Reklama

Leksykon teologii fundamentalnej

Na straży tożsamości

24 października br., Instytut Teologii Fundamentalnej KUL oraz Wydawnictwo "M" zorganizowali w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim uroczystą promocję nowo wydanego "Leksykonu Teologii Fundamentalnej". Jego prezentacja połączona była z sesją naukową, której hasłem przewodnim stały się słowa Jana Pawła II: "Na straży tożsamości chrześcijaństwa".

Zaproszeni goście - abp Józef Życiński, ks. prof. Andrzej Bronk, ks. prof. Marian Rusecki oraz ks. prof. Łukasz Kamykowski - w swoich wystąpieniach starali się dotrzeć do sedna tych papieskich słów. Najpierw więc nakreślony został kontekst, w jakim teologia fundamentalna winna być strażniczką tożsamości chrześcijaństwa. Jest nim współczesny świat - czas, w którym żyjemy, myślimy, działamy, w którym tworzymy kulturę. Ten świat ks. prof. A. Bronk nazwał postmodernizmem. Abp J. Życiński wskazał zaś na wartości chrześcijańskie, będące zarazem wartościami uniwersalnymi. Wymienił tu: godność osoby, człowieczeństwo, humanizm. One - jako symbol Wieczernika - są według Księdza Arcybiskupa szansą dla współczesnego świata, dla globalizacji, bo budowanie wieży Babel okazało się fiaskiem. Dlatego też w dialogu ks. prof. Ł. Kamykowski upatruje nadzieję w postmodernistycznym świecie. Żaden dialog jednak nie może zwolnić chrześcijaństwa z obowiązku trwania przy Chrystusie. Tylko wówczas - wskazywał ks. prof. M. Rusecki - chrześcijaństwo pozostanie sobą, gdy nie zatraci Chrystusa.
Stworzenie Leksykonu Teologii Fundamentalnej jest jednym z przejawów stania na straży chrześcijańskiej tożsamości. Ukazuje on wiarygodnie podstawy chrześcijaństwa. Lecz jednocześnie jest dzieckiem swoich czasów, jest - jak to wyraził ks. prof. A. Bronk - dzieckiem postmodernizmu. Cechuje go bowiem - zdaniem ks. prof. Ł. Kamykowskiego - otwarcie na wielość głosów, na polifonię tego, co proponuje dzisiejszy świat, Kościół, teologia fundamentalna.
Leksykon Teologii Fundamentalnej ukazał się nakładem Wydawnictwa "M". Jest to po Leksykonie Teologii Duchowości drugi tom zapowiadanej przez krakowską "M" większej serii. Przy jego tworzeniu pracowało 112 autorów i współautorów. Są to pracownicy Instytutu Teologii Fundamentalnej KUL, teologowie z różnych ośrodków w kraju i za granicą, a także przedstawiciele dyscyplin, z którymi fundamentaliści współpracują najczęściej - filozofowie, socjologowie, psychologowie, religioznawcy. Całe to wielkie, wspólne dzieło tylu naukowców ks. prof. M. Rusecki w imieniu Redakcji zadedykował Ojcu Świętemu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Archidiecezja katowicka: Proboszczowie przechodzący na emeryturę

2021-06-08 08:47

[ TEMATY ]

abp Wiktor Skworc

Katowice

zmiany księży

zmiany personalne

archidiecezjakatowicka.pl

Metropolita katowicki spotkał się w Kurii Metropolitalnej z proboszczami przechodzącymi w tym roku na emeryturę. W spotkaniu, które odbyło się w dwóch grupach, uczestniczył także kanclerz kurii ks. Jan Smolec.

Podczas spotkania proboszczowie dzielili się swoim doświadczeniem. Na zakończenie z rąk arcybiskupa i kanclerza kurii otrzymali dekrety zwalniające ich z dniem 31 lipca z funkcji proboszczów. W tym roku jest ich 19.

CZYTAJ DALEJ

Basia – dziewczyna z „rybią łuską”, która zaraża radością

2021-06-12 07:25

[ TEMATY ]

życie

świadectwo

świadectwa

Fundacja Grupa Pro Elio

Barbara Kędzior

Barbara Kędzior

Basia Kędzior urodziła się z rybią łuską - genetyczną wadą skóry. Miała żyć tylko osiem dni. Gdy już było wiadomo, że przeżyje dłużej, lekarz chciał amputować jej palce. Dzisiaj ma 22 lata i jest radosną dziewczyną, która swoimi palcami zapisała całe mnóstwo zeszytów.

Kształci się w śpiewie. Ma cudowny głos. Daje świadectwo radosnego życia niezależnie od trudności. W sytuacji, w której wielu dzieciom, u których diagnozuje się przeróżne wady genetyczne, odbiera się prawo do życia, Basia jest żywym dowodem na to, że namawianie rodziców na aborcję z powodu podejrzenia choroby jest wielkim nieporozumieniem.

CZYTAJ DALEJ

ME 2021 - Walia - Szwajcaria 1:1

2021-06-12 18:37

[ TEMATY ]

Euro 2020

PAP

Grupa A: Walia - Szwajcaria 1:1 (0:0).

Bramki: 0:1 Breel Embolo (49), 1:1 Kieffer Moore (74).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję