Reklama

Konflikty zbrojne

Patriarcha melchicki: nie umiemy zatrzymać emigracji chrześcijan z Syrii

„Musimy zrobić jak najwięcej, aby przekonać naszych wiernych do pozostania” - tak o sytuacji w Syrii mówi greckokatolicki (melchicki) patriarcha Antiochii, Youssef Absi. W kraju od prawie 13 lat zmagającym się z wojną domową oraz pogrążonym w głębokim kryzysie ekonomicznym ci, co pozostali, nie mają łatwego życia. Stąd chrześcijanie wyjeżdżają, mimo, iż stanowią ważny element społeczny. Hierarcha widzi jednak, iż wśród wciąż obecnych na miejscu wyznawców Chrystusa, wiara jest bardzo mocna.

[ TEMATY ]

emigracja

Syria

PAP/Luis Torres

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W wywiadzie dla „Famille Chrétienne” patriarcha wskazuje: „kościoły się wypełniają, pomimo tej ciągłej fali emigracji”. Płynie to też stąd, iż duchowieństwo i biskupi pozostają blisko ludzi. Tak cała wspólnota spełnia swoją misję - przede wszystkim dając świadectwo życia. Hierarcha mówi, że muzułmańska większość w Syrii to zauważa oraz docenia. „Widzą u chrześcijan coś innego, czego sami nie mają” - zaznacza.

Dlatego tym bardziej należy podejmować wysiłki w celu zachowania obecności wyznawców Chrystusa, zwłaszcza w tak tragicznych okolicznościach, jak współczesne. „Z okupacjami i sankcjami nie mamy już środków, aby przekonać ich do pozostania” - wyznaje patriarcha Youssef Absi. „Mamy na swym terytorium siły ONZ, USA, Iranu, Turcji, Rosji czy różnych amerykańskich sojuszników; znajdują się na najbogatszych ziemiach Syrii (…), rozgrabiają nas” - opisuje hierarcha. Zaznacza jednak, iż Kościół się nie poddaje i usiłuje pomagać jak największej ilości ludzi.

W kraju brakuje m.in. benzyny, zboża, elektryczności czy leków. Ale przede wszystkim nie ma pokoju. Greckokatolicki patriarcha Antiochii przyznaje więc, że nie ustaje w modlitwie o pokój. On jest bowiem najbardziej potrzebny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2024-03-01 18:25

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bolejemy z powodu każdej rodziny, która nas opuszcza

[ TEMATY ]

Syria

www.episkopat.pl

Wielkim bólem i cierpieniem napawa nas obecna sytuacja naszego Kościoła i wszystkich chrześcijan w Syrii. Bardzo bolejemy nad każdą rodziną chrześcijańską, która opuszcza te ziemie, które są kolebką naszej wiary. Tak w rozmowie z KAI określił wydarzenia w swoim kraju i na Bliskim Wschodzie chaldejski biskup Aleppo – Antoine Audo. Przebywa on obecnie w Polsce w związku z obchodzonym 9 listopada VI Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W tym roku Kościół w naszym kraju będzie się modlił i starał się pomóc chrześcijanom w Syrii.

Jak wygląda obecnie sytuacja diecezji, którą Ksiądz Biskup kieruje?

CZYTAJ DALEJ

Niemcy/ Przyjęto ustawę, dzięki której zmiana płci w urzędowym rejestrze będzie formalnością

2024-04-12 21:53

[ TEMATY ]

Niemcy

Adobe Stock

Niemiecki Bundestag zagłosował w piątek większością głosów za przyjęciem ustawy o samostanowieniu. Dla osób transpłciowych i interseksualnych, a także osób, które nie identyfikują się ani jako mężczyzna, ani jako kobieta, zmiana wpisu dotyczącego płci będzie teraz zwykłym aktem administracyjnym.

Do tej pory osoby chcące dokonać takich zmian w urzędowym rejestrze musiały przedłożyć dwie opinie psychologiczne, a następnie oczekiwać na orzeczenie sądu.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Przybylski: Można Boga zdradzić z nieświadomości

2024-04-13 16:42

[ TEMATY ]

rozważania

Balans bieli /TVP

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

14 Kwietnia 2024, Trzecia Niedziela Wielkanocna, Rok B

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję