Reklama

Niedziela Lubelska

Dwa lata pomocy Ukrainie

CAL

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prawie 6,5 mln uchodźców wojennych z Ukrainy zarejestrowano na świecie, w tym ok. 1 mln przebywa w Polsce. Wartość pomocy udzielonej przez Caritas w 2023 roku osobom z Ukrainy w Polsce i w Ukrainie wyniosła prawie 150 mln złotych. 24 lutego 2024 minęło dwa lata od rozpoczęcia wojny.

Dwa lata wojny zmieniły nasze odczucia, informacje z frontu spowszedniały. Ale wojna w Ukrainie trwa i zbiera śmiertelne żniwo. - Chcielibyśmy nie słyszeć alarmów, kiedy kładziemy się spać, nie słyszeć syren i wybuchów. Nie pisać bliskim, czy wszystko jest w porządku, czy jesteście żywi. Spotkać w kościele nie tylko kobiety, ale i mężczyzn – mówi ks. Wiaczesław Gryniewicz, Dyrektor Caritas Spes Ukraina. – To co się stało, jest naprawdę rozdzierające serce i trudne do oglądania – mówi mieszkanka Charkowa. – Mam ciśnienie krwi 200, nie mam zdrowia, nie mam mieszkania, zięć nie ma samochodu, nie mamy nic. Wszystko przepadło. Mam 77 lat i jestem od 7 miesięcy na emeryturze. Myślałam, och jak miło będzie na emeryturze. – dodaje mieszkanka Kijowa. - Na cmentarzu leżą chłopcy w wieku 19, 18 lat. To pokolenie wymiera a miało mieć dzieci i budować nowe życie. – mówi Tatiana Sycheva, beneficjentka programu Rodzina Rodzinie w Ukrainie, która straciła syna na wojnie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Od początku wojny Caritas Archidiecezji Lubelskiej działa dwutorowo- pomagamy zarówno osobom, które pozostały w kraju i których wojna dotyka bezpośrednio, jak i tym którzy postanowili uciekać do Polski i tutaj szukać schronienia.

Na przestrzeni czasu, miejsce do którego uchodźcy mogli przychodzić i szukać wsparcia rozwijało się i zmieniało w zależności od potrzeb naszych podopiecznych. Początkowo funkcjonował „Punkt kryzysowy”, do którego trafili ludzi jadący prosto z granicy, i w którym można było uzyskać pomoc przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Po pewnym czasie powstał „Dom Przyjaźni”, gdzie dodatkowo osoby z Ukrainy mogły się spotkać, spędzić ze sobą czas, a dzieci mogły bezpiecznie przeczekać na swoich rodziców w ochronce. Aktualnie wszelką pomoc uchodźcy mogą uzyskać przychodząc do naszego Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom, które mieści się w głównej siedzibie Caritas AL, a także w Puławach przy ul. Słowackiego 2/213.

Reklama

Na początku wojny osoby przyjeżdżające do Polski otrzymywały pomoc rzeczową i informacyjną, ale działania cały czas były rozszerzane i dostosowywane do potrzeb. Caritas Polska i Caritas diecezjalne uruchomiły 28 Centrów Pomocy Migrantom i Uchodźcom, rozmieszczonych na terenie całej Polski. W przeważającej części korzystają z nich matki i dzieci. Obecnie jest to długofalowe i kompleksowe wsparcie. - W drugim roku pomocy skupiliśmy się na obszarach związanych z integracją, czyli nauką języka polskiego, obszarem rynku pracy i integracją ze społeczeństwem. Uczymy osoby nie tylko tego, żeby umiały się porozumieć, ale żeby umiały zadbać o siebie. To jest bardzo potrzebne na rynku pracy, w przychodni, w szkole, w codzienności. Nic tak nie działa na drodze do samodzielności jak stała praca, która wiąże się ze stałym zarobkiem - podkreśla Renata Makuch, Koordynatorka Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Polska w Warszawie.

W Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom udzielamy pomocy prawnej, psychologicznej, informacyjnej, rzeczowej i żywieniowej, pomagamy w zalezieniu pracy, prowadzimy kursy języka polskiego, ochronkę dla dzieci oraz spotkania i wydarzenia integracyjne. Pomoc udzielana jest nieodpłatnie. Naszych beneficjentów zapraszamy do Centrum w następujących dniach i godzinach: poniedziałek: 8:30 – 14:00, wtorek: 8:30-14:00, środa: 10:00-16:00, czwartek: 8:30-14:00.

Nadal mamy także pod opieką ukraińskie matki z dziećmi oraz seniorów, którzy mieszkają w ośrodku w Księżomierzy. Aktualnie przebywają tam 24 osoby. W wakacje w ramach Wakacyjnej Akcji Caritas, na kolonie razem z polskimi dziećmi wyjechało 28 dzieci z Ukrainy. Dodatkowo w czerwcu odbył się turnus wytchnieniowy, w którym wzięło udział 75 dzieci z Ukrainy z Diecezji Kijowsko-Żytomierskiej. Na początku września przekazaliśmy także 400 wyprawek szkolnych do Caritas-Spes w Charkowie w ramach akcji „Tornister Pełen Uśmiechów”. 100 wyposażonych tornistrów trafiło także do ukraińskich dzieci przebywających w Polsce na terenie województwa lubelskiego.

Reklama

Nasze wsparcie kierujemy również do osób, które pozostały w swoim kraju. W 2023 roku wysłaliśmy 41 tirów i 67 busów dostawczych z pomocą humanitarną. Prowadziliśmy akcję „Bezpieczne porody łączą narody” w ramach projektu pomocowego „Pomoc humanitarna 2023” przy współpracy z Polskim Towarzystwem Pielęgniarskim i Polskim Towarzystwem Położnych. Projekt finansowanego był z dotacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach polskiej współpracy rozwojowej. Dzięki temu wyposażyliśmy szpitale w małych miejscowościach w Ukrainie w najbardziej potrzebny sprzęt do bezpiecznego przyjmowania dzieci na świat. Łącznie do Ukrainy wyjechało 5 tirów z pakietami porodowymi i wyprawkami dla noworodków na sumę ok 2 mln zł. Przy współpracy z Caritas Polska przekazywaliśmy paczki w ramach akcji „Paczka dla Ukrainy”, które zostały dostarczone w najbardziej potrzebujące miejsca. Od początku wojny, do Ukrainy dotarło ponad 90 000 takich paczek.

Pomoc CAL w liczbach

• 2465 osób otrzymało spersonalizowane wsparcie psychospołeczne,

• 169 osób otrzymało wsparcie psychologiczne,

• 1249 uczestników działań PSS Lite (działań integracyjnych),

• 471 dzieci skorzystało z ochronki dla dzieci,

• 180 osób wzięło udział w kursach języka polskiego,

• 246 osób skorzystało ze wsparcia w zakresie utrzymania oraz zatrudnienia, włączenia społeczno-ekonomicznego, a także programów rozwoju,

Reklama

• 363 osoby skorzystało ze wsparcia w zakresie zatrudnienia,

• 289 osób skorzystało z pomocy prawnej.

2024-02-27 05:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była dniem modlitwy w obronie życia poczętego

2024-04-12 12:12

[ TEMATY ]

aborcja

abp Tadeusz Wojda SAC

BP KEP

Abp Tadeusz Wojda SAC

Abp Tadeusz Wojda SAC

Zachęcam gorąco, aby najbliższą niedzielę uczynić dniem szczególnej modlitwy w obronie życia poczętego. Proszę, aby we wszystkich kościołach w Polsce, na każdej Mszy Świętej, modlić się w tej intencji – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC w Apelu o modlitwę w intencji ochrony życia osób nienarodzonych.

„W nawiązaniu do opublikowanego wczoraj Stanowiska ws. poszanowania życia ludzkiego w fazie prenatalnej i w związku z toczącą się debatą nad polskim ustawodawstwem, ograniczającym prawo do życia dzieciom nienarodzonym”, Przewodniczący Episkopatu zachęcił, „aby najbliższą niedzielę uczynić dniem szczególnej modlitwy w obronie życia poczętego. Proszę, aby we wszystkich kościołach w Polsce, na każdej Mszy Świętej, modlić się w tej intencji”.

CZYTAJ DALEJ

Były lekarz i arcybiskup Paryża: dla biologii zygota to już człowiek

2024-04-15 13:58

[ TEMATY ]

życie

Adobe.Stock

Nauka stale dostarcza nam nowych informacji o początku człowieka i o jego płynnym rozwoju. Powinno nas to wprawiać w zdumienie, my tymczasem kurczowo trzymamy się bezpodstawnych z biologicznego punktu widzenia wyobrażeń o pierwszych dniach naszego życia. Zwrócił na to uwagę były arcybiskup Paryża, który zanim został kapłanem przez 11 lat wykonywał zawód lekarza. Na zaproszenie organizacji Réseau Vie wygłosił wykład na temat ludzkiego embrionu.

Podkreślił, że badania naukowe ciągle poszerzają naszą wiedzę o życiu prenatalnym. Przykład tego stanowi choćby odkrycie komunikacji między matką i zarodkiem zanim jeszcze zagnieździ się w macicy. Zarodek wysyła biochemiczne sygnały, a matka potrafi je odebrać i rozpoznać, że jest w ciąży – mówił abp Aupetit. Podkreślił on, że dla nauki to oczywiste, że od połączenia dwóch gamet, żeńskiej i męskiej, powstaje zarodek i rozpoczyna się nieodwracalny proces. W kategoriach biologicznych zarodek jest istotą ludzką, z własną informacją genetyczną. Nie jest ani ojcem, ani matką, ale oryginalną istotą, produktem ich obojga.

CZYTAJ DALEJ

Mazowieckie: Ukradli gong liturgiczny, policja złapała ich w drodze do skupu złomu

2024-04-15 12:20

[ TEMATY ]

kradzież

Karol Porwich/Niedziela

Do pięciu lat więzienia grozi dwóm mężczyznom, którzy z kościoła w Makowie Mazowieckim ukradli miedziany gong liturgiczny. Policja zatrzymała ich w drodze do punktu skupu metali, gdzie zamierzali spieniężyć łup – poinformowała rzeczniczka miejscowej policji podkom. Monika Winnik.

Złodziei, którzy wynosili z kościoła gong służący do sygnalizowania najważniejszych momentów podczas Mszy świętej, zauważył przebywający w świątyni mężczyzna. Powiadomił o tym proboszcza, a ten zgłosił kradzież policji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję