekazem życia. Ewangelizacja nie jest przekazem doktryny, nie jest przekazem światopoglądu – to wszystko jest ważne, ale to wszystko jest za mało. Najpierw jest przekaz życia. Życie przekazują ci, którzy je w sobie noszą! Niech się to słowo wypełni na każdym z nas, niech się to słowo wypełni na łódzkim Kościele! – mówił metropolita łódzki.

Drugie skupienie synodalne odbyło się również w parafii pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim – gdzie obecny był bp Ireneusz Pękalski oraz w parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Piotrkowie Trybunalskim – gdzie obecny był bp Marek Marczak.

2024-02-24 22:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świętują jubileusz 35 lat kapłaństwa z Ojcem Świętym Franciszkiem w Rzymie

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

kard. Konrad Krajewski

W tych dniach grupa 15 kapłanów Archidiecezji Łódzkiej pielgrzymuje do grobów Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Rzymie. Świętując w Wiecznym Mieście 35-lecie Święceń Kapłańskich duchowni podczas środowej audiencji generalnej na Placu św. Piotra w Watykanie spotkali się z Następcą Świętego Piotra - Ojcem Świętym Franciszkiem, modlili się przy grobie św. Jana Pawła II oraz nawiedzili rzymskie Bazyliki Większe, a także miejsca związane z początkiem Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Jan Kurcoń

2024-04-14 13:45

Karol Porwich/Niedziela

13 kwietnia w Przeczowie, w wieku 94 lat życia i 68 lat kapłaństwa, zmarł ks. Jan Kurcoń.

Urodził się 30 kwietnia 1930 roku w Domaradzu. Święcenia kapłańskie przyjął 26 maja 1956 roku w Archikatedrze Wrocławskiej. Podczas swojej posługi kapłańskiej był wikariuszem w parafii pw. św. Stanisława w Świdnicy, w parafii NMP Matki Bożej Częstochowskiej we Wrocławiu oraz w parafii pw. św. Karola Boromeusza w Wołowie. Dalej swoją posługę administratora w parafii pw. Niepokalanego Serca NMP w Strupinie [1958-1967], by następnie w 1967 roku zostać proboszczem w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Przeczowie. Ksiądz Kurcoń na emeryturę odszedł w roku 2005, ale do końca swojego życia pozostał w Przeczowie.

CZYTAJ DALEJ

Ks. dr hab. Kowalski o powstającym dokumencie Papieskiej Komisji Biblijnej nt. cierpienia i choroby

2024-04-15 17:23

Duchowy, psychologiczny, medyczny i ekonomiczny wymiar cierpienia podejmie dokument Papieskiej Komisji Biblijnej zatytułowany „Cierpienie i choroba w Biblii”. Przygotowują go specjaliści z różnych kontynentów z myślą o wiernych Kościoła, osobach wyznających inne religie, a także ateistach. Cierpienie ma wymiar uniwersalny - przypomniał w rozmowie z KAI członek papieskiej Komisji jest profesor KUL ks. Marcin Kowalski. Dyskusja nad dokumentem była głównym przedmiotem ubiegłotygodniowego Zgromadzenia Plenarnego Papieskiej Komisji Biblijnej w Rzymie.

- Chodzi o przekazanie chrześcijańskiej nadziei całemu światu i wszystkim cierpiącym - wyjaśnia ks. Kowalski. Szacuje, że prace nad tekstem zostaną ukończone za 3 lata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję